راهنمای نگارش متون حقوقی

نمونه شکایت در خصوص قذف

نمونه شکایت در خصوص قذف 

نمونه شکایت در خصوص قذف – در این مطلب از سایت حقوق گستر یک نمونه شکایت در خصوص جرم قذف در اختیار کاربران قرار گرفته است. قذف در لغت در معانی سنگ انداختن، بدی نسبت دادن، دشنام دادن و قی کردن وارد شده است. معانی اصطلاحی قذف نیز از معنای لغوی آن الهام گرفته و به معنای نسبت دادن اعمال زنا یا لواط به اشخاص می باشد. به کسی که به دیگری نسبت زنا یا لواط داده است، «قاذف» و شخصی را که مخاطب قذف قرار گرفته است «مقذوف» نامند. به موجب ماده ۲۴۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲: «قذف عبارت است از نسبت دادن زنا یا لواط به شخص دیگر، هرچند مرده باشد». مطابق این ماده تنها نسبت دادن اعمال شنیع زنا یا لواط مستوجب اعمال حد قذف است. بنابراین چنانچه کسی به شخص دیگر نسبت مساحقه یا تفخیذ یا روابط نامشروع نظیر مضاجعه و تقبیل بدهد، صرفاً به مجازات تعزیری افترا مقرر در ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب ۱۳۷۵ یا ماده ۶۰۸ همین قانون محکوم خواهد شد. مطابق ماده 245 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392:«قذف عبارت است از نسبت دادن زنا یا لواط به شحص دیگر هر چند مرده باشد». در خصوص مجازات جرم قذف نیز ماده 250 قانون مذکور مقرر داشته است: «حد قذف، هشتاد ضربه شلاق است». 

همچنین باید گفت که به موجب ماده ۲۵۵ همین قانون: «حد قذف حق الناس است و تعقیب و اجرای مجازات منوط به مطالبه مقذوف است. در صورت گذشت مقذوف در هر مرحله، حسب مورد تعقیب، رسیدگی و اجرای مجازات موقوف می شود».

بیشتر بخوانید:

قذف چیست و چه مجازاتی دارد؟

نمونه شکایت در رابطه با قذف 

دادستان محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان …………..

باسلام. احتراما به استحضار می رساند که اینجانب …… فرزند…… ساکن…… از آقای/خانم…… فرزند…… ساکن…… شاکی هستم، زیرا نامبرده در حضور آقایان/خانم ها 1- …… 2- …… به اینجانب نسبت زنا با شخصی به نام …… داده است و آقایان/خانم های فوق الذکر حاضرند، در محضر دادگاه محترم شهادت بدهند. لذا از دادستان محترم تقاضای تعقیب و مجازات متهم موصوف را مطابق مقررات قانونی دارم.

با کمال احترام

نام و نام خانوادگی

امضا …. تاریخ….

نویسنده
احسان نصوحی
منبع
سایت حقوق گستر

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا