عدم رفع نقص در پرونده حقوقی

شخصی به علت عدم رفع نقص در پرونده­ ی حقوقی پس از تجدید نظرخواهی به استناد تبصره­ ی ۲ ماده­ ی ۳۳۹ قانون آیین دادرسی مدنی قرار رد تجدید نظرخواهی وی صادر می ­شود. نسبت به همین قرار که قابل تجدید نظر می­ باشد تجدید نظرخواهی می­ کند. در این مرحله نیز به علت عدم شناسایی تجدید نظرخوانده اخطار رفع نقص صادر می­ شود که نسبت به رفع نقص اقدام نمی­ کند. چنانچه دادگاه احراز نماید که اقدامات وی صرفاً به منظور اطاله­ ی دادرسی است چه تکلیفی دارد؟

– نظر اکثریت (با ذکر مبانی استدلال):

با توجه به مجموع مقررات قانونی خصوصاً مواد آیین دادرسی مدنی بایستی طبق مقررات عمل نمود و این که فرض شود که تجدید نظرخواه قصد اطاله­ ی دادرسی دارد، چنان چه یک بار اخطار رفع نقص صادر و متقاضی به قرار صادره از سوی دادگاه اعتراض و این بار نیز طبق مقررات مربوطه نیاز به اخطار رفع نقص باشد بایستی وفق مقررات عمل گردد. (نظریه­ ی مشورتی اداره­ ی حقوقی به شماره­ ی ۶۳۲۵ نیز (در خصوص عدم اخطار رفع نقص) مؤید همین نظر است). یعنی می­بایستی مجدداً جهت وی اخطار رفع نقص صادر گردد.

– نظر اقلیت (با ذکر مبانی استدلال):

اصولاً چنین سؤالی صحیح نیست؛ چرا که چطور ممکن است در رابطه با شکایت به قرار دادگاه نیاز به هزینه­ ی دادرسی یا آدرس خوانده باشد. اصولاً در چنین موردی نیازی به دادخواست نیست تا چه رسد به این که نیاز به آدرس تجدید نظرخوانده باشد یا نیاز به پرداخت هزینه­ ی دادرسی؛ لذا به نظر می­ رسد صرف شکایت به قرار دادگاه کافی است و نیازی به صدور اخطار رفع نقص نمی­باشد. گرچه نظریه­ مشورتی ۶۳۲۵ در رابطه با هزینه­ ی دادرسی تجدید نظرخواه را ملزم به پرداخت هزینه­ ی دادرسی نموده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن