قرارداد ساخت و ساز آپارتمان

نمونه قرارداد ساخت و ساز آپارتمان

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نمونه قرارداد ساخت و ساز آپارتمان

ماده 1- نظر به اینکه آقای…..فرزند…..به شناسنامه شماره …..صادره از…..ساکن …..(که از این پس اول نامیده خواهد شد). مالک پلاک فرعی….از اصلی…..اراضی…..بخش…..واقع در…..است و قصد احداث بنا در پلاک مذکور را دارد و نظر به اینکه آقای……فرزند …..به شناسنامه شماره …….صادره از….ساکن …..(که از این پس طرف دوم نامیده خواهد شد) امکانات مالی لازم را جهت احداث بنا در رقبه موصوفه دارد، به منظور احداث بنا در پلاک مذکور و شرکت در عرصه و اعیان پلاک مزبور این قرارداد بین طرفین منعقد شد.

ماده 2- ارزش عرصه در تاریخ عقد قرارداد معادل …..ریال (….تومان) برآورد شده و مورد قبول طرفین است.

ماده 3- مقرر شد طرف دوم بنائی با مشخصات و طبق نقشه‌ای که پیوست این قرارداد و جزء لاینفک آنست و به امضاء طرفین رسیده، در پلاک موصوف احداث کند.

تبصره 1- طرف دوم مکلف است بنا را دقیقاً بر مبنای پروانه شهرداری و نقشه‌‌های مصوب احداث نماید.

تبصره 2- شرف دوم مکلف است کلیه ضوابط و قوانین مربوط به عملیات ساختمانی و اصول ایمنی را رعایت کند و طرف اول در این خصوص مسئولیتی ندارد.

ماده 4- طرف دوم مکلف است فتوکپی کلیه اسناد هزینه را- اعم از اسناد خرید اجناس یا دستمزدها- امضاء کرده در پایان هر هفته در اختیار طرف اول قرار دهد. همچنین مکلف است صورتحسابی در دو نسخه ترتیب دهد و در پایان هر هفته نسخه ثانی صورتحساب را امضاء کرده در اختیار طرف اول بگذارد. مدارک و صورتحسابهای مذکور ملاک محاسبات و روابط مالی طرفین خواهد بود.

ماده 5- پس از آنکه هزینه‌های انجام شده از جانب طرف دوم- طبق مدارک ماده 4 به ارزش عرصه (طبق ماده2 ) بالغ شد مابقی هزینه ساختمان تا اتمام بنا بالمنافصه پرداخت خواهد شد. به این منظور طرفین حساب جاری مشترکی در بانک …افتتاح کرده‌اند که برداشت از آن بادو امضاء انجام می‌شود. طرفین مکلفند کلیه وجوهی را که برای مصرف در ساختمان لازم است به این حساب واریز کنند و کلیه پرداختها را نیز از این حساب انجام دهند.

ماده 6- طرف دوم مکلف است بنا را بر مبنای زمان بندی شده‌ای که به عنوان ضمیمه شماره 2 این قرارداد به امضاء طرفین رسیده احداث کند.

ماده 7- پس از اتمام بنا طرف اول مکلف است نسبت به تنظیم سند رسمی انتقال سه دانگ مشاع از ملک (اعم از عرصه و اعیان) به طرف دوم اقدام کند.

تبصره 1- کلیه هزینه‌های لازم برای تنظیم سند رسمی انتقال (اعم از مالیاتها و عوارض و جرائم و هزینه تفکیک و غیره) بالمنافصه پرداخت خواهد شد.

تبصره 2- انتقال رسمی ظرف هفتاد و پنج روز از تاریخ صدور گواهی پایان ساختمان باید انجام شود.

ماده 8- طرف اول در صورت تأخیر در ایفاء تعهد موضوع ماده 7 مکلف است بابت هر روز تأخیر مبلغ ……..ریال به طرف دوم بپردازد. پرداخت این وجه مسقط تعهد طرف اول نخواهد بود، و انتقال سه دانگ باید انجام شود.

ماده 9- در صورت بروز اختلاف در تفسیر یا اجرای این قرارداد آقای……به نشانی …. که ضمن قبول داوری این قرارداد را امضاء کرده‌اند، در خصوص مورد به عنوان داور دارای حق صلح و سازش اظهار نظر خواهند کرد و رای ایشان برای طرفین قطعی و لازم الاجراء و غیر قابل اعتراض است.

ماده 10- این قرارداد که مشتمل بر ده ماده و چهار تبصره است. در تاریخ ….در …..بین طرفین امضاء و مبادله شد. تعداد نسخ سه نسخه با اعتبار واحد است.

امضاء طرف اول                    امضاء طرف دوم                   امضاء داور

ممکن است اینگونه قراردادها بر مبنای این توافق تنظیم شود که طرف اول صرفاً زمین را بدهد و طرف دوم بنا را احداث کند و طرفین در عرصه و اعیان شریک باشند. در این حالت هرچند که قیمت زمین بدواً مورد توجه و محاسبه طرفین قرار می‌گیرد اما معمولاً ذکری از قیمت زمین و ما به ازای آن، در قرارداد به میان نمی‌آ‌ید. بلکه طرف دوم متعهد می‌شود بنایی با مشخصات مورد توافق در زمین طرف اول احداث کند و طرفین در عرصه و اعیان شریک باشند. قرارداد ساخت و ساز آپارتمان

ممکن است بین طرفین توافق شود که پس از رسیدن عملیات ساختمانی به مرحله‌ای خاص که معمولاً زمانی است که هزینه‌های طرف دوم معادل قیمت زمین شده باشد. طرف اول وکالت بلاعزلی جهت تهیه مقدمات تنظیم سند انتقال رسمی و انتقال قدر السهم خویش به خود به طرف دوم بدهد.

[/vc_column_text][vc_message message_box_color=”alert-info” icon_type=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-arrow-down-thick”]در ادامه بخوانید: نمونه قراردادهای آماده حقوقی[/vc_message][vc_message message_box_color=”green” icon_type=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-arrow-loop-outline”]

تنظیم متن های حقوقی خود (قرارداد، دادخواست، شکواییه و اظهارنامه) از ما بخواهید. بر روی عبارت روبرو کلیک کنید: تنظیم متن های حقوقی

[/vc_message][vc_message message_box_color=”alert-warning” icon_type=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-adjust-brightness”]

نمونه متن های قرارداد، دادخواست، شکوائیه و اظهارنامه های موجود در سایت حقوق گستر، صرفا نمونه ای برای آگاهی کاربران محترم در خصوص چگونگی شیوه نگارش است و سایت حقوق گستر هیچ مسوولیتی در قبال استفاده از آنها ندارد. در خصوص تنظیم این گونه متون باید با وکلای دادگستری که آگاهی در امور حقوقی دارند مشورت نمایید (از رجوع به اشخاص عریضه نویس مستقر در اطراف دادگستری و همچنین احیانا مغازه های اطراف دادگستری که تحت عنوان موسسه حقوقی فعالیت می نمایند، خودداری فرمائید. زیرا اگر این متون به درستی تنظیم نشوند ممکن است حق خواهی شما به راحتی از بین برود). 

1- در صورتی که به وکیل دادگستری نیز دسترسی ندارید می توانید از طریق صفحه تنظیم متن های حقوقی جهت نگارش متن های مدنظرخود با ما در ارتباط باشید.

2- در صورتی که از این مطلب در سایت خود استفاده می نمایید، منبع آن یعنی (سایت حقوق گستر) را نیز ذکر کنید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن