شرايط شركت در آزمون وكالت

شرایط شرکت در آزمون وکالت

شرایط شرکت در آزمون و اخذ پروانه کارآموزی وکالت

به گزارش حقوق گستر، شرایط شرکت در آزمون وکالت – اکثر داوطلب سوالاتی در خصوص شرایط شرکت در آزمون وکالت دارند که در این مطلب می توانند به پاسخ این سوالات دست یابند. لازم به ذکر است که ثبت نام این آزمون اصولا در مهرماه هر سال و در سایت سازمان سنجش انجام خواهد شد.

شرایط شرکت در آزمون وکالت

۱- تابعیت جمهوری اسلامی ایران

۲- دارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق (از دانشکده های حقوق داخل یا خارج کشور که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد) یا دانشنامه لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح.

تبصره ۱: کسانی که  فاقد مدرک کارشناسی حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح بوده و فقط دارای مدارک بالاتر آن هستند حق شرکت در آزمون را ندارند بنابراین از ارائه مدارک بالاتر به جز مدارک کارشناسی عنوان شده خودداری نمایند.

تبصره ۲: مدرک معادل حوزوی مدرکی است که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد.

تبصره ۳: دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته حقوق با مدرک کاردانی مرتبط به شرط آن که واحدهای دروس دوره کارشناسی حقوق را گذرانده باشند مجاز به شرکت در آزمون هستند.

۳- شرایط سنی شرکت در آزمون وکالت

پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت نام سن آنها از چهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزه‌های قضائی پروانه کارآموزی به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت‌نام  سن آنها از پنجاه سال تمام بیشتر نباشد.

مواد امتحانی آزمون وکالت

این آزمون، کتبی، یک مرحله‌ای به صورت تستی بوده و ضرائب دروس آن به شرح ذیل می‌باشد:

۱- حقوق مدنی: (ضریب ۳)

۲- آیین دادرسی مدنی: (ضریب ۳)

۳- حقوق تجارت: (ضریب ۲)

۴- اصول استنباط حقوق اسلامی (اصول فقه): (ضریب ۱)

۵- حقوق جزای عمومی و اختصاصی: (ضریب ۲)

۶- آیین دادرسی کیفری: (ضریب ۲)

ذکر چند ماده از قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب سال ۱۳۷۶ در خصوص اخذ پروانه کارآموزی وکالت

ماده ۱: از تاریخ تصویب این قانون کانون هاى وکلاى دادگسترى جمهورى اسلامى ایران مکلفند حداقل یک بار در سال نسبت به پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزى وکالت از طریق آزمون با آگهى در جراید اقدام نموده و حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از برگزارى آزمون ضمن اعلام نتایج قطعى نسبت به صدور پروانه کارآموزى وکالت براى پذیرفته‌‏ شدگان اقدام نمایند.

تبصره: تعیین تعداد کارآموزان وکالت براى هر کانون بر عهده کمیسیونى متشکل از رئیس کل دادگسترى استان، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب و رئیس کانون وکلاى مربوط مى‌‏باشد که به دعوت رئیس کانون وکلاى هر کانون، حداقل یکبار در سال تشکیل و اتخاذ تصمیم مى‏نماید.

ماده ۲: براى اشخاصى پروانه کارآموزى وکالت صادر مى‏‌شود که علاوه بر دارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق یا فقه و مبانى حقوق اسلامى یا معادل آن از دروس حوزوى و دانشگاهى داراى شرایط ذیل باشند:

الف- اعتقاد و التزام عملى به احکام و مبانى دین مقدس اسلام.

ب- اعتقاد و تعهد به نظام جمهورى اسلامى ایران، ولایت فقیه، قانون اساسى.

ج- نداشتن پیشینه محکومیت مؤثر کیفرى.

د- نداشتن سابقه عضویت و فعالیت در گروههاى الحادى و فرق ضاله و معاند با اسلام و گروه هایى که مرامنامه آنها مبتنى بر نفى ادیان الهى مى‏باشد.

هـ- عدم وابستگى به رژیم منحوس پهلوى و تحکیم پایه‏هاى رژیم طاغوت

و- عدم عضویت و هوادارى از گروهک هاى غیرقانونى و معاند با جمهورى اسلامى ایران.

ز- عدم اعتیاد به مواد مخدر و استعمال مشروبات الکلى.

تبصره ۱: کانون هاى وکلا مکلفند به منظور احراز شرایط فوق از مراجع ذیصلاح مربوطه استعلام نمایند و مراجع مزبور مکلفند حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پاسخ لازم را اعلام نمایند.

تبصره ۲: براى اشخاصى که مطابق قانون از کارآموزى معاف هستند در صورتى پروانه وکالت صادر مى‏‌شود که داراى شرایط این ماده باشند.

تبصره ۳: مدت کارآموزى اعضاى هیأت علمى دانشکده‏هاى حقوق نصف مدت سایر کارآموزان خواهدبود.

تبصره ۴: اقلیت هاى مذهبى رسمى از دارا بودن شرایط مندرج در بند (الف) مستثنى مى‏‌باشند.

تبصره ۳ از ماده ۶: کارآموزان وکالت در دوران کارآموزى باید حسن اخلاق و حسن رفتار داشته ‌‏باشند. چنانچه به تشخیص کمیسیون کارآموزى خلاف آن احراز شود با تأیید رئیس کانون و رأى دادگاه انتظامى کانون، پروانه کار آموزى آنان ابطال خواهد شد. کارآموزان وکالت قبل از اخذ پروانه وکالت حق وکالت در دعاویى که مرجع تجدیدنظر از احکام آنها دیوان عالى کشور مى‌‏باشد را ندارند.

لازم به ذکر است که مدت زمان کارآموزی وکالت ۱۸ ماه است.

 

احسان نصوحی

درباره نویسنده: احسان نصوحی

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *