کتاب حقوق جزای عمومی دکتر محمد باهری

مدت زمان مطالعه این مطلب: 3 دقیقه

کتاب حقوق جزای عمومی دکتر محمد باهری

کتاب حقوق جزای عمومی دکتر محمد باهری
کتاب حقوق جزای عمومی دکتر محمد باهری

به گزارش حقوق گستر – کتاب حقوق جزای عمومی دکتر محمد باهری – در کتاب حاضر مطالب مرتبط با حقوق جزای عمومی در نهایت صلابت و در عین حال ایجاز بیان شده است.

این کتاب بر پایه قانون مجازات عمومی مصوب ۱۳۰۴ نگارش شده است ولی با این حال نظرات و استدلال های خوبی در این کتاب استفاده شده است.

مطالعه این کتاب توصیه می شود به: وکلای دادگستری، قضات، اساتید دانشگاه و دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری (این کتاب ویژه مطالعه آزمون های حقوقی نیست).

مشخصات کتاب:

ناشر: نگاه معاصر

چاپ اول: ۱۳۹۴

شمارگان: ۱۱۰۰ نسخه

قیمت: ۲۲۰۰۰ هزار تومان

مقدمه کتاب:

مقدمه این کتاب توسط استاد دکتر علی آزمایش به شرح زیر نوشته شده است:

«آنچه در کشور ما، اکثر مغفول می ماند، تفکیک بین ویژگی های مختلف یک شخصیت است. در کشور ما شخصیت ها یا پاکند و یا ناپاک، یا سفیدند و یا سیاه، یا همه چیزشان خوبست و هیچ عیبی ندارند و یا همه چیزشان بد است و سراپا عیبند. تنها اگر می آموختیم در مقام قضاوت نسبت به دیگران – که به نوبه خود امر پسندیده ای نیست – حداقل نکات مثبت و نکات منفی شخصیت، رفتار و … او را بررسی و ذکر می کردیم، در بسیاری از موارد پیشرفت های جدی تری به دست می آوردیم.

دکتر محمد باهری – نویسنده یا تقریر کننده این مجموعه – یکی از شخصیت هاست که به علت وارد شدن به صحنه های سیاسی یک دوران پر از آشوب سیاسی و زد و خورد فکری ملی گرایان و حکومت گرایان – که این ورود فی حد نفسه توام با خطاهای اجتماعی نبود ولی بسیاری از آنها که وارد این صحنه شدند متاسفانه دچار خطاهای اجتماعی گاه سنگین نیز شدند – از چشم روشنفکران افتاد، تا حدی که مقام و اعتبار علمی او نیز نادیده گرفته شد و به بوته فراموشی رفت.

در عین حال، حق آن است که گفته شود این استاد بی دلیل حقوق، که مفاهیم حقوقی را بدرستی آموخته و درک کرده بود و نسبت به آنها صاحب تفکر بود، وقتی حسب ارجاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران به تدریس درس حقوق کیفری عمومی مامور گردید، به روشن بینی خاصی، مفاهیم اساسی و قواعد کلی مربوط به این شعبه درسی را که تا آن زمان صحیحا ارائه نگردیده بود تنظیم و تدوین کرد و با روشنی کامل و بیان سنجیده به دانش پژوهان دانشکده ارائه نمود.

پس از چندبار تدریس این قواعد، با همت دانشجویان و تحت نظر آن مرحوم مجموعه حاضر فراهم آمد و اغراق نیست اگر گفته شود از زمان اولین انتشار آن تا حال حاضر کتاب دیگری در زمینه حقوق کیفری ارائه نشده است که مولف و خود کتاب واجد ویژگی های پیش گفته باشند.

کتاب حاضر به طرح قواعد عمومی و نه مصداقی پرداخته است. مطالب را در نهایت صلابت و در عین حال ایجاز بیان کرده و گرفتار اطناب های مخل ناشی از ورود در جزئیاتی که صرفا بر پایه مصادیق خاص قابل ارائه بوده، نشده است. مطالب لازم در رابطه با قواعد عمومی مطرح شده و از ذکر زوایدی که تنها ذهن دانش پژوهان را مغشوش می کند پرهیز شده است. مولف به این نکته اساسی توجه داشته که در قلمرو حقوق کیفری مستقیما حقوق و آزادی های فردی مورد لطمه قرار می گیرند و لذا باید از هرگونه زیاده گویی و ورود در حواشی غیر ضروری، که اثری جز توسعه یافتن این قلمرو ندارد، احتراز و اجتناب نمود….»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *