پرسش و پاسخ دانشجویان رشته حقوق
پرسش و پاسخ دانشجویان رشته حقوق

پرسش و پاسخ دانشجویان رشته حقوق – باتوجه به حجم سوالات دانشجویان و دانش آموختگان رشته حقوق، بر آن شدم تا یک صفحه از سایت حقوق گستر را به پرسش و پاسخ دانشجویان رشته حقوق اختصاص بدهم. لازم به ذکر است که پاسخ های مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی و خیرخواهانه دارد و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخ ها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولیتی در قبال آنها تقبل نمی کنم.

باتوجه به انبوه پرسش های مطرح شده، در ذیل تعدادی سوال متداول که اکثر دانشجویان و دانش آموختگان رشته حقوق آنها را مطرح می کنند به همراه پاسخ آنها خواهم آورد.

با این حال در صورتی که پاسخ سوال خود را در پرسش های متداول و همچنین در سایر دیدگاه های مطرح شده نیافتید می توانید در انتهای همین صفحه سوال خود را در قسمت «دیدگاه» مطرح کنید تا به آنها پاسخ بدهم.

سوالات متداول

1- می خواهم در دانشگاه رشته حقوق را انتخاب کنم. چه کاری باید انجام بدهم؟

پاسخ: برای ورود به رشته حقوق در مقطع کارشناسی، باید در کنکور سراسری رشته علوم انسانی شرکت کنید و پس از قبولی، گرایش رشته حقوق را انتخاب کنید.

2- آیا رشته حقوق، مقطع کاردانی یا کاردانی به کارشناسی نیز دارد؟

پاسخ: خیر. رشته حقوق فقط مقطع کارشناسی به صورت پیوسته دارد. با این حال دانشگاه های علمی کاربردی و آزاد رشته هایی به عنوان زیر مجموعه گرایش حقوق تاسیس کرده اند که در آنها می توانید در مقطع کاردانی و یا کاردانی به کارشناسی شرکت کنید. با این حال اگر قصد ورود به رشته حقوق را دارید بنده توصیه می کنم مستقیما وارد رشته حقوق در مقطع کارشناسی پیوسته شوید (دانشگاه دولتی، پیام نور، آزاد یا غیرانتفاعی).

3- فرقی بین نوع دانشگاه در رشته حقوق از لحاظ دولتی، آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی و علمی کاربردی هست؟ 

پاسخ: قطعا دانشگاه دولتی از سطح علمی بالاتری نسبت به سایر دانشگاه ها برخوردار است. ولی این مورد دلیل نمی شود که بگوییم دانشجویان سایر دانشگاه ها نمی توانند در آینده این رشته موفق باشند. برای موفقیت و یادگیری، همه چیز بستگی به تلاش شخص دانشجو دارد. حال اگر بخواهم از لحاظ رتبه علمی این دانشگاه ها را معرفی کنم به ترتیب: دانشگاه دولتی – دانشگاه آزاد – پردیس – دانشگاه غیر انتفاعی – دانشگاه پیام نور – دانشگاه علمی کاربردی (توجه شود که گاها در شهرهای مختلف ایران ممکن است سطح علمی دانشگاه پیام نور در رشته حقوق از دانشگاه آزاد نیز بالاتر باشد).

4- چه تعداد واحد باید در مقطع کارشناسی حقوق بگذرانیم؟

پاسخ: تعداد کل واحدهای این رشته 135 واحد است ( 94 واحد اختصاصی – 20 واحد عمومی – دروس پایه 15 – دروس اختیاری 6 واحد).

5- الان ترم 1 (یا 2 یا 3 یا 4) هستم. میخواهم برای آزمون وکالت آماده بشوم. آیا از الان نیاز هست که کتاب های دیگری هم مطالعه کنم؟

پاسخ: خیر. فعلا دروس دانشگاهی خود را مطالعه کنید. یک ترم مانده به اتمام تحصیل، می توانید کتاب های دیگر را شروع به مطالعه کنید.

6- منابع آزمون های حقوقی (وکالت، قضاوت، کارشناسی ارشد و دکتری) مشخص است؟ چه منابعی پیشنهاد می دهید؟

پاسخ: خیر منابع مشخص نیستند. با این حال یکسری منبع معتیر در سایت حقوق گستر معرفی شده است که می توانید برای مشاهده آن منابع آزمون وکالت کلیک کنید. لازم به ذکر است منابع معرفی شده برای تمامی آزمون ها (به استثنای آزمون هایی که دروس خاص دارند مثلا کارشناسی ارشد گرایش حقوق بین الملل، که باید منابع خاص آنها نیز مطالعه شود کفایت می کند).

7- شرایط شرکت و ثبت نام در آزمون وکالت چیست؟

پاسخ: برای دریافت پاسخ می توانید شرایط آزمون وکالت کلیک کنید.

8- شرایط شرکت و ثبت نام در آزمون قضاوت چیست؟

پاسخ: برای دریافت پاسخ می توانید شرایط آزمون قضاوت کلیک کنید.

9- شرایط شرکت در آزمون مرکز امور مشاوران و یا آزمون سردفتری چیست؟

پاسخ: به دلیل اینکه دو آزمون مذکور الزاما هر سال برگزار نمی گردند، شرایط مشخصی ندارد که در سایت قرار بدهیم. بهتر است اگر آگهی ثبت نام این آزمون ها اعلام شد از آن طریق اطلاع کسب نمایید.

10- در مقطع کارشناسی ارشد چه گرایش هایی وجود دارد؟ کدام بهتر است؟

پاسخ: گرایش های کارشناسی ارشد رشته حقوق:

1) حقوق خصوصی

2) حقوق بین الملل

3) حقوق جزا و جرم شناسی

4) حقوق عمومی

5) حقوق بشر

6) حقوق مالکیت فکری

7) حقوق محیط زیست

8) حقوق اقتصادی

9) حقوق تجارت بین الملل

10) معارف اسلامی و حقوق

11) حقوق ارتباطات

12) حقوق تجاری اقتصادی بین المللی

13) سردفتری اسناد رسمی

14) حقوق ثبت اسناد و املاک

15) حقوق اسناد و قراردادهای تجاری

16) حقوق حمل و نقل تجاری

17) حقوق کیفری اطفال و نوجوانان

18) مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی

19) مدیریت نظارت و بازرسی

20) مدیریت دادگستری

21) حقوق دادرسی اداری

22) حقوق خانواده

23) حقوق شرکت های تجاری

24) فقه و حقوق اقتصادی

25) حقوق نفت و گاز

26) حقوق مالی – اقتصادی

27) حقوق تجارت الکترونیکی

28) مدیریت ثبت اسناد و املاک

29) فقه و حقوق خصوصی

30) فقه و حقوق خانواده

31) فقه و حقوق جزا.

چند نکته در خصوص سوال 10:

اول: آینده افرادی که قصد تحصیل در رشته حقوق را دارند چند حالت است: 1) وکیل می شود. 2) قاضی می شود. 3) سر دفتر اسناد رسمی می شود. 4) هیات علمی دانشگاه می شود. 5) شاغل در دادگستری می شود (مورد اخیر الزاما این نیست که هرکسی در دادگستری کارمند اداری است، حتما مدرک حقوق دارد).

دوم: انتخاب گرایش تحصیلات تکمیلی خیلی در آینده کاری شخص موثر نیست، مثلا این نیست که اگر کسی تحصیلات تکمیلی در رشته حقوق بین الملل داشته باشد پس وزارت کشور ایشان را جذب می کند. مگر در بحث انتخاب آینده شغلی در هیات علمی و یا بحث داشتن تخصص در یک گرایش.

سوم: تحصیلات تکمیلی تاثیری در شرکت برای آزمون وکالت و قضاوت و سردفتری و مرکز امور مشاوران ندارد. زیرا در اکثر این آزمون ها شرط شرکت دارا بودن لیسانس حقوق است.

چهارم: انتخاب هریک از این گرایش ها بستگی به علاقه داوطلب دارد. ولی قبل از ورود به گرایش موردنظر حتما تحقیق کنید و صرفا اسم آن را مدنظر قرار ندهید. مثلا این نیست که اگر کسی گرایش سردفتری اسناد رسمی را دریافت کرد پس حتما سردفتر اسناد رسمی می شود.

پنجم: گرایش های ذکر شده الزاما در هر سال دانشجو جذب نمی کند. ممکن است در یک سال مثلا در چند گرایش جذب دانشجو وجود نداشته باشد و یا ممکن است به گرایش های مذکور نیز اضافه شود.

ششم: اینکه با چه رتبه ای می توان در این گرایش ها قبول و جذب دانشگاه شد را بنده اطلاعی ندارم. بهتر است از امکانات سازمان سنجش در این خصوص استفاده نمایید.

11- گرایش های مقطع دکتری حقوق چیست؟

پاسخ:

1) حقوق عمومی

2) حقوق خصوصی

3) حقوق جزا و جرم شناسی

4) حقوق بین الملل عمومی

5) حقوق نفت و گاز.

12- آیا بازار کاری وکالت از نظر درآمد خوب است؟ اینکه می گویند بازار وکالت در جامعه اشباع شده درست است؟

پاسخ: توصیه می کنم صرفا به امید کسب درآمد وارد بازار کار وکالت و حتی قضاوت نشوید. هدف اصلی در این دو شغل علاقه است. با این حال کسب درآمد مداوم در شغل وکالت بستگی به سطح اطلاعات حقوقی شخص وکیل و علاقه جهت پیشرفت دارد. در خصوص قسمت دوم سوال باید گفت در حال حاضر اگر به صورت دقیق نگاه کنیم می توان بگوییم که همه شغل ها در جامعه اشباع شده اند پس قرار نیست به دلیل وجود این حجم ورود به برخی شغل ها مثل وکالت، بگوییم خوب چون اشباع شد دیگر ما نمی توانیم در این حرفه موفق بشویم (فرض کنید در یک شهر با جمعیت ده هزار نفر حدود 100 وکیل وجود دارد. اگر یک وکیل در بین این تعداد اطلاعات حقوقی خیلی خوبی داشته باشد قطعا عامه مردم نیز نزد این شخص خواهند رفت و برعکس اگر در این شهر تنها 5 وکیل وجود داشته باشد ولی هر پنج نفر اطلاعات حقوقی خوبی نداشته باشند، مردم برای رجوع به وکیل قطعا به شهر همجوار مراجعه خواهند کرد.).

طرح سوال در قسمت

934 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام استاد . بنده دانشجوی ترم ۵ کارشناسی حقوق هستم . متاسفانه در این ۲ سال ۲ بار به زندان رفتم ، ۱ بار برای ۵ لیتر مشروبات الکلی ۳ ماه . بار دوم هم لبتاب از کسی خریدیم که بعد مشخص شد دزدیه و آخر سر هم هر کاری کردم من و به جرم مال خری ۶ ماه فرستادن زندان دوباره .
  برای دفتر زدن و وکالت این ۲ سابقه مشکل ساز میشه ؟؟ اگر مشکل ساز هستند راهی برای حل این مشگل وجود داره ؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنیم .

  • سلام. برای شرکت در آزمون مشکلی ندارید ولی پس از قبولی از سوی کانون وکلای دادگستری ارجاع می شود که گواهی عدم سابقه کیفری بگیرید. اگر سابقه داشته باشید تصمیم مقتضی را خود کانون مربوطه خواهد گرفت که آیا مجاز به فعالیت هستید یا خیر.

 • سلام من ترم 4 حقوق هستم دانشگاه ازاد
  میخاستم بدونم بعد از اخذ مرک لیسانس و طی کردن سربازی میتوانم مشغول به کار بشو؟(درامد حداقل سه ملیون)
  یا صرفا باید وکالت و قضاوت قبول بشم و در صورت عدم قبولی در این گرایشات بیکار خواهم ماند

 • سلام
  بنده ترم 4حقوق دانشگاه آزاد هستم کارشناسی پیوسته میشه کاردانی که رسیدم کنکور کاردانی به کارشناسی بدم برم دولتی یا چون از پایه آزاد بودم همون بمونم؟

  • سلام. در ابتدای این صفحه و در قسمت سوالات متداول، پاسخ خود را می توانید بدست آورید.

 • سلام
  وقت بخیر بنده در حال حاظر دانشجوی رشته حقوق هستم. میخواستم بپرسم میتوانم در ارگانی دولتی مثلا داد گستری مشغول ب کار شوم؟؟؟

 • سلام
  من دانشجوی انصرافی پیام نور هستم رشته فنی حرفه ای

  چطور میتونم تورشته حقوق تحصیل کنم تا جایی که بتونم آزمون وکالت بدم ؟

  • سلام. باید در ازمون سراسری رشته علوم انسانی شرکت کنید و سپس رشته حقوق را انتخاب کنید.

  • با سلام اینجانب مدرک کاردانی رشته امداد سوانح از دانشگاه علمی کاربردی دارم با معدل ۱۹ و میخواستم رشته حقوق بخونم .۱- کدام دانشگاه رو انتخاب کنم برای کارشناسی بدون امتحان سراسری ۲- ایا امکانش هست پس از گرفتن مدرک کارشناسی حقوق امتحان ازمون وکالت شرکت کنم با وجود کاردانی غیر مرتبط و سنم ۳۱ هست ساکن تهرانم ممنون میشم راهنماییم کنید که چه کار کنم

 • سلام وقتتون بخیر
  وکالت کلن چند ساله؟و رتبه ایی ک باید در کنکور بیاریم باید چند باشه برای دانشگاه دولتی؟