پرسش و پاسخ های حقوقی در مورد طلاق

موضوع: پرسش و پاسخ های حقوقی

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد.

سوال : آیا داوری در همه انواع طلاق الزامی است و داوران می توانند حکم به طلاق نمایند ؟

پاسخ : داوری در تمام موارد درخواست طلاق ضروری است و دارای اطلاق عام است و وظیفه داوران ضرفا اظهارنظر به امکان ساش و عدم آن است و حق صدور حکم طلاق منحصر به محاکم است و نه اشخاص عادی .

سوال: ایا زوجه مکلف است در ایام عده در منزل شوهر یا منزلی که شوهر برای او انتخاب می کند سکونت کند یا خیر؟

پاسخ: به موجب تبصره ۴ قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب ۱۳۷۱ که مقرر می دارد : (( در طلاق رجعی گواهی کتبی اسکان زوجه مطلقه در منزل مشترک ، تا پایان عده الزامی است و در صورت تحقق رجوع صورتجلسه طلاق ابطال و در صورت عدم رجوع در مهلت مقرر صورتجلسه طلاق ، تکمیل و ثبت می گردد . صورتجلسه تکمیلی طلاق با امضا زوجین و حکمین و عدلین و سر دفتر دفترخانه معتبر است )) .

با این جال اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد با توجه به صراحت ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی ، زن می تواند مسکن علیحده انتخاب کند .

[quote bgcolor=”#eeee22″]برای مشاوره حقوقی اینجا کلیک کنید[/quote]

احسان نصوحی

درباره نویسنده: احسان نصوحی

مطالب زیر را حتما بخوانید

36 دیدگاه

 1. سلام چهار ساله ازدواج کردم و یه پسر چهارساله هم دارم،شوهرم ازدواج اولش دو فرزند پسر و یک دختر داردکه جوان و نوجوان هستند،از ابتدا قرار براین بود بچه ها پیش مادرشان باشن اما بعد از ازدواج پای انها کم کم به خانه ی ما باز شد و حالا شوهرم میخواهد سه فرزندش رو پیش خودش بیاورد، حتی پسر بزرگش هم که ازدواج کرده باید با ما در یک خانه زندگی کند!!! رفتار توهین امیز بچه ها با من و پشتیبانی همسرم از انها،توجه نکردن به فرزندم از جانب پدرش که مثل مزاحم بااو رفتار میکند،توهین و بدرفتاری با من و قطع کردن رابطه با خانواده م،شکاک و بددل بودن نسبت به من،همه و همه باعث شد من بارها به حالت قهر به شهرستان نزد خانواده م برم که او در این چندبار حتی زحمت دنبال اومدنم رو نکشیده وهربار خواسته خودم برگردم،اینبار هم که هشت ماهه قهر کردم هربار تهدید و توهین که خودت برگرد وگرنه پسرم رو ازم میگیره یا اینکه اونقدر با حرفاش خوارو کوچیکم میکنه که بهم میفهمونه من ففط کلفت خونه ش محسوب میشم و بخاطر خدمت به بچه های اون باید برگردم اینارو میگه که درخواست طلاق بدم و از حق و حقوقم بگذرم ،نمیدونم باید چیکارکنم و قانون چه حقی برای من قائل شده،اون حاظر به حرف زدن نیست و فقط تهدیدم میکنه،چطوری باید درخواست بدم که بتونم حقانیتمو ثابت کنم؟؟؟؟

  1. سلام
   به شما نفقه و مهریه تعلق میگیرد . / حضانت فرزند هم تا ۷ سالگی با مادر است و بعد از آن با پدر مگر اینکه عدم صلاحیت پدر اثبات شود .
   در مورد طلاق گرفتن شما هر انچه که باعث عسر و حرج شما بشود و بتوانید نزد دادگاه ثابت کنید منجر به طلاق میشود مثل همین رفتارهایی که انجام میدهند و یا اینکه خرجی شما را ندهند و …. به هرحال باید اثبات کنید مثلا به عنوان شاهد یا مطلع میتوانید از افرادی که از این ماجرا مطلع هستند و یا دیده اند نزد دادگاه استفاده کنید

 2. سلام خانمی هستم ۴۵ ساله و یه دختر ۱۰ ساله دارم. همسرم از روز اول آشنایی به من دروغ گفت حتی در مورد سنش. در ضمن ایشون ۲ بار همسر اختیار کردن که بار اول را طلاق دادن و الان در حال حاضر با همسر دومش زندگی میکنه. و یه پسر هم دارد. لازم به ذکر است که بگم ازدواج ما بدلیل اینکه خانواده ایشون مخالف بودن بدون حضور خانواده همسرم انجام شد و این آقای دروغگو حتی این قضیه و از خانواده اش مخفی کرده. الان ده ساله که من دارم زندگی میکنم بدون حضور ایشون که هر دفعه به دروغ منو سرکار گذاشته. من از قید مهریه گذشته ام فقط طلاق میخوام. الانم که بهش میگم طلاقمو بده منو بازی گرفته امروز و فردا میکنه. میخواستم سوال کنم که چطوری این قضیه و بدون درد سر خاتمه بدم. ایشون داره با من بازی میکنه هر دفعه هم میگم که میرم اقدام میکنم منو تهدید میکنه ناسزا میگه و فحاشی میکنه. در ضمن بدلیل مشکلاتی که دارم هزینه پرداخت وکیل و ندارم. ترو خدا بفرمایید چکار کنم؟

  1. سلام
   در مورد زیر زن می تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق نماید در صورتی که برای محکمه ثابت شودکه دوام زوجیت موجب عسر و حرج است می تواند برای جلوگیری از ضرر و حرج زوج را اجبار به طلاق
   نماید و در صورت میسر نشدن به اذن حاکم شرع طلاق داده می شود. ( اصلاحی ۸/۱۰/۶۱ )
   تبصره – عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد و موارد ذیل در صورت احراز توسط دادگاه صالح از مصادیق عسر وحرج محسوب می گردد : ۱
   – ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه .
   ۲- اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است . در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک ، مجددا” به مصرف موارد مذکور روی آورده ، بنا به درخواست زوجه ، طلاق انجام خواهد شد .
   ۳- محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر .
   ۴- ضرب و شتم یا هرگونه سوء استفاده مستمر زوج که عرفا” با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد
   ۵- ابتلاء زوح به بیماری های صعب العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید . موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود ، حکم طلاق صادرنماید.

 3. سلام بنده خانم تقاضای مهریش کرده۷۱۴سکه ومن چون کارگرم. و اموالی هم ندارم نمیتونم پول جلو که غیر از قسط بندی که کردن رو پرداخت کنم البته با قسطی بودن مشکل ندارم اما پول جلو را ندارم ایا همسر بنده میتونه منو بابت پول جلو مهریش زندان بندازه ضمنا بنده به هیچ وجه قصد طلاق ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   فرقی ندارد که قصد طلاق داشته باشید و یا نداشته باشید.
   میتوانید تقاضای کاهش پیش قسط را از دادگاه بخواهید ( البته اگر در دادگاه طرح شده باشد )

 4. با سلام
  بنده در تاریخ دهم اسفند۱۳۹۲بنا به دلیل اعتیاد وعدم کار کردنش و آزار و اذیت های روحی و روانی بوسیله همسرم طی درگیری با ایشان به دادگاه مراجعه کردم و یک پرونده شکایت ترک نفقه را انجام دادم .بنا به درخواست قاضی در ۲۰ فروردین ۹۳به منزل بازگشتم ولی دوباره طی یک درگیری ومراجعه به پزشکی قانونی دادنامه ای به شرح ذیل صادر شد:
  در خصوص کیفر خواست صادر شده از دادسرای عمومی…….به شماره به مورخه ۱۳۹۳/۴/۳۰علیه آقای…با وکالت….متاهل بدون سابقه کیفری آزاد با قرار کفالت و معرفی کفیل دایر بر ترک نفقه نسبت به همسرو ایراد صدمه بدنی عمدی در حد لوث موضوع شکایت خانم…دادگاه با بررسی محتویات پرونده نظر به شکایت شاکی خصوصی و گواهی پزشکی قانونی و اقرار نامبرده به حضور در ماشین و نشخیص مورد از موارد لوث و اجرای قسامه و سایر قرائن و امارات موجود در پرونده بزهکاری نامبرده را نسبت به ایراد صدمه بدنی عمدی محرز اشخیص داده با استناد به ماده ۲ بند پ ماده ۱۴،ماده ۱۸،……حکم به پرداخت دیه ظرف مدت یکسال از زمان وقوه بزه۲۰/۱/۱۳۹۳بابت ۱-منطقه خراشیدگی حارصه پشت دست چپ نیم درصد (دیه کامل)۲-کبودی سمت چپ گردن،کبودی بازوی راست در ثلث تحتانی،کبودی مچ دست راست چهار و نیم هزارم دیه کامل در حق شاکی صادر می نمایدواما نسبت به ترک نفقه با توجه به دادنامه شماره…مورخ ۱۳۹۳/۲/۲۷به خواسته تمکین که به تایید محاکم محترم تجدیدنظر استان رسیده است بعلت عدم احراز تحقق بزه ترک انفاق با عنایت به فرض برائت …در امور کیفری حکم به برائت نامبرده صادر میشود.
  با توجه به اینکه در طی این سالها به خانه برنگشتم وتمکین نکرده ام نتوانسته ان طلاق بگیرم .حتی با بخشش مهریه هم راضی به طلاق نشده و اقدام به درخواست ازدواج مجدد کرده که در تاریخ ۲۶/۶/۱۳۹۵ یک جلسه دادگاه دارم .سوال من :
  در این جلسه دادگاه چه دفاعی از خود بکنم؟
  به دلیل اینکه نمیتوانم طلاق بگیرم مجیور به بازگشتم تا دلیلی برای اثبات اعتیاد و فروش مواد او پیدا کنم.
  آیا قبل از این جلسه دادگاه میتوانم در خواستی برای بازگشتم تهیه کنم؟با چه عنوان؟
  آیا در این جلسه ۲۶ شهریور میتونم طلاق توافقی را مطرح کنم؟با ببخشش مهریه .چون این اقا چند یار اظهار کرده که پنجاه میلیون پرداخت کن تا طلاق بدهم
  حالا یک زن دیگر به ماجرا هم اضافه شود چه کنم؟
  من رو ببخشید بابت متن طولانی و سوالات بسیارم
  سپاسگذارم

  1. سلام
   اگر این جلسه برای نفقه هست که ثابت کنید نفقه نمیدهد در غیر اینصورت دادخواست طلاق به جهت عسر و حرج به انضمام دادنامه صادره جهت ضرب و شتم بدهید و در این جلسه هم اعتیاد را مطرح کنید طبق این موارد احتمال ۹۹ درصد طلاق شما صادر خواهد شد .
   برای اعتیاد اگر شهود دارید در دادخواست نام ببرید و اگر هم ندارید و در هر دو صورت از دادگاه ارجاع به پزشکی قانونی جهت تست اعتیاد بدهید

 5. سلام من قصد طلاق از شوهرم دارم چون پنج ساله با طلاق عاطفی زندگی کردیم به خیال خودم اگه بچه دار شم همه چیز درست میشه اما همه چیز بدتر شد الان فرزندم دو سالشه و من خانه را ترک کردم الاان همسرم فرزندش را از من میخواهد و من شدیدا به فرزندم وابسته ام آیا راهی قانونی وجود دارد که تا قبل از دادگاه فرزندم پیش من باشد

  1. سلام
   در مورد ماندن فرزند قبل از تشکیل دادگاه نزد یکی از در یا مادر قانون حکمی ندارد مگر اینکه در دادگاه در صورت ایراد شوهرتان به اینکه فرزند را با خود برده اید بتوانید ثابت کنید که اگر فرزند نزد ایشان می بود با مشکلاتی رو برو میشد

 6. سلام روز بخیر و خسته نباشید
  برای طلاق توافقی اقدام کردم همسرم برای خود وکیل اختیار کرده
  امروز برای ثبت دادخواست به مراکز خدمات الکترونیکی قضائی رفتیم و کار انجام شد
  چه مدت زمان طول میکشد برای مشاوره؟ و طلاق نهایی؟
  چه سوال هایی در مشاوره خواهند پرسید؟

  1. سلام
   مدت زمان باتوجه به اوقات دادگاه معین میشود .
   اطلاعی ندارم.

 7. سلام. طلاق توافقی گرفته ام دقیقا۱۰ماه میگذره .با بخشش مهریه.به پزشکی قانونی برای تشخیص رفتم و اعلام کردن باکره نیسم دادگاه بعد حکمزشک قانونی هیچ حقی بهم نداده و طلاق انجام شد.الان میتونم به رای دادگاه اعتراض کنم.؟برای ازدواج بعدیم به مشکل برخوردم پسره همه شرایطامو قبول داره ولی چون شناسنامه ام عوض نشده میگه شاید از طرف خانواده مخالفت بشه.چیکار کنم تا شناسنامه ام عوض بشه؟

  1. سلام
   تنها حقی که به شما باید بدهد این است که کل مهریه در صورت ازاله بکارت به شما تعلق گیرد .
   اگر باکره می بودید و طلاق انجام میشد میتوانستید اقدام به حذف ازدواج اول خود بکنید ولی الان خیر

 8. با سلام
  شوهر من با دلیل خیانت من در فضای مجازی با یکی از اقوامش و ظبط صدای من درخواست طلاق داده (که هم من و هم فامیلش مدعی به دروغ بودن این ادعا هستیم و مکالمه ما کاملا خواهربرادرانه بوده) و من نیز مهریه و.. را به اجرا گذاشته ام البته ایشون میگن چیزی ندارند و مهریه را قسط بندی میکنند،اما الان به دروغ میگوید از طلاق پشیمان شده و قصد اذیت کردن و ندادن مهریه و درخواست طلاق از من را دارم.
  سوال من این است که چطور می توانم کاری کنم که مهریه را قسط بندی نکنند و یکجا پرداخت کند؟(هیچ مال و ملکی به نامش نیست)
  حال که او از طلاق منصرف شده آیا اگر من درخواست طلاق بدهم،مهریه به من تعلق نمیگیرد؟اگر میگیرد به چه صورت؟
  آیا مهریه قسط بندی شود چطور تعداد قسط و مدت پرداخت را کمتر کنم؟
  چطور ثابت کنم که من با فامیل ایشان رابطه در حد مکالمه دوستانه نداشته ام حتی فامیلش هم حاضر است بگوید اتهام است؟

  1. سلام
   در صورتی که مالی نداشته باشند میتوانند تقاضای اقساط بدهند.
   و شما میتوانید اموال ایشان را معرفی کنید تا قاضی اقساطی نکند.
   شما در هر صورت مستحق مهریه هستید.
   و شوهرتان میتواند برای طلاق نیز اقدام کند . و شما در صورتی میتوانید برای طلاق اقدام کنید که دلیلی داشته باشید که باعث عسر و حرج ( دشواری ادامه زندگی با وی ) باشد مثل اعتیاد به نحوی که به اساس خانواده لطمه بزند و ….

 9. باسلام
  . من سال۸۹عقد کردم
  ۶ماه بعد شوهرم زندگیتو ترک کرد
  ۵ماه بعدش من درخواست طلاق دادم
  تا امروز وکیل داشتم اما حکم طلاقم صادر نشده
  قاضی تهران گفت دلیلی برای طلاق نداری
  الان چه دلیلی برای طلاق مهیا کنم؟
  چطور تثبیت کنم که رابطه نامشروع داره تا دلیل بر طلاقم بشه؟
  ممنونم

  1. سلام
   مطالب شما گویای قضیه نیست . با شماره زیر تماس بگیرید
   ۰۹۱۳۶۴۵۷۴۰۶
   قبل از تماس پیامک دهید

 10. با سلام . لطفا راهنمایی بفرمائید بنده رو .
  یکی از دوستان بنده دارای یک ملک کلنگی قولنامه ای صدو پنجاه متری هست که با یک پیمانکار قرارداد می بنده تا ملک کوبیده بشه و واحدها با توجه به اینکه ملک قولنامه ای و بدون سند هست بصورت پنجاه پنجاه تقسیم بشه . البته با این شرایط که ملک بدون جواز و بصورت غیر قانونی ساخته بشه .البته با بستن یک قرارداد دو طرفه که تمام احتمالات منجمله جبران ضرر و زیان و … . به هر حال کار شروع شده و بنا بر شکایت همسایگان و همچنین رفت و آمد شهرداری ، کار خوابیده .
  سوالم اینه که ، با توجه به اینکه اصل قرارداد برای یک کار غیرقانونی که همان ساخت ملک بدون جواز شهرداری هست ، آیا دوست من می تونه شکایت کنه؟ آیا شکایتش و طرح دعوی وی مسموع هست ؟ یا اینکه بدلیل اینکه قرارداد پایه و اساسش غیر قانونیه ، نمیتونه مطالباتش مبنی بر جبران ضرر و زیان پیگیری کنه؟
  ممنونم که بنده رو راهنمایی می فرمائید
  Melisa90@chmail.ir

  1. سلام
   اگر دوستتان میدانسته کار غیرقانونی است چون باخبر بوده است نمیتواند به دلیل انجام نشدن کار مطالبه خسارت کند.
   لطفا دیدگاهتان را در قسمت مربوط طرح کنید.
   موفق باشید

 11. ﺳﻠﺎﻡ.ﻃﻠﺎﻕ ﻣﻦ ﺑﺎﺋﻨﻪ.ﻣﻨﺘﻆﺮ ﺣﻜﻢ ﻓﺮﺟﺎﻡ ﺧﻮﺍﻫﻲ ﺷﻮﻫﺮﻡ ﻫﺴﺘﻴﻢ.ﺍﻳﺎ ﺑﻌﺪ ﺟﺎﺭﻱ ﺷﺪﻥ ﺻﻴﻐﻪ ﻃﻠﺎﻕ ﻋﺪﻩ ﻧﻴﺎﺯﻩ ﻳﺎ ﻧﻪ?ﺩﺭ ﻛﻞ ﻃﻠﺎﻕ ﺑﺎﺋﻦ ﻋﺪﻩ ﺩﺍﺭﺩ ﻳﺎ ﻧﻪ.ﺩﻭﺳﺎﻝ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻛﺎﻣﻞ ﺍﺯ ﻫﻢ ﺩﻭﺭﻳﻢ.ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻴﺸﻢ ﺑﺎﺳﺦ بدین

  1. سلام
   طلاق باین عده دارد و برخلاف طلاق رجعی دیگر مرد نمیتواند در طول عده به شما رجوع کند.
   عده طلاق در ازدواج دائم سه طهر (پاک‌شدن از حیض) است. و در مورد زنی که قاعده نمی‌شود ولی به سن یائسگی نرسیده ۳ ماه است . ممنون

 12. با سلام و خسته نباشید

  سوالی در مورد نحوه ی تقاضای طلاق داشتم برای موردی خاص

  در صورتیکه زوج غیر ایرانی و زوجه ایرانی باشد.و عقد آنها در محضر ایرانی ثبت نشده باشد.و فقط عقدنامه غیر ایرانی وجود داشته باشد.و زوج بیش از ۱سال خارج از ایران باشد و از امدن به ایران امتناع کند.تقاضای طلاق برای زوجه چه مراحلی و هزینه هایی دارد و معمولا چقدر طول می کشد؟

  با تشکر

  1. سلام.
   ابتدا باید سند ازدواج توسط کنسولگری ایران در آن کشور تایید شود و سپس در ایران اقدام کنید. اگر توافقی باشد حداقل سه ماه و حداکثر بستگی به مراجعات آن دادگستری دارد. اگر قصد گرفتن وکیل نداشته باشید زیاد هزینه ندارد. تشکر

   1. آیا نیامدن او به ایران نمی تواند دلیل موجهی برای طلاق از جانب من باشد.
    با جستجوی بیشتر متوجه شدم طلاق انواعی دارد که من از آن بی اطلاع بودم: طلاق بائن و مبارات.
    ببینید من از او بینهایت متنفرم حتی ممکن است اگر ببینمش اسیبی به او یا خانواده اش برسانم.از طرفی او هم تنفر خود را اظهار کرده اما برای انتقام از من نمیخواهد طلاق بدهد و میخواهد پول قابل توجهی بگیرد چون شدیدا مشکلات مالی هم دارند.
    در صورت گواهی چند وکیل برای ثبوت تنفر ایشان ، من میتوانم اقدام به طلاق مبارات از ایران کنم؟ چون در طلاق مبارات او نمیتواند بیش از مهرم درخاست مال کند.آیا درست متوجه شده ام؟و به نظر شما چطور میتوان زودتر خلاص شد؟

    1. سلام
     طلاق اقسامی دارد ولی این مورد فعلا شامل حال شما نیست. شما با در دست داشتن دلایل موجه مثل مدرکی جهت اثبات ضرب و شتم یا مصرف مواد مخدر و هرچه که به اساس زندگی لطمه زیادی وارد می اورد و یا با طرح دعوای مطالبه نفقه و مهریه اقدام کنید . که در مورد نفقه اگر شوهرتان محکوم شدند و پرداخت نکردند میتوانید تقاضای طلاق کنید و از مهریه نیز میتوانید به عنوان ابزاری برای فشار اقدام کنید

 13. باعرض سلام و خسته نباشید خدمت جنابعالی
  سوالی در مورد طلاق توافقی داشتم که مزاحمتون شدم
  می خواستم مراحل طلاق عدم سازش را کاملا” برایم توضیح دهید که چگونه باید عمل کنیم تا خیلی زود این طلاق انجام بشه و اینکه آیا مهریه در چه حالتی باید پرداخت شود ودر چه حالتی مهریه پرداخت نشود در ضمن مهریه ۵۰۰ سکه تمام می باشد و فقط عقد هستم یعنی هنوز عروسی نشده است .
  خیلی متشکرم از شما

  1. سلام
   برای اینکه طلاق زودتر واقع شود باید طلاق توافقی باشد . در مورد مهر هم اگر خانم باکره باشند نصف مهر به ایشان تعلق میگیرد و اگر باکره نباشد تمام مهر.
   روال طلاق توافقی :
   برای گرفتن طلاق توافقی زن و شوهر باید به همراه شناسنامه و عقد‌نامه به دادگاه بروند و فرم درخواست را پر و همه موارد و مسائل مانند حضانت فرزند، ملاقات او و امورمالی مانند مهریه، جهیزیه، نفقه و غیره را مشخص کنند و پس از تقدیم دادخواست طبق روال معمول، دادگاه به آنها تکلیف می‌کند هریک از زوجین داوری از میان بستگانشان معرفی کنند که باید با زوجین مذاکره و سعی در مصالحه کنند. اگر داوران به نتیجه نرسیدند گزارش خود را به دادگاه می‌دهند و دادگاه نیز براساس توافق زوجین گواهی عدم امکان سازش صادر می‌کند و آنها می‌توانند با ارائه گواهی به دفترخانه طلاق، صیغه طلاق را جاری و ثبت کنند. گواهی عدم امکان سازش به مدت ۳ ماه اعتبار دارد، یعنی اگر زوجین ظرف ۳ ماه آن را اجرا نکردند دیگر اعتباری ندارد.

 14. ba salam khdmat shoma va arz khasth nabashid khdmat shoma man dar hal hazr 14 sal daram va dost daram dar aynh yk vakil movafagh shavam bh hamin khatr az sayth shoma estefadh kardam

  1. باسلام
   شما فعلا باید بر روی دروس مدارس خود کار کنید چون الویت اول قبولی برای دانشگاه است و سپس برای حقوق اقدام کنید . در همین سایت مطالب ساده ای گذاشته شده می توانید استفاده کنید ولی حدودا دو ماهه دیگر قالب جدید آماده می شود که قسمتی از سایت مخصوص علاقمندان رشته حقوق هست که بهتر می توانید استفاده نمائید . ولی اگر خیلی علاقمند هستید ، پس از مطالعه هر مطلب سایت اگر مشکلی داشتید زیر قسمت دیدگاه بفرستید تا پاسخ بدهم . باتشکر

 15. دوست عزیز در طلاق توافقی مثل بائن داوری لازم نمی باشد
  لطفا در جواب دادن دقت فرمایید

  1. باسلام .
   دوست عزیز مراجعه به داور برای گواهی عدم سازش ضروری است طبق نظریه ادهره حقوقی ۷/۳۴۷۸ مورخ ۷۲/۶/۶
   از خودم حرفی نزدم.

 16. سلام بنده دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی هستم میشه لطف کنید تعدادی موضوع پایان نامه در سایت قرار بدید باتشکر

  1. باسلام
   موضوع پایان نامه را اگر در اینترنت بگذاریم دیگر موضوع خاص نمیشود و عام حساب می شود و دیگر نمی توان به عنوان پایان نامه استفاده کرد .
   تیم ما سفارشات شما را برای انجام پایان نامه قبول می نمایند مثل انتخاب موضوع و پروپوزال و اصل پایان نامه.
   باتشکر

 17. سلام
  واقعا ممنون هستم از سایت خوب و کاملی که دارد من فارغ التحصیل این رشته ی نازنین هستم و علاقه مند به ادامه .

  دست شما درد نکنه موفق باشید.

 18. سلام
  اقای نصوحی سایت واقعا عالی ای دارید من خودم دانشجوی رشته حقوق هستم وقتی استاد سوالی مطرح می کند دیگه توی گوگل نمی روم و مستقیم میام توی سایت شما .
  واقعا دستتون درد نکنه تشکر

نظرات بسته شده است.