قبولی در آزمون وکالت

قبولی در آزمون وکالت هدف همه شرکت کنندگان در این آزمون است. طبق روال سال های قبل، آزمون وکالت در آذر ماه هر سال برگزار می گردد.

اصولا داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون وکالت دارند از آذر و یا دی ماه هر سال جهت آماده شدن برای شرکت در آزمون وکالت شروع به مطالعه می کنند.

ممکن است در حین مطالعه دروس، داوطلبان با مشکلاتی مواجه شوند که این امر موجب می شود تا عملکرد این دسته افراد نسبت به سایر شرکت کنندگان کمتر شود. در این مطلب قصد دارم، نکاتی که موجب موفقیت شما عزیزان در آزمون وکالت می شود را بیان کنم، پس تا انتها با حقوق گستر همراه باشید.

قبولی در آزمون وکالت
قبولی در آزمون وکالت

اول ) به برنامه مطالعاتی خود وفادار بمانید.

در راه قبولی در آزمون وکالت طبیعی است پس از چند ماه مطالعه ، داوطلبان دچار روزمرگی شده و احساس می کنند که باید تغییری در مطالعه خود ایجاد کنند. ساده ترین راهی که به نظر می رسد ، تغییر برنامه درسی و آغاز روش جدید مطالعه است.

چنین نگرشی اساساً باطل و خطرناک است. پس اگر در مسیر مطالعاتی احساس خستگی یا یکنواختی نمودید ، برای ساعاتی مطالعه را متوقف کنید و حتی زمانی را برای استراحت و تفریح در نظر بگیرید و پس از تجدید قوا ، مجدداً برنامه مطالعاتی خود را پیگیری نمایید.

دوم ) دروس را به صورت مفهومی یاد بگیرید.

با توجه به کیفیت سوالات آزمون وکالت ، بهتراست داوطلبان دروس را به صورت مفهومی مطالعه نموده و به درستی آنرا بیاموزند. روش گزیده خوانی یا حفظ مطالب در این مقطع ، برای موفقیت در آزمون کافی نخواهد بود.

بنابراین فعلاً مطالب هر درس را به صورت کامل مطالعه کنید و برای ماه پایانی به روش گزیده خوانی یا حفظ مواد مهم و نکات کلیدی عمل نمایید.

سوم ) در هنگام مطالعه ، نکته برداری ، خلاصه نویسی ، حاشیه نویسی و علامتگذاری نمایید.

هرچند تا ماه پایانی ، مطالعه شما ماهوی و اصلی است لیکن پیشنهاد می شود خلاصه مطالب یا نکات مهم هر مبحث را به صورت جداگانه یا حاشیه نویسی آماده نمایید تا برای ماه پایانی نگرانی نداشته باشید.

تاکید می گردد، نکات مهم و خلاصه یادداشت های شما در ماه پایانی علاوه بر تسریع مطالعه ، اعتماد به نفس و تسلط شما را نیز به نحو چشمگیری افزایش خواهد داد.

چهارم ) حواشی آزمون را از خود دور نمایید.

با نزدیک تر شدن به زمان آزمون، یک سری گمانه زنی ها و شایعات مطرح می گردد که در سال های گذشته همواره وجود داشته است و امسال نیز یقیناً خواهد بود.

بنابراین تاکید می گردد تمام انرژی و توان خود را برای مطالعه با تمرکز فکری بالا برای قبولی در آزمون وکالت صرف کنید و از ورود به مباحث حاشیه ای و بی فایده اکیداً خودداری نمایید.

ضمناً کلیه اخبار و اطلاعات موثق راجع به آزمون در اسرع وقت در سایت حقوق گستر تقدیم خواهد شد .

پنجم ) ساعات مطالعه خود را افزایش دهید.

هر چند ساعات مطالعه افراد با توجه به اوضاع و احوال و شرایط زندگی خصوصی آنها متفاوت است لیکن به نحوی برنامه ریزی کنید که حداقل روزی یک ساعت به زمان مطالعه خود اضافه نمایید.

توجه : افزایش ساعات مطالعه برای برخی داوطلبان به صورت روزانه تحت هیچ شرایطی امکانپذیر نمی باشد ، بنابراین در خصوص بالا بردن شانس شما برای قبولی در آزمون وکالت بیشتر شود به نکات زیر توجه نمایید :

۱- اگر کارمند یا شاغل هستید ، حداقل بیست روز تقاضای مرخصی نمایید. با این روش ، حداقل روزانه ۸ ساعت و در مجموع یکصد و شصت ساعت به زمان مطالعه ی شما اضافه خواهد شد .

۲- اگر خانه دار هستید یا دارای فرزند کوچک ، پیشنهاد می گردد از اعضای خانواده خود بخواهید هفته ای یک روز به کمک شما بیایند. در این صورت در ۲۰ هفته باقیمانده می توانید یکصد و شصت ساعت ( روزی ۸ ساعت ) مطالعه اضافی داشته باشید .

۳- اگر هیچ یک از طرق بالا مقدور نبود، روزی یک ساعت از خواب روزانه خودرا کاهش دهید . در این صورت یکصد و شصت ساعت زمان مطالعه برای خود ذخیره کرده اید .

تاکید می شود ، یکصد و شصت ساعت مطالعه فوق العاده ، تاثیر بسزایی در موفقیت شما خواهد داشت. بنابراین نسبت به آن توجه ویژه ای داشته باشید وسعی کنید آن را عملیاتی نمایید .

ششم ) متناسب با توان علمی خود مطالعه کنید.

مسلم است داوطلبان از نظر کیفیت و توان علمی با یکدیگر متفاوت هستند . به همین دلیل باید منابع مطالعاتی آنها نیز متفاوت باشد . پس اگر دانشجوی متوسطی هستید اصراری به مطالعه منابع و کتب اصلی و مرجع نداشته باشید.

برای شما مطالعه جزوات کمک آموزشی و قوانین مهم ، بازدهی بیشتری خواهد داشت. اگر می خواهید در ساعات مطالعه صرفه جویی نموده و بازدهی مطالعاتی خودرا افزایش دهید پیشنهاد می کنیم بسته جامع وکالت ، را به عنوان منبع اصلی مطالعاتی خود انتخاب نمایید.

هفتم ) کانون وکلای مناسب را انتخاب کنید

کیفیت علمی شرکت کنندگان در آزمون وکالت متفاوت است به همین دلیل هر داوطلبی باید بر اساس دانش و توان علمی خود ، کانونی را که به سطح علمی او نزدیک تر است انتخاب نماید.

به همین دلیل پیشنهاد می گردد تا روز اول مهرماه ، تمام تلاش خود را معطوف به افزایش توان علمی خود نمایید و در زمان ثبت نام با توجه به سطح معلومات و دانش خود ، کانون مناسب را انتخاب کنید .

خاطر نشان می شود که هر گونه رفتار احساسی و غیرمنطقی ، نتیجه ای جز شکست و ناکامی نخواهد داشت. در موقع ثبت نام در سایت سازمان سنجش کانون های مربوطه به همراه ظرفیت پذیرش آنها قرار خواهد گرفت

هشتم ) زمان خودرا مدیریت کنید .

هر داوطلبی طبق برنامه مطالعاتی خود موظف است روزانه حداقل ساعاتی را مطالعه نماید که این حداقل نباید کمتر از ۶ ساعت باشد . ممکن است برخی در تامین همین حداقل ساعت نیز مشکل داشته باشند .

به هر حال باید توجه داشت که برای تسلط کامل بر منابع مطالعاتی باید حداقل ساعات مطالعه مذکور محقق شود . به همین دلیل پیشنهاد می گردد :

الف . اگر کارمند یا شاغل هستید ، حداقل روزانه یک تا دو ساعت در محل کار خود به مطالعه متن قانون یا تست خوانی بپردازید .

ب . اگر خانه دار یا دارای فرزند هستید ، در میان اوقات کار در منزل ، زمان هایی را به مطالعه متن قانون یا تست خوانی اختصاص دهید.

ج . اگر محدودیت زمانی ندارید ، در مواقع استراحت ، به مطالعه خلاصه نویسی ها یا یادداشت های شخصی خود مشغول باشید .

د . تحت هیچ شرایطی ، ساعات مطالعه خودرا به کمتر از ۶ ساعت تقلیل ندهید و اگر این امر اتفاق افتاد ، روز بعد آن عقب ماندگی خود را حتما جبران نمایید .

نهم ) تمرکز فکری خود را به روی آزمون وکالت ، معطوف نمایید.

در مدت باقیمانده برای قبولی در آزمون وکالت ، تمام فکر و انرژی خود را معطوف این آزمون نمایید . سایر مسائل و فعالیت های غیر ضروری خود را به بعد از آزمون موکول نمایید.

اوقات استراحت و فراغت خود را با خانواده تان سپری نمایید و حتی الامکان از هرگونه مراوده با دوستان و رفقای خود پرهیز نمایید.

مهلت باقیمانده تا روز آزمون برای شما بسیار مهم و حیاتی است. بنابراین ، با اقدامات نابجا و نادرست ، تمرکز فکری و روانی خود را برهم نزنید.

دهم ) برای ماه پایانی ، برنامه ویژه ای داشته باشید.

مسلما تمام زحمات و تلاش های شما برای قبولی در آزمون وکالت در ماه پایانی به بار خواهد نشست . در واقع در ماه آبان ، داوطلبان باید نتیجه زحمات گذشته خود را مشاهده نمایند.

در این ماه ، باید همه مطالب و مباحث مطالعه شده گذشته را مرور و جمع بندی نهایی نمایید. بنابراین از همین امروز برای ماه پایانی خود برنامه ریزی کنید . بنابراین پیشنهاد می گردد:

۱- قوانین ، مقررات و آراء وحدت رویه را خط کشی ، علامت گذاری یا حاشیه نویسی کنید.

۲- نکات مهم در تست های سنوات گذشته را برجسته و مشخص نمایید .

۳- نکات مهم و ظریف که در زمان مطالعه با آن مواجه می شوید را یادداشت برداری نمایید .

۴- اگر در اجرای سه وظیفه فوق ناتوان بودید ، می توانید از ” بسته آموزشی آزمون وکالت ” سایت حقوق گستر استفاده نمایید.

 در صورتی که در خصوص این مطلب سوالی دارید در قسمت دیدگاه های ذیل این مطلب سوال خود را برای ما ارسال نمایید.

این مطلب را هم بخوانید:  مفاهیم حقوقی

2 دیدگاه دربارهٔ «قبولی در آزمون وکالت»

  1. ممنونم از مطالبتون. سوالی داشتم من مشکل شنوایی دارم و بدون سمعک صداهای پایین رو نمیشنوم آیا بعداز قبولی مصاحبه هم داره؟ یا کلا وجود سمعک ممکنه باعث عدم موفقیت من در این کار بشه؟ منظورم اینه ایا منع قانونی برای معلولیت وجود داره؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *