تصرف غیر مجاز شریک در مال مشترک

موضوع : تصرف غیرمجاز شریک در مال مشترک

تایپ : احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد .

آیا اگر احد از شرکاء در محوطه مشترکی که در تصرف کلیه شرکاء بوده است بدون اذن باقی شرکاء بنایی احداث نماید عملش تصرف عدوانی است یا نه ؟

مستفاد از ماده ۶ قانون جلوگیری از تصرف عدوانی مصوب سال ۱۳۵۲ این است که تصرف غیرمجاز شریک در ملک شریک دیگر مشمول احکام تصرف عدوانی است و چون قوانین بعدی تعریفی از تصرف عدوانی نیاورده که مغایر با این تعریف باشد ، تعریف ماده ۶ قانون مذکور همچنان معتبر است و عمل شریک از نظر تصرف عدوانی و تکرار این تصرف مشمول قوانین بعدی خواهد شد.

به این شرح که اگر شریک در ملک مشترک تصرف کند مرجع صالح ابتدائا حکم به رفع تصرف عدوانی می دهد و در صورت تکرار به مجازا مقرر در قانون نیز حکم خواهد داد .

1 دیدگاه دربارهٔ «تصرف غیر مجاز شریک در مال مشترک»

  1. با سلام به نظر من چون مالکیت مشاعیه و هر شخص در جزء جزء ملک سهم داره می تونه در ملک تصرف داشته باشه، در اینکه ضامن هست در برابر شرکاشکی نیست ولی تصرفاتش فضولی محسوب می شه با استناد به مواد ۵۸۱ و ۵۸۰ ق . م

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن