کلاهبرداری در تصادفات وسایل نقلیه

حقوق

وکالت

کلاهبرداری در تصادفات وسایل نقلیه. دو نفر با موتورسیکلت به عقب اتومبیلی زده و ادعای مصدومیت نموده­ اند. پزشکی قانونی از ایشان معاینه و اعلام داشته مصدومیت به قبل از زمان تصادف بر می­ گردد. بفرمایید اتهام ۲ نفر موتورسوار با کدام یک از مواد قانونی منطبق است؟

نظرهای ابرازی (در صورت وجود نظرهای مختلف فقط این قسمت تکمیل شود با ذکر مبانی استدلال):

نظر اول: قانون تشدید مجازات مرتکبین … در ماده­ ی ۱ پس از ذکر برخی از انواع وسایل متقلبانه اشعار داشته به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر مال دیگری را ببرد کلاهبرداری محسوب می­شود؛ پس آن چه که راکبین موتورسیکلت انجام داده­ اند و بعداً اقدام به شکایت و اخذ گواهی پزشکی قانونی کرده ­اند تماماً مانور متقلبانه است برای بردن مال دیگری (راننده­ ی اتومبیل یا اخذ دیه از شرکت بیمه) عنصر مادی و معنوی و قانونی وجود دارد؛ ولی نتیجه (بردن مال) محقق نشده و قصد متهمان بدون این که ارادی باشد ناکام مانده است؛ پس اقدامات انجام شده تحت عنوان شروع به کلاهبرداری بوده و جرم محسوب می­شود.

نظر دوم: عمل انجام شده شروع به کلاهبرداری نیست؛ چرا که ارتباط مستقیم با نتیجه ندارد. اصل بر برائت است و هیچ اتهامی متوجه راکبین موتورسیکلت نیست. شاید بتوان عمل ایشان را تبانی برای ارتکاب جرم دانست؛ ولی این هم بعید به نظر می­رسد.

نظر سوم: چون عملیات مرتکبین به نتیجه نرسیده است عملیات مذکور مقدمات محسوب می­شود و شروع به جرم نیست؛ ولی شاید بتوان گفت عمل ایشان منطبق با ماده ی ۶۹۸ قانون مجازات است؛ زیرا عنصر مادی آن نسبت دادن عمل خلاف حقیقت به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی به یکی از راه­های مذکور در این ماده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن