شرايط شركت در آزمون وكالت

شرايط شركت در آزمون وكالت

شرايط شركت در آزمون و اخذ پروانه كارآموزي وكالت

به گزارش حقوق گستر، شرايط شركت در آزمون وكالت – اکثر داوطلب سوالاتی در خصوص شرایط شرکت در آزمون وکالت دارند که در این مطلب می توانند به پاسخ این سوالات دست یابند. لازم به ذکر است که ثبت نام این آزمون اصولا در مهرماه هر سال و در سایت سازمان سنجش انجام خواهد شد.

شرایط شرکت در آزمون وکالت

1- تابعيت جمهوري اسلامي ايران

2- دارا بودن دانشنامه ليسانس يا بالاتر حقوق (از دانشكده هاي حقوق داخل يا خارج كشور كه مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري باشد) يا دانشنامه ليسانس فقه و مباني حقوق اسلامي يا معادل آن از دروس حوزوي و دانشگاهي با تاييد مرجع صالح.

تبصره 1: كساني كه  فاقد مدرك كارشناسي حقوق، فقه و مباني حقوق اسلامي يا معادل آن از دروس حوزوي و دانشگاهي با تاييد مرجع صالح بوده و فقط داراي مدارك بالاتر آن هستند حق شركت در آزمون را ندارند بنابراين از ارائه مدارك بالاتر به جز مدارك كارشناسي عنوان شده خودداري نمايند.

تبصره 2: مدرک معادل حوزوی مدرکی است که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوري باشد.

تبصره 3: دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته حقوق با مدرک کاردانی مرتبط به شرط آن که واحدهای دروس دوره کارشناسی حقوق را گذرانده باشند مجاز به شرکت در آزمون هستند.

3- شرایط سنی شرکت در آزمون وکالت

پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت نام سن آنها از چهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزه‌های قضائی پروانه کارآموزی به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت‌نام  سن آنها از پنجاه سال تمام بیشتر نباشد.

مواد امتحانی آزمون وکالت

اين آزمون، كتبي، یک مرحله‌ای به صورت تستي بوده و ضرائب دروس آن به شرح ذیل می‌باشد:

1- حقوق مدنی: (ضریب 3)

2- آیین دادرسی مدنی: (ضریب 3)

3- حقوق تجارت: (ضریب 2)

4- اصول استنباط حقوق اسلامی (اصول فقه): (ضریب 1)

5- حقوق جزاي عمومي و اختصاصي: (ضریب 2)

6- آیین دادرسی کیفری: (ضریب 2)

ذکر چند ماده از قانون كيفيت اخذ پروانه وكالت مصوب سال 1376 در خصوص اخذ پروانه کارآموزی وکالت

ماده 1: از تاريخ تصويب اين قانون كانون هاى وكلاى دادگسترى جمهورى اسلامى ايران مكلفند حداقل يك بار در سال نسبت به پذيرش متقاضيان پروانه كارآموزى وكالت از طريق آزمون با آگهى در جرايد اقدام نموده و حداكثر ظرف مدت شش ماه پس از برگزارى آزمون ضمن اعلام نتايج قطعى نسبت به صدور پروانه كارآموزى وكالت براى پذيرفته‌‏ شدگان اقدام نمايند.

تبصره: تعيين تعداد كارآموزان وكالت براى هر كانون بر عهده كميسيونى متشكل از رئيس كل دادگسترى استان، رئيس شعبه اول دادگاه انقلاب و رئيس كانون وكلاى مربوط مى‌‏باشد كه به دعوت رئيس كانون وكلاى هر كانون، حداقل يكبار در سال تشكيل و اتخاذ تصميم مى‏نمايد.

ماده 2: براى اشخاصى پروانه كارآموزى وكالت صادر مى‏‌شود كه علاوه بر دارا بودن دانشنامه ليسانس يا بالاتر حقوق يا فقه و مبانى حقوق اسلامى يا معادل آن از دروس حوزوى و دانشگاهى داراى شرايط ذيل باشند:

الف- اعتقاد و التزام عملى به احكام و مبانى دين مقدس اسلام.

ب- اعتقاد و تعهد به نظام جمهورى اسلامى ايران، ولايت فقيه، قانون اساسى.

ج- نداشتن پيشينه محكوميت مؤثر كيفرى.

د- نداشتن سابقه عضويت و فعاليت در گروههاى الحادى و فرق ضاله و معاند با اسلام و گروه هايى كه مرامنامه آنها مبتنى بر نفى اديان الهى مى‏باشد.

هـ- عدم وابستگى به رژيم منحوس پهلوى و تحكيم پايه‏هاى رژيم طاغوت

و- عدم عضويت و هوادارى از گروهك هاى غيرقانونى و معاند با جمهورى اسلامى ايران.

ز- عدم اعتياد به مواد مخدر و استعمال مشروبات الكلى.

تبصره ۱: كانون هاى وكلا مكلفند به منظور احراز شرايط فوق از مراجع ذيصلاح مربوطه استعلام نمايند و مراجع مزبور مكلفند حداكثر ظرف مدت ۲ ماه پاسخ لازم را اعلام نمايند.

تبصره ۲: براى اشخاصى كه مطابق قانون از كارآموزى معاف هستند در صورتى پروانه وكالت صادر مى‏‌شود كه داراى شرايط اين ماده باشند.

تبصره ۳: مدت كارآموزى اعضاى هيأت علمى دانشكده‏هاى حقوق نصف مدت ساير كارآموزان خواهدبود.

تبصره ۴: اقليت هاى مذهبى رسمى از دارا بودن شرايط مندرج در بند (الف) مستثنى مى‏‌باشند.

تبصره ۳ از ماده 6: كارآموزان وكالت در دوران كارآموزى بايد حسن اخلاق و حسن رفتار داشته ‌‏باشند. چنانچه به تشخيص كميسيون كارآموزى خلاف آن احراز شود با تأييد رئيس كانون و رأى دادگاه انتظامى كانون، پروانه كار آموزى آنان ابطال خواهد شد. كارآموزان وكالت قبل از اخذ پروانه وكالت حق وكالت در دعاويى كه مرجع تجديدنظر از احكام آنها ديوان عالى كشور مى‌‏باشد را ندارند.

لازم به ذکر است که مدت زمان کارآموزی وکالت 18 ماه است.

 

احسان نصوحی

درباره نویسنده: احسان نصوحی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *