احسان نصوحی 1128 روز پیش

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی چیست؟

بحث را با یک انتقاد شروع می کنم. در حال حاضر اگر شخصی کلمه طلاق توافقی را در گوگل جستجو کند، با یک مجموعه از تیترهای مشابه مواجه می شود (طلاق توافقی در سریعترین زمان ممکن – وکیل طلاق توافقی – طلاق توافقی در 10 روز و غیره). تمامی این تیترها صرفاً برای جذب تماس تلفنی است. اما بعد از تماس تلفنی چه اتفاقی خواهد افتاد؟ وقتی از چنین تیتری استفاده می شود بدون شک در این تماس تلفنی از همه چیز صحبت می شود به جز صلح میان طرفین. در صورتی که اگر بخواهیم واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم، حتی همان طلاق توافقی نیز قابلیت صلح را بین طرفین دارد. پس بهتر است ابتدا طرفین را به صلح و ادامه زندگی مشترک سوق بدهیم تا اینکه راهکار طلاق ارائه کنیم. نتیجه این حرف این است که طلاق همیشه باید به عنوان آخرین راهکار مورد بررسی قرار گیرد. «خوشا به حال کسانی که میان مردم صلح و آشتی می‌دهند. آنان هستند که در روز قیامت مقربان درگاه الهی خواهند بود. (تُحف‌العقول، ص ٤١٤)».

طلاق توافقی چیست؟ در قانون حمایت از خانواده مصوب 1391، علاوه بر طلاق به اراده زوج یا به درخواست زوجه، طلاق دیگری با عنوان «طلاق توافقی» پذیرفته شده که ظاهراً منحصر به طلاق خلع و مبارات نیست. ماده 25 قانون حمایت خانواده در این خصوص چنین مقرر نموده است: «در صورتی که زوجین، متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مزبور مطرح کنند. در صورت عدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق، جهت اتخاذ تصمیم نهایی به دادگاه منعکس می کند». بنابراین، در طلاق توافقی مداخله مرکز مشاوره لازم است. در طلاق توافقی موضوع به داوری ارجاع نمی شود؛ زیرا فرض این است که مرکز مشاوره سعی در ایجاد سازش کرده و به نتیجه نرسیده است و در این صورت ارجاع به داوری که هدف اصلی آن ایجاد صلح و سازش است زاید خواهد بود. این مرکز برابر ماده 19 قانون حمایت از خانواده سعی دارد ایجاد سازش نماید و در صورت حصول سازش، سازش نامه تنظیم و در غیر این صورت نظر کارشناسی خود را در مورد علل و دلایل عدم سازش، با مشخص کردن موارد توافق، به صورت مکتوب و مستدل به دادگاه اعلام می کند و تصمیم گیری در این خصوص با دادگاه است. ماده 26 قانون حمایت از خانواده مقرر داشته: «در صورتی که طلاق، توافقی یا به درخواست زوج باشد، دادگاه به صدور گواهی عدم امکان سازش اقدام و اگر به درخواست زوجه باشد، حسب مورد، مطابق قانون به صدور حکم الزام زوج به طلاق، یا احراز شرایط اعمال وکالت در طلاق مبادرت می کند».

با توجه به مطالب فوق طلاق توافقی را می توان چنین تعریف کرد: «به هر نوع توافق برای طلاق، چه به صورت خُلع و مُبارات باشد، یا طلاق به عِوض یا توافق بدون هیچ گونه عوضی، طلاق توافقی می گویند. به بیان ساده تر طلاقی است که زوجین در تمام زمینه‌های مربوط به زندگی مشترک از جمله نفقه، مهریه، جهیزیه و در صورت داشتن فرزند مشترک حضانت فرزند توافق کرده و دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش را به دادگاه تسلیم می‌کنند».

برای درک بهتر موضوع عبارت «طلاق خُلع و مُبارات» را تعریف می کنم: طلاق خُلع به طلاقی گفته می شود که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می دهد طلاق می گیرد؛ اعم از اینکه مال مزبور عین مَهر یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر از مَهر باشد. طلاق مُبارات به طلاقی گفته می شود که در آن کراهت از سوی هر دو طرف یعنی زن و شوهر می باشد ولی در این صورت عوض باید بیشتر از میزان مَهر نباشد. برای مطالعه بیشتر مطلب طلاق خُلع و مُبارات را مطالعه کنید. طلاق توافقی چیست؟

آیا می توان از طلاق توافقی انصراف داد؟

در زمانی که تقاضای طلاق توافقی در مرکز مشاوره مطرح است بی شک انصراف از آن با اراده زوجین یا یکی از آنان ممکن است. ماده 25 قانون حمایت از خانواده در این خصوص صراحت دارد ولی پذیرش یا عدم پذیرش انصراف در مراحل بعدی در قانون تصریح نشده است. با وجود این می توان گفت تا زمانی که گواهی عدم امکان سازش صادر نشده و دادگاه تصمیم خود را در این باره اتخاذ نکرده اعلام انصراف صحیح است و مانع صدور گواهی عدم امکان سازش خواهد شد. اما بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش پذیرش اعلام یک جانبه انصراف دشوار به نظر می رسد؛ زیرا گواهی عدم امکان سازش به هریک از زوجین اختیار می دهد که آن را در مدت مقرر به دفترخانه طلاق ارائه و طبق مقررات و تشریفات قانونی اجرای صیغه طلاق و ثبت آن را درخواست کند. البته زوجین می توانند با توافق «اعلام انصراف» نمایند و در این صورت گواهی عدم امکان سازش که به درخواست زوجین صادر شده اعتبار خود را از دست خواهد داد. همچنین طرفین می توانند از ارائه آن به دفترخانه ظرف مدت مقرر (سه ماه) خودداری کنند که در این صورت نیز گواهی مزبور از درجه اعتبار ساقط خواهد شد. هرگاه گواهی عدم امکان سازش صادر شده بر اساس توافق زوجین به حکم قانون از درجه اعتبار ساقط شود کلیه توافقاتی که گواهی مذکور بر مبنای آن صادر شده است ملغی می گردد. (ماده 34 قانون حمایت از خانواده).

طلاق توافقی رجعی است یا باین؟

از آنجایی که طلاق در این فرض بر اساس توافق زوجین واقع شده، رجوع، به اراده یک جانبه شوهر نقض غرض و غیر معقول است. از طرفی چون اصل در طلاق قابل رجوع بودن آن است باین شناختن چنین طلاقی بر خلاف اصل است و حتی با مصلحت خانواده منافات دارد. بنابراین می توان گفت طلاق مزبور قابل رجوع با توافق طرفین است.

نظرات کاربران

دیدگاه های زیر در مرحله بررسی حذف خواهند شد:

1- دیدگاه های حاوی توهین و مسائل سیاسی.

2- دیدگاه هایی که به غیر از خط فارسی نوشته شوند.

3- دیدگاه هایی که قبلا در همین پست توسط دیگران پرسیده و به آنها پاسخ داده شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *