آیا شرکت بیمه در حادثه رانندگی به راننده فاقد گواهینامه، خسارت می پردازد؟

شرکتی که وسیله نقلیه را بیمه کرده است، مسوول پرداخت خسارت وارده به شخص ثالث است و فاقد گواهینامه رانندگی بودن موجب سقوط مسوولیت شرکت بیمه و عدم پرداخت به شخص ثالث نیست، مگر اینکه شخص ثالث خود مقصر حادثه باشد و یا در قرارداد بیمه به این امر اشاره شده باشد که در این صورت هیچ گونه مسوولیتی متوجه شرکت بیمه نیست. برابر قانون (قانون بیمه اجباری مسوولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی برابر اشخاص ثالث) کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی (چه دولت چه افراد عادی) مسوول جبران خسارات بدنی و مالی هستند که در اثر حادثه به اشخاص ثالث وارد می شود و مکلفند وسیله خود را از این جهت نزد شرکت سهامی بیمه ایران و یا یکی از موسسات بیمه داخلی بیمه کنند.
بیمه؛ عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد می کند که در ازای پرداخت وجه به طرف دیگر در صورت وقوع حادثه خسارت وارده را جبران کرده یا وجه معینی بپردازد. بیمه گر؛ طرفی که تعهد را می پذیرد (متعهد) یا بیمه گر گویند. بیمه گذار؛ به کسی گفته می شود که وجه را به بیمه گر می پردازد. موضوع بیمه؛ حق بیمه و آنچه را که بیمه می شود موضوع بیمه نام دارد.
چنانچه بیمه گذار وسیله نقلیه خود را کمتر از دیه کامل یا خسارات وارده بیمه کند آیا شرکت بیمه مسوولیتی دارد؟
بیمه گر فقط به اندازه قرارداد منعقده مسوولیت پرداخت دارد و در مقابل مابه التفاوت مسوولیتی نداشته و برعهده بیمه گذار است.
چنانچه در حادثه رانندگی راننده فاقد گواهینامه باشد باز هم شرکت بیمه خسارت را می پردازد؟
شرکتی که وسیله نقلیه را بیمه کرده است، مسوول پرداخت خسارت وارده به شخص ثالث است و فاقد گواهینامه رانندگی بودن موجب سقوط مسوولیت شرکت بیمه و عدم پرداخت به شخص ثالث نیست، مگر اینکه شخص ثالث خود مقصر حادثه باشد و یا در قرارداد بیمه به این امر اشاره شده باشد که در این صورت هیچ گونه مسوولیتی متوجه شرکت بیمه نیست.

در صورتی که اتومبیل به طریق غیر قانونی از طریق سرقت، خیانت در امانت و یا غیره در اختیار کسی قرارداده شده باشد و یا اتومبیل با اجازه صاحب آن در اختیار راننده فاقد گواهینامه قرار گرفته باشد و اگر راننده مقصر باشد باز هم شرکت بیمه مسوولیت دارد؟
برابر قانون (ماده هشت آیین نامه اجرایی قانون بیمه اجباری) شرکت بیمه باید خسارت شخص ثالث را بپردازد و نهایتاً پس از پرداخت خسارت به اشخاص ثالث می تواند به مسوول حادثه مراجعه و خسارت وارده را مسترد کند.
ماده پنج آیین نامه اجرایی در این خصوص می گوید؛ در مورد عمد راننده در ایجاد حادثه و یا در صورتی که راننده فاقد گواهینامه رانندگی باشد شرکت بیمه پس از پرداخت خسارت زیان دیده می تواند برای استرداد وجوه پرداخت شده به شخصی که موجب خسارت شده مراجعه کند.
اگر در حادثه رانندگی شخص ثالث فرزند راننده مقصر باشد آیا شرکت بیمه خسارتی پرداخت می کند؟
برابر قانون کلیه اشخاصی که به سبب حادثه رانندگی دچار زیان جانی و بدنی می شوند ثالث تلقی شده و استحقاق دریافت خسارت از شرکت بیمه را دارند. اما این قاعده کلی دارای استثنائاتی است که از جمله این استثنائات، اولاد، تحت تکفل بیمه گذار است. بنابراین اگر در حادثه ای شخص ثالث فرزند کسی باشد که راننده یا بیمه گذار آن مسوول حادثه شناخته شود، شرکت بیمه در قبال این شخص مسوولیتی نخواهد داشت البته در همین جا باید به این نکته اشاره کرد که فرزند تحت تکفل بیمه گذار است که از لحاظ قانون ثالث تلقی نمی شود پس اگر این فرد تحت تکفل بیمه گذار نباشد ثالث تلقی و پرداخت حق بیمه به او بلااشکال است

احسان نصوحی

درباره نویسنده: احسان نصوحی

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *