تشدید مجازات جرائم رانندگی

تشدید مجازات جرائم رانندگی

طبق قانون اگر راننده‌ای به دلیل بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا نداشتن مهارت یا رعایت نکردن قانون و مقررات دولتی مرتکب قتل غیرعمد شود، به شش ماه تا سه سال حبس و پرداخت دیه محکوم می‌شود
رانندگی
طبق قانون اگر راننده‌ای به دلیل بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا نداشتن مهارت یا رعایت نکردن قانون و مقررات دولتی مرتکب قتل غیرعمد شود، به شش ماه تا سه سال حبس و پرداخت دیه محکوم می‌شود. حالا مواردی وجود دارد که اگر راننده در آن شرایط باشد، مجازاتش شدیدتر و به بیش از

دو سوم حداکثر مجازات ذکر شده در قانون محکوم می‌شود. همچنین دادگاه می‌تواند او را به مدت یک تا پنج سال از حق رانندگی محروم کند. مواردی که باعث تشدید مجازات جرائم رانندگی می‌شوند عبارتند از:
– مستی در رانندگی: نوشیدن مشروبات الکلی حرام و جرم است و اگر کسی در آن حالت رانندگی و تصادف کند، مجازاتش بر طبق قانون تشدید می‌شود.
– نداشتن پروانه رانندگی: هر کس بخواهد با هر نوع وسیله نقلیه‌ای رانندگی کند، باید گواهینامه مربوط به آن وسیله را داشته باشد.
– تجاوز از سرعت مجاز: در جاده‌ها و راه‌هایی که میزان سرعت رانندگی به وسیله تابلو مشخص نشده، حداکثر سرعت مجاز عبارتند از: در خیابان‌‌های شهر 50 کیلومتر در ساعت، در کوچه‌ها و میدان‌ها و پیچ‌ها 20 کیلومتر در ساعت. در راه‌‌های خارج از شهر و مناطق غیرمسکونی، روزها 80 کیلومتر و شب‌ها 60 کیلومتر در ساعت.

نوشیدن مشروبات الکلی حرام و جرم است و اگر کسی در آن حالت رانندگی و تصادف کند، مجازاتش بر طبق قانون تشدید می‌شود

– عیب و نقص مکانیکی: نقص فنی عبارت است از نداشتن چراغ‌‌های جلو و عقب، نامیزان بودن چراغ‌‌های جلو، فرمان حساس و میزان نبودن ترمزپایی، نداشتن عاج در سطح اتکای لاستیک چرخ، نداشتن برف‌پاک‌کن در موقع رانندگی و زنجیر چرخ در یخبندان و دود کردن.
– وقوع حادثه در محل عابر پیاده: در صورتی که راننده در محل‌‌های عبور عابر پیاده مراعات لازم را نکند یا از محل‌‌های عبور ممنوع عبور کند و باعث تصادف شود، مجازاتش تشدید می‌شود.
بخش حقوق تبیان

منبع : جوان آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن