۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

شرایط استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه؛ جهيزيه از اموال زوجه است و او مي‌تواند مستقلاً در دارایي خود هر تصرفي كه مي‌خواهد، داشته باشد. زوجه با بردن جهيزيه به منزل مشترك، اذن ضمني در بهره‌برداري به شوهر مي‌دهد و هر زمانی که بخواهد، مي‌تواند از اين اذن خود رجوع كرده و نسبت به بازستاندن جهيزيه اقدام كند.

شرایط استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه

شرایط استرداد جهیزیه ؛ جهیزیه، مالی است که زن بر اساس رسم، در زمان ازدواج با خود به منزل شوهر می‌برد و علاوه بر استفاده خود، به شوهر نیز اباحه انتفاع و استفاده آن را می‌نماید. این مال، در مالکیت زن خواهد ماند و شوهر مالک آن نمی‌شود. جهیزیه، اصطلاح دیگر جهیز است. جهيزيه از اموال زوجه است و او مي‌تواند مستقلاً در دارایي خود هر تصرفي كه مي‌خواهد، داشته باشد. زوجه با بردن جهيزيه به منزل مشترك، اذن ضمني در بهره‌برداري به شوهر مي‌دهد و هر زمانی که بخواهد، مي‌تواند از اين اذن خود رجوع كرده و نسبت به بازستاندن جهيزيه اقدام كند.

براي اينكه دادگاه رأي به استرداد جهيزيه بدهد، باید به دادخواست استرداد جهيزيه؛ سياهه اموالي كه به تأیيد داماد رسيده است، نيز ضميمه شود. در صورت وجود سياهه مذكور که به امضای داماد رسیده است، براي دادگاه هيچ مشكلي در انشاي رأي به نفع زوجه مبني بر مسترد کردن جهيزيه‌اش وجود ندارد اما اگر چنين سياهه‌اي وجود نداشت، چه؟ در اين صورت بايد با ساير ادله اثبات دعوي، ادعاي خود را در محكمه اثبات کرد. مثلاً اگر اجناس داراي فاكتور خريد معتبر به نام زوجه يا خانواده او باشند، ارایه شود.


برای حصول شرایط استرداد جهیزیه، در صورت فقدان سياهه و فاكتور خريد، معمولاً شهادت شهود به‌ عنوان راهكاري براي كشف حقيقت پيشنهاد مي‌شود. در اين حالت زوجه بايد استشهاديه‌اي شامل ليست اقلام جهيزيه تنظيم کند كه به امضاي چند تن از اقوام، دوستان و آشنايان برسد. قاضي نیز با استماع شهادت شهود، علم به مالكيت زوجه نسبت به اموال جهيزيه پيدا مي‌كند.

در زندگي مشترك معمولات، بخشي از جهيزيه تخريب شده و از بين مي‌رود. در این‌ صورت آيا مي‌توان خسارت نقصان و خرابي جهيزيه را نيز از شوهر مطالبه كرد؟ جهيزيه به‌ صورت امانت در زندگي مشترك نزد شوهر مي‌ماند و شوهر در اين مورد امين محسوب مي‌شود. مطابق قوانين مربوط به وديعه مندرج در قانون مدني، امين مسئول جبران تلف يا نقصان مالي كه به او سپرده شده، نیست مگر در صورت تعدي يا تفريط. يعني خسارت اموالي كه ناخواسته تلف مي‌شوند، قابل مطالبه نيست اما خسارت اموالي كه شوهر عمداً تلف يا ناقص مي‌كند، را می‌توان مطالبه کرد.

معمولا با وقوع اختلافات زناشويي، خانم‌ها منزل مشترك را ترك کرده و به منزل پدري مي‌روند. در این فاصله معمولاً آقايان مي‌توانند جهيزيه را به نقطه نامعلومي انتقال دهند. براي حل اين مشکل، راه‌حلي که قانون پيش‌بيني كرده، توقيف اموال جهيزيه قبل از شروع به دادرسي است. يعني قبل از اينكه دادگاه جلسه رسيدگي را تعيين و به دعواي طرفين رسيدگي كند، زوجه با واريز 10 درصد از مجموع مبلغ جهيزيه به‌عنوان خسارت احتمالي در صندوق دادگستري مي‌تواند از دادگاه بخواهد براي جلوگيري از تضييع و تفريط خواسته، دستور توقيف جهيزيه را صادر کند.

سیاهه جهیزیه

زن جزئیات اموال مربوط به جهیزیه خود را در سیاهه‌ای یادداشت کند. به این نوشته اصطلاحا سیاهه جهیزیه گفته می‌شود. سیاهه جهیزیه تهیه‌ شده توسط زن باید به امضای مرد برسد. امضای مرد به سیاهه جهیزیه اعتبار می‌دهد، اما در صورتی که اثر انگشت شوهر نیز در سیاهه اموال زن درج شود، این موضوع اعتبار این سند عادی را بیشتر خواهد کرد. در سیاهه اموال زن ذکر می‌شود که به عنوان مثال یخچال، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و نظایر آن به عنوان جهیزیه تهیه شده است.

آیا جهیزیه به ارث میرسد؟

همسران در مسائل مالی خود استقلال دارند. به همین دلیل جهیزیه نیز مالی است که متعلق به زن است و اگر زمانی زن فوت کند، اموالی که از او به جا می ماند به میزان سهم الارث به وراث تعلق می گیرد. جهیزیه نیز به چنین سرنوشتی دچار می‌شود. اگر مرد و زن فرزند داشته باشند، یک چهارم اموال به مرد، ارث می رسد و اگر صاحب فرزندی نباشند، یک دوم اموال به مرد به ارث رسیده و بقیه اموال میان فرزندان تقسیم می شود.

استرداد جهیزیه قبل از طلاق

فراهم کردن اموالی که برای زندگی مشترک با عنوان جهیزیه شناخته میشود، مطابق قانون بر عهده مرد است و مطابق عرف بر عهده زن میباشد. زن میتواند از خریدن جهیزیه خودداری کند. وظیفه مرد است که لوازم منزل مشترک را تهیه کند. یعنی مرد قانونا نمیتواند زن خود را مجبور کند که جهیزیه خریداری کند. اگر زن جهیزیه خریداری کرده باشد، میتواند در زمان زندگی مشترک نیز برای استرداد جهیزیه و یا پس گرفتن آن از شوهر خود اقدام کند.

مدارک استرداد جهیزیه

1. اصل سند ازدواج
2. اصل شناسنامه زن
3. اصل کارت ملی زن
4. سیاهه جهیزیه معتبر

در صورت نبود اصل سند ازدواج باید کپی آن را از دفترخانه ای که عقد کرده اید دریافت کنید.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*