۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق جزا

کیفر سقط جنین یا سقط حمل مستوجب دیه

در این نوشته شما با کیفر سقط جنین و دیه آن آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت […]

در این نوشته شما با کیفر سقط جنین و دیه آن آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

سقط جنین یا سقط حمل مستلزم انعقاد نطفه در داخل رحم است که بر اثر عمل مادی باید از آن جدا شده و خارج گردد . بنابراین در حال حاضر اتلاف نطفه بارور شده و در خارج رحم با توجه به مقررات جاری سقط جنین تلقی نمی شود .

ماده 194 قانون دیات سابق و ماده 487 قانون مجازات اسلامی لاحق برای سقط جنین در هر یک از مراحل حیات جنین دیه معینی را به شرح زیر پیش بینی نموده است :

الف – دیه اسقاط نطفه ای که در رحم مستقر شده باشد …. بیست دینار . ( در این مذت که 40 روز است نطفه مستعد برای نشو و نمو باشد ) .

ب – دیه اسقاط جنین در مرحله علقه که به صورت خون بسته باشد … چهل دینار . ( در این مرحله جنین به خون جامد و غلیظ تبدیل می شود ) .

ج – دیه اسقاط جنین در مرحله مضغه که به صورت گوشت درآمده باشد … شصت دینار . ( در این مرحله جنین به صورت گوشت قرمز حاوی رگهای توخالی آبی رنگ است ) .

د – دیه اسقاط جنین در مرحله عظم که به صورت استخوان در آمده و هنوز گوشت نروئیده است … هشتاد دینار . ( در این مرحله استخوانهای غضروفی مانند شکل می گیرد ) .

ه – دیه اساقط جنین که گوشت و استخوان بندی آن تمام شده و هنوز روح در آن پیدا نشده … یکصد دینار . ( در این مرحله از نظر فیزیکی جنین کامل می شود ) .

در مراحل پنجگانه مزبور هیچ فرقی بین دختر و پسر نمی باشد .

و – پس از حلول روح در جنین ، در موردی که جنین پسر باشد دیه کامل ، یعنی 1000 دینار و اگر جنین دختر باشد دیه آن نصف دیه کامل یعنی 500 دینار است ، و اگر مشتبه باشد سه ربع دیه کامل خواهد بود ( ماده 487 قانون مجازات اسلامی ) .

از نظر مسولیت پرداخت ، دیه سقط جنین در موارد عمد و شبه عمد بر عهده جانی است و در موارد خطاء محض بر عاقله اوست خواه جنین روح پیدا کرده باشد و خواه نکرده باشد ( ماده 492 قانون مجازات اسلامی ) .

سقط جنین توسط خود زن نیز مستلزم پرداخت دیه است ولی خود از آن دیه سهمی نمی برد . ماده 489 قانون مجازات اسلامی مقرر می دارد : (( هرگاه زنی جنین خود را سقط کند دیه آن را در هر مرحله ای که باشد باید بپردازد و خود از آن دیه سهمی نمی برد )) .

طبق ماده 488 قانون مزبور ، هرگاه در اثر کشتن ، جنین بمیرد و یا ساقط شود دیه جنین در هر مرحله ای که باشد باید بر دیه مادر افزوده شود ) .

 هرگاه چند جنین در یک رحم باشند به عدد هریک از آنها دیه جداگانه خواهد بود . ( ماده 490 قانون مجازات اسلامی ) .

دیه اعضای جنین و جراحات آن به نسبت دیه همان جنین است ( ماده 491 قانون مجازات اسلامی ) .

————————–

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

————————-

منبع : ایرج گلدوزیان ، حقوق جزای اختصاصی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*