شرکت سهامی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تایپ: احسان نصوحی

در این مطلب شما با مفهوم شرکت سهامی و شخصیت حقوقی این شرکت ها آشنا می شوید .

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد و در غیر اینصورت استفاده از مطالب شرعا و قانونا حرام می باشد .

مفهوم شرکت سهامی

شرکت سهامی به عنوان کاملترین نوع شرکت سرمایه ای شرکتی تجارتی است که در آن حقوق شرکاء که سهامدار نامیده می شوند ، به وسیله اوراق قابل معامله ( سهام ) مشخص می شود و صاحبان سهام فقط تا میزان آورده خود مسول تعهدات شرکت می باشند .

ماده ۲۱ قانون تجارت شرکت سهامی را چنین تعریف می کند : (( شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است )) . در شرکت سهامی شرکاء فقط صاحبان سهم می باشند و سهام شرکت های بزرگ در بورس خرید و فروش می شود و صاحبان سهام دائما تغییر می کنند . به این جهت به این نوع شرکتها ، شرکت های بی نام می گویند ، زیرا ممکن است شرکاء آن اغلب معلوم و معین نباشند . شرکت سهامی اصولا شرکت تجارتی است . صاحبان سهام شرکت های سهامی به هیچ وجه تاجر محسوب نمی شوند .

شخصیت حقوقی و استقلال شرکت

در شرکت های اشخاص شخصیت حقوق شرکت در کنار شخصیت حقوقی شرکاء قرار گرفته است و شخصیت شرکاء در شخصیت شرکت تاثیر دارد . در صورتی که در شرکت های سهامی شرکاء بعد پرداخت بهای سهام خود دیگر هیچگونه تعهدی در برابر شرکت ندارن .

شخصیت حقوق شرکت های سهامی واجد خصوصیات زیر است :

۱- نام شرکت

شرکت سهامی نام خاصی دارد که توسط موسسان انتخاب می شود و کاملا مستقل از نام سهامداران است و معمولا با موضوع شرکت یا محل فعالیت آن ارتباط دارد ولی ممکن است کاملا اختراعی و ابداعی باشد . اسم هیچیک از سهامداران نباید در نام شرکت ذکر گردد . ولی اغلب قوانین ، اختیار نام موسس اصلی موسسه یا کارخانه را که تبدیل به شرکت سهامی می شود به عنوان نام شرکت جایز می دانند . ماده ۲۲ قانون تجارت مقرر می دارد : (( در اسم شرکت سهامی نام هیچ یک از شرکاء قید نخواهد شد . در اسم شرکت باید کلمه ( سهامی )  قید شود )) .

تغییر نام شرکت چون مستلزم تغییر اساسنامه است ، جز با تصویب مجمع عمومی فوق العاده ممکن نیست .

۲- مرکز شرکت

شرکت سهامی دارای مرکز اصلی است که اقامتگاه آن محسوب می شود . قید مرکز اصلی شرکت در اساسنامه اجباری است .

انتقال مرکز شرکت به محل دیگر در حوزه اختیارات مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام است ، زیرا این انتقال مستلزم تغییر اساسنامه است . معمولا در اساسنامه مرکز شرکت را شهر معینی تعیین می کنند و انتخاب نشانی و محل شرکت را در اختیار هیئت مدیره می گذارند .

۳- تابعیت شرکت

تابعیت شرکت سهامی به هیچ وجه تابع تابعیت شرکاء آن نیست . معمولا شرکت دارای تابعیت محلی است که در آنجا تاسیس شده و مرکز آن در آنجا قرار دارد .

ماده ۱ قانون ثبت شرکت ها مقرر می دارد : (( هرشرکتی که در ایران تشکیل می شود و مرکز اصلی آن در ایران باشد ، شرکت ایرانی محسوب می شود )) .

۴- دارایی شرکت

در کلیه شرکت ها دارایی شرکت از دارایی شرکاء مجزا است . در شرکت های سهامی دارایی شرکت اهمیت مخصوص دارد و شرکاء مسولیتی در مقابل تعهدات شرکت به جز سرمایه ای که پرداخته اند ندارند و طلبکاران شرکت غیر از آن وثیقه ای ندارند .

سهامداران موظفند در موقع تاسیس شرکت مبلغ کل سرمایه شرکت را تعهد کنند .

——————

منبع : حقوق تجارت ، جلد دوم ، دکتر حسن ستوده تهرانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن