وکلای دادگستری

مدت زمان مطالعه این مطلب: 2 دقیقه

وکلای دادگستری

حقوق گستر – وکلای دادگستری – تمیز حق از باطل، اجرای عدالت و حکومت بین اصحاب دعوا در محاکم، اگر چه به عهده دادرسان، با همکاری کارمندان اداری دادگستری است اما انجام این مهم به گونه شایسته و دقیق، در عین حال معمولا مستلزم همکاری اشخاصی است که با توجه به تخصص خویش در این امور با محاکم معاونت می نمایند. مشاغل این دسته از اشخاص آزاد شمرده می شود؛ اما به علت تاثیری که معاونت آنها در اجرای عدالت و حسن جریان امور در محاکم و حقوق اصحاب دعوا دارد، مشمول قوانین ویژه ای می باشند که شرایط انتخاب، انجام وظیفه و حقوق و حدود آنها را پیش بینی نموده است. این اشخاص وکلای دادگستری و کارشناسان رسمی دادگستری می باشند.

لزوم استفاده از وکلای دادگستری در دعاوی

آیین دادرسی دارای مسائل دشوار و دقیقی است که احاطه بر آنها برای اشخاص غیر حقوقدان به آسانی و سرعت میسر نمی شود. احاطه به شیوه تنظیم دادخواست ها و شکایت و لوایح، انتخاب اسناد و سایر ادله، زمان و طریق ارائه و استناد به آنها، ارائه دفاعیات و همچنین اقدام لازم، به ترتیب و طریق و در مهلتی که قانون پیش بینی می کند، لازمه اثبات و احقاق حق در دادگستری است و هر دعوا یا دفاعی که بدون رعایت آنها مطرح شود، در بسیاری از موارد می تواند موجب شود حقی که در ماهیت و در حالت ثبوتی وجود دارد، اثبات و احقاق نگردیده و شخص بی حقی در دعوا پیروز شود.

به شما عزیزان توصیه می شود:

۱- در اموری که قصد انجام آن را دارید از جمله خرید و فروش ملک یا اتومبیل، انعقاد قرارداد و امثالهم، قبل از انجام با وکیل دادگستری مشورت نمایید. زیاد دیده شده است که افراد موقع ای به وکیل دادگستری مراجعه می کنند که کار از کار گذشته و به عبارتی نوش دارو بعد از مرگ سهراب شده است.

۲- برای تنظیم دادخواست و شکوائیه و حتی دریافت مشاوره حقوقی، حتما می بایست به وکلای دادگستری مراجعه نمایید و نه به عریضه نویسانی که در اطراف دادگستری ها حضور دارند. زیرا این افراد نه علم کافی و تخصصی در امور حقوقی دارند و نه مجوزی از که تایید کند ایشان صلاحیت مشاوره در امور حقوقی را دارد. یکی از ده ها تفاوت بین وکیل دادگستری و عرضیه نویسان این است که در صورتی که وکیل دادگستری تخلفی داشته باشد، می توانید از طریق مراجع ذی ربط ( کانون وکلای دادگستری ) موضوع را پیگیری نمایید.

جهت کسب اطلاع در این خصوص که ( وکالت چیست؟ ) بر روی متن روبرو کلیک کنید: وکالت چیست؟

جهت کسب اطلاع در خصوص (کانون وکلای دادگستری) بر روی متن روبرو کلیک کنید: کانون وکلای دادگستری

جهت کسب اطلاع در خصوص (انواع وکالت دادگستری) بر روی متن روبرو کلیک کنید: انواع وکالت دادگستری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *