۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آئین دادرسی مدنی

آثار حکم دادگاه

در این نوشته شما با آثار حکم دادگاه آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز است ( نه لاو گستر ) . حکم اثر نسبی دارد بدین معنا که علی قاعده تنها نسبت به محکوم علیه و یا قائم مقام او قابل اجرا می […]

در این نوشته شما با آثار حکم دادگاه آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز است ( نه لاو گستر ) .

حکم اثر نسبی دارد بدین معنا که علی قاعده تنها نسبت به محکوم علیه و یا قائم مقام او قابل اجرا می باشد . اما در عین حال حکم دادگاه به عنوان دلیل حتی علیه اشخاصی غیر از محکوم علیه و قائم مقام او قابل استناد است ضمن اینکه در مواردی حکم حتی علیه شخص ثالث نیز قابل اجرا می باشد . در هر حال حکم افزون بر توان اجرایی آن که البته علی الاصول ویژه ی احکام قطعی است دارای آثاری است که عبارتند از : توان اثباتی ، فراغ دادرسی ، اعتبار امر قضاوت شده و قابلیت شکایت آن که در زیر بررسی می شود .

الف – توان اثباتی

حکم دادگاه مانند ساری اعمال دادگاه باتوجه به اینکه سندی است که علی اصول توسط مامور رسمی ( قاضی ) در حدود صلاحیت او و با توجه به مقررات قانونی تنظیم شده مشمول ضابطه ی مقرر در ماده 1287 ق. م . بوده و بنابراین سند رسمی شمرده می شود و مانند هر سند رسمی  دیگر ، در قاضی اطمینان ایجاد می کند که مفاد آن صحیح است .

ب – فراغ دادرسی

در ماده 155 ق. ق . آمده بود که (( دادگاه پس از امضای رای حق تغییر آن را ندارد )) . و بنابراین دادگاه با صدور رای از رسیدگی فارغ می شود . در ق . ج . این امر صریحا پیش بینی نشده است ؛ در عین حال با توجه به اینکه تغییر حکم دادگاه توسط خود دادگاه صادر کننده حکم به موجب ماده 8 ق . ج . تنها در مواردی مجاز اعلام شده که در قانون پیش بینی شده باشد می توان گفت که نص مزبور دلالت بر قاعده فراغ دادرسی است .

پ – اعتبار امر قضاوت شده

اعتبار امر قضاوت شده یکی از مهم ترین آثار حکم است . اعتبار امر قضاوت شده یکی از ویژگی های اصلی و استثنایی حکم است که هیچ سند صادره از مقام اداری ندارد . قاعده امر قضاوت شده که در بنده 6 ماده 84 ق . ج . آمده است اقامه دوباره دعوا را پس از صدور حکم و قطعیت آن ممنوع می نماید .

ت – قابلیت شکایت

از آثار دیگر حکم و نیز قرار های قاطع این است که می تواند در معرض شکایت متناسب قرار گیرد . شکایت از آرا به پنج طریق ممکن است مطرح شود : واخواهی ، تجدیدنظر ، فرجام ، اعاده دادرسی و اعتراض شخص ثالث ؛ اما این امر بدین معنا نیست که نسبت به تمام آرا هر پنج طریق مزبور قابل اعمال باشد .

ث – غیر قابل ابطال بودن

دعوای بطلان هر سندی از جمله اسناد رسمی علی القاعده قابل طرح و رسیدگی در دادگاه است اما نمی توان دعوایی به خواسته بطلان رای دادگاه اقامه نمود ، بلکه متضرر از رای دادگاه برای ابطال آن راهی جز طرح شکایت متناسب ( واخواهی ، تجدیدنظر و … ) نسبت به آن ندارد ، البته در صورتی که چنین شکایتی پیش بینی شده و مدت آن پایان نیافته باشد . قاعده غیرقابل ابطال بودن شامل اکام و نیز قرارها می شود .

———————-

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

———————

منبع : آئین دادرسی مدنی ، دکتر عبدالله شمس

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۳ دیدگاه

  1. مرسي خوب بود

  2. با سلام . بنده میخاستم برای وکالت اماده بشم اما تو هر سایت یه منبع معرفی کردن خواستم تو هر درس منابع رو بگین که از کدوم اساتید و چه کتابهایی رو بخونم ممنون میشم

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*