شیوه مطالعه صحیح برای آزمون وکالت – وکالت

مدت زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

شیوه مطالعه صحیح برای آزمون وکالت را باید با این مقدمه توضیح بدهم: بارها شنیده ایم که داوطلبان آزمون های حقوقی از جمله وکالت می گویند : (( دیگر حال و حوصله خواندن این کتاب را ندارم )) یا (( آنقدر از این کتاب خسته شده ام که قابل گفتن نیست)) و یا (( هر چقدر میخوانم مثل اینکه کمتر یاد می گیریم)) و یا (( ۱۰ بار خواندم و تکرار کردم ولی باز هم یاد نگرفتم)) به راستی مشکل چیست ؟ آیا برای یادگیری درس واقعا باید ۱۰ بار کتاب را خواند ؟ آیا باید دروس خود را پشت سرهم مرور کرد؟ و آیا باید ده ها بار درس را تکرار کرد تا یاد گرفت ؟ مطمئنا اگر چنین باشد، مطالعه کاری سخت و طاقت فرسا است.

شیوه مطالعه آزمون وکالت

اما واقعیت چیزی دیگر است. واقعیت آن است که این گروه از فراگیران، روش صحیح مطالعه را نمی دانند و متاسفانه در دانشگاه هم چیزی راجع به چگونه درس خواندن نمی آموزند یادگیری و مطالعه ، رابطه ای تنگاتنگ و مستقیم با یکدیگر دارند، تا جایی که می توان این دو را لازم و ملزوم یکدیگر دانست. برای اینکه میزان یادگیری افزایش یابد باید قبل از هرچیز مطالعه ای فعال و پویا داشت.

در واقع پس از آماده نمودن شرایط و امکانات مورد نیاز ( که امری شخصی و سلیقه ای است )، هر داوطلب باید به واقع فعل خواستن را صرف نماید. در این مطلب با حقوق گستر همراه باشید تا متداول ترین روش های صحیح مطالعه را مورد بررسی قرار می دهیم .

"<yoastmark

اول ) روش اجمالی یا کلی خوانی

اولین مورد در خصوص شیوه مطالعه صحیح برای آزمون وکالت روش اجمالی یا کلی خوانی است. در این روش داوطلب آزمون ، پس از انتخاب منبع مطالعاتی خود، مطالب مهم و اساسی کتاب یا جزوه را در یک زمان کوتاه و با سرعت زیاد مطالعه می نماید تا آشنایی کلی نسبت به محتوای کتاب یا جزوه بدست آورد. حداکثر زمان لازم برای اجرای این روش بسته به صفحات کتاب یا جزوه می تواند حداقل ۴ ساعت و حداکثر ۱۲ ساعت باشد .

در این روش مطالعه ، داوطلب :

۱- از جزییات مطالب صرف نظر می کند.

۲- بیشتر به عناوین ، سرفصل ها ، نمودارها و … توجه می کند.

۳- به کلماتی که با حروف درشت یا با فونت متفاوت نوشته شده ، دقت بیشتری می نماید.

۴- اهمیت مطالب و نکات مهم را در می یابد.

۵- دشواری یا آسانی مطالب را می سنجد.

۶- وقت لازم را برای مطالعه ی صحیح هر کتاب یا جزوه حدس می زند .

توجه : این روش از شیوه مطالعه صحیح برای آزمون وکالت، بیشتر برای مطالعه منابع آزمون وکالت و کتب اصلی و مرجع استفاده می شود. مثلاً اگر منبع مورد مطالعه ، جلد اول کتاب آیین دادرسی مدنی دکترعبداله شمس می باشد، استفاده از این روش برای آگاهی یا دسترسی به نکات فوق الذکر بسیار مفید خواهد بود .

دوم ) روش سریع خوانی یا عبارت خوانی

دومین مورد در خصوص شیوه مطالعه صحیح برای آزمون وکالت روش سریع خوانی می باشد. در این روش خواننده به چشم خود عادت می دهد تابه جای توقف به روی یک یک کلمات، تمرکز خود را بر روی گروه کلمات انجام بدهد. در این صورت میدان دید وسیع تر می گردد و چشم حرکت سریع تری خواهد داشت. با تمرین این روش ، داوطلب انرژی کمتری را صرف یادگیری می نماید و بازدهی بیشتری خواهد داشت. برای ارتقاء افزایش یادگیری، مطالعه از منابع آسان به منابع سخت، در این روش پیشنهاد می شود.

به عنوان مثال اگر داوطلب در ابتدا جزوه نکات آیین دادرسی مدنی را به روش سریع خوانی یا عبارت خوانی، مطالعه نماید هنگامی که سراغ کتاب آیین دادرسی مدنی دکتر عبدالله شمس می رود ، سرعت مطالعه و توان یادگیری او به نحو چشمگیری افزایش می یابد.

سوم ) روش دقیق خوانی

سومین مورد در خصوص شیوه مطالعه صحیح برای آزمون وکالت روش دقیق خوانی است. هدف از به کارگیری این روش ، درک کامل مطالب خوانده شده و نگهداری آن به طریق منظم و منطقی در حافظه است که یادآوری و بازشناسی مطالب برای استفاده های بعدی امکان پذیر باشد. در این روش، خواننده به حاشیه نویسی یا علامت گذاری می پردازد. در واقع داوطلب در این روش دقیق خوانی، نکات مهم را با خط کشیدن یا دایره کشیدن مشخص می کند و در مواردی نیز مطالب مهم تر را خلاصه نویسی می نماید. به طورکلی در این روش، داوطلب از یک یا تمام مهارت های ذیل استفاده می کند:

الف . یادداشت برداری

برخی از داوطلبان عادت دارند که ابتدا موضوع یا مبحث مورد نظر را بخوانند، سپس خلاصه و چکیده آن را به زبان خود و به روش ساده تری یادداشت نمایند. هرچند دراین روش ابتدا سرعت مطالعه پایین می آید لیکن در دوره های مطالعاتی بعدی، هم یادگیری و هم سرعت مطالعه به نحو فوق العاده ای افزایش می یابد.

ب . خط کشی

 در این روش ، داوطلب هنگام مطالعه کتاب یا جزوه ، زیر نکات مهم را خط می کشد یا با ماژیک رنگی آن را مشخص می نماید. البته برای استفاده از این روش، در ابتدا باید مطالب مطالعه و مفهوم آن کاملاً درک شود.

ج . کلید یا کلمه کلیدی

در این روش ، ابتدا مفهوم و عبارت کلی خوانده می شود و پس از درک آن، از یک کلمه کوتاه یا پرمعنا که بیانگر و یاد آور آن مطالب است استفاده می شود. به عبارت دیگر به محض دیدن آن کلمه یا عبارت کوتاه، داوطلب تمام نکات و مفاهیم مرتبط به آن را در ذهن خود مرور می نماید .

د . طرح شبکه ذهنی یا سازماندهی مطالب

این شیوه مطالعه آزمون وکالت ، روش مطلوب برای به خاطر سپردن ، درک و فهمیدن مطالب ، سازماندهی و دسته بندی آنهاست. بنابر این در هنگام مطالعه یک مبحث، در ابتدا باید موضوع مشخص شود و بعد نکات اصلی و سپس نکات فرعی مشخص گردد. اگر داوطلب پس از یادگیری و درک مطلب، آن را سازماندهی و شبکه ای نماید ، در یاد آوری آنها سرعت بیشتری خواهد داشت.

پس در این شیوه مطالعه آزمون وکالت داوطلب باید سه گام مهم بر دارد :

گام اول : موضوع اصلی را مشخص کند و آن را به خوبی بفهمد .

گام دوم : نکات مهم و اصلی که تشکیل دهنده « موضوع اصلی » بحث است را یاد بگیرد و بنویسد.

گام سوم : نکات فرعی و جزیی مرتبط با « موضوع اصلی » را نیز شناسایی نموده و آنها را نیز بنویسد.

توجه : جزوات موجود در سایت حقوق گستر نیز ، بر همین اساس و روش مطالعه نگارش شده است  در واقع داوطلبان می توانند به همین سبک در ماه پایانی آزمون مطالعه نمایند .

نکات مهم :

۱- استفاده از تمام یا برخی از روش های مطالعاتی فوق الذکر در خصوص شیوه مطالعه صحیح برای آزمون وکالت می تواند ضامن موفقیت داوطلب باشد لیکن آنچه که در همه روش ها باید رعایت شود، فراهم کردن محیط مناسب برای مطالعه است. منظوراز محیط مناسب، مکانی است که آرام، ساکت و دور از عوامل مزاحم محیطی باشد. وجود محیط مناسب باعث تمرکز بهتر روی موضوع مطالعه می شود .

۲- در هنگام مطالعه باید موضوعات و مسائل مختلف و مزاحم را از ذهن خود دور نمایید زیرا باعث آشفتگی فکر و برهم خوردن تمرکز خواهد شد. پس اگر هنگام مطالعه، تمرکز نداشتید ، مطالعه را کنار بگذارید و هرزمان که علاقمند و متمرکز شدید ، مطالعه را آغاز نمایید.

۳- استفاده از تقویم مطالعاتی یا زمان بندی مطالعه، نقش بسیار مهمی در یادگیری داوطلبان دارد. به همین دلیل، خود را مجبور کنید در یک محدوده زمانی مشخص، مباحث دسته بندی شده را مطالعه نمایید.

۴- به ازای هر ۴۵ دقیقه مطالعه  مفید ، حتماً ۱۵ دقیقه استراحت نمایید.

۵- در هنگام مطالعه باید ستون فقرات راست باشد. بنابراین از مطالعه در حالات خمیده یا درازکش یا لم داده جداً خودداری کنید .

۶- نور محل مطالعه باید مناسب باشد تا مانع از خستگی زود هنگام چشم های شما باشد .

۷- در هنگام مطالعه ، تنفس مناسب و منظم داشته باشید . این امر مانع از خستگی زود هنگام خواهد بود .

۸- اگر ساعات زیادی ( مثلاً ۷-۶ ساعت ) در روز مطالعه دارید حتماً روزی نیم ساعت ورزش کنید ولو یک پیاده روی ساده چون به گردش خون شما کمک می کند .

خاتمه : در این مطلب، شیوه مطالعه صحیح برای آزمون وکالت ، تقدیم شما داوطلبان گرامی شد. بنابر این اکنون وقت مطالعه و تلاش هدفمند و منسجم است. پس گام اول را محکم بردارید .

 

16 دیدگاه دربارهٔ «شیوه مطالعه صحیح برای آزمون وکالت – وکالت»

 1. مهدی سلطانی

  سلام و احترام خدمت شما بسیار مطالب عالی بود ممنون …من ۳ ترم دارم تا لیسانس برای ازمون ۱۴۰۱ دارم خودم رو اماده میکنم ممنون میشم راهنماییی بفرماییید

 2. فاطمه معظمی

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون.بنده برنامه ریزی دارم سعی میکنم دقیق بخونم یادمیگیرم همون لحظه اما تو آزمون های آزمایشی هیچی نمیتونم بزنم مشکل کجاست ؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. زیاد روی ازمون های ازمایشی حساب نکنید، استاندارد نیستند. برای مرور و یادگیری بخوانید از این آزمون ها را و نه برای سنجش خود.

 3. انسیه ندیمی

  سلام .خسته نباشید.من درازمون وکالت ۹۹میخواهم شرکت کنم والان مدت ده روز هست ک شروع کردم اما کند درس میخوانم مثلا تو دوساعت ده صفحه مطالعه دارم میشه یک راهکار ب من بدید

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. مرتبه اول سعی کنید کتاب را به چند بخش تقسیم کنید و هر بخش را به صورت روزنامه وار و یا مثل رمان خواندن بخوانید و دنبال یادگیری کامل نباشید و دور بعد سطح یادگیری خودتان را بیشتر کنید

 4. سجاد محمدی فر

  با سلام .بنده برا وکالت ۹۸از صبح ساعت شش تا عصر هفت درست میخوندم ولی بازم نمیدونم چرا نتونستم خوب درصد کسب کنم تو درست ها. میشه کمی کمکم کنید مشکل از کجاست

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. به ساعت نیست و به یادگیری ربط دارد. بزودی اطلاعاتی در این خصوص در سایت ارائه خواهد شد.

 5. سلام ممنون از مطالبتون
  شیوه برنامه ریزی و مرور مطالب رو در سایت قرار بدهید. مخصوصا در آخرین روزهای باقیمانده برای وکالت

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. بزودی سایت جدید ما رونمایی می شود در این سایت انجام خواهد شد

   1. سلام وقت بخیر
    من سال ۹۰ فارغ التحصیل شدم قبلا به فکروکالت یا سردفتری نبودم ولی الان میخوام شروع کنم ۸ ساله که از دزس دور شدم و تقریبا همه چی یادم رفته از کجا باید شروع کنم؟سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *