۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پزشكي قانوني

فناوری RFID (تشخیص هویت رادیویی)

فناوری RFID (تشخیص هویت رادیویی) RFID مخفف عبارت Radio Frequency Identification و به معنای «تشخیص هویت رادیویی» است. از این فناوری، اولینبار در ۱۹۶۰ استفاده شد ولی گسترش عمده استفاده از آن با پیشرفتهای تکنولوژیکی سرعت گرفته و در حال گسترش است. سیستم RFID از یک ترانسپوندر که «تگ» نامیده میشود دارای یک ریزتراشه متصل […]

0001

فناوری RFID (تشخیص هویت رادیویی)

RFID مخفف عبارت Radio Frequency Identification و به معنای «تشخیص هویت رادیویی» است. از این فناوری، اولینبار در ۱۹۶۰ استفاده شد ولی گسترش عمده استفاده از آن با پیشرفتهای تکنولوژیکی سرعت گرفته و در حال گسترش است. سیستم RFID از یک ترانسپوندر که «تگ» نامیده میشود دارای یک ریزتراشه متصل به آنتن تشکیل شده است.

کنارگذاشتن روشهای سنتی و استفاده از فناوریهای نوین در عرصههای صنعتی و اقتصادی، زمینهساز بهرهوری بیشتر است. از این رو، به روزآوری و استفاده از فناوریهای نوین در بخش صنعت و بررسی راهکارهای نوین اقتصادی، همواره نیازمند بررسی دقیق و کارشناسانه است تا ضمن تحقق سوددهی پایدار با کمترین هزینه، به بهرهوری بهینه نیز دست یافت. امروزه روشهای سعی و خطا در صنعت منسوخ شده و مدیران موفق با قرارگرفتن در مسیر تحقیقات و استفاده از علم روز، بهکارگیری موثر نتایج تحقیقات انجام شده را توصیه میکنند. هدف این مقاله، معرفی فناوری جدیدی به نام FFID به بخش صنعت خودرو به عنوان پیشتاز استفاده از فناوریهای نوین در بخش صنعت است.

RFID مخفف عبارت Radio Frequency Identification و به معنای «تشخیص هویت رادیویی» است. از این فناوری، اولینبار در ۱۹۶۰ استفاده شد ولی گسترش عمده استفاده از آن با پیشرفتهای تکنولوژیکی سرعت گرفته و در حال گسترش است. سیستم RFID از یک ترانسپوندر که «تگ» نامیده میشود دارای یک ریزتراشه متصل به آنتن تشکیل شده است. تگ، روی هر چیزی نظیر پالت محصول در انبار چسبانده شده و دستگاه دیگری به نام قرائتگر با آن تبادل اطلاعات میکند. قرائتگر، بسته به نوع مورد استفاده میتواند اطلاعات جزئی و یا شکل ساده یک داده نظیر کد شناسایی را بخواند. RFID مشابه سیستم بارکد است. با این تفاوت که خواندن اطلاعات بارکد منوط به استقرار آن در دید مستقیم اسکنر است، اما تگ RFID از طریق امواج رادیویی خوانده میشود و نیازی به دید مستقیم قرائتگر نیست. قرائتگر RFID میتواند هزار تگ را در یک ثانیه بخواند. سیگنالهای رادیویی میتوانند از میان مواد غیرفلزی، محیطهای بارانی و مهآلود یا برفی و حتی محیطهای کثیف و سطوح رنگزده، عبور کنند. این ویژگی باعث میشود تا تگهای RFID درمقایسه با بارکدها از مزیتهای ویژهای برخوردار شوند.

▪ برخی کابردهای RFID ها عبارتند از:

ـ برچسبهای هوشمند

ـ برچسبهای امنیتی

ـ مدیریت خط تولید و انبارها

ـ چیپهای RFID استفاده شده درکلیدهای خودرو برای مقاصد امنیتی

ـ سیستمهای ضدسرقت

ـ استفاده در صنایع دارویی برای جلوگیری از ورود مواد اولیه تقلبی به خط تولید

ـ استفاده در رویدادهای ورزشی

ـ دریافت عوارض جادهای

ـ کنترل موجودی انبارها

ـ مونیتورینگ کتابخانهها

پیشبینی میشود که با رشد روزافزون کاربریهای این سیستم، استفاده از این فناوری با سرعت گسترش یابد. با مقرون به صرفه شدن این فناوری در مقایسه با دیگر فناوریهای نوری خواندن اطلاعات، از سیطره بارکدها در صنعت کاسته شده و توسط RFID جایگزین شود.

● دستهبندی RFIDها

▪ تگهای RFID به دو دسته تقسیم میشوند:

۱) تگهای فقط خواندنی

۲) تگهای خواندن/ نوشتنی

دادههای ذخیره شده درون یک تگ خواندنی/نوشتنی را میتوان تصحیح، اضافه و یا کاملا دوبارهنویسی کرد، البته فقط هنگامی که تگ در ناحیه برد موثر قرائتگر باشد. دادههای یک تگ فقط خواندنی، صرفاً قابل خوانده شدن بوده و به هیچ وجه قابل تصحیح نیست. تگهای خواندنی/ نوشتنی، عمدتاً تگهایی گران بوده و از آنها برای ردیابی کالاهای کوچک استفاده نمیشود. این تگها عمدتاً فعال بوده و برای ردیابی کانتینرها، وسایل حجیم و کالاهای گرانقیمتی به کار میروند که توجیه اقتصادی داشته باشند.

▪ تگهای RFID تقسیمبندی دیگری نیز دارند که عبارت است از:

۱) فعال

۲) نیمهفعال یا نیمه غیرفعال

۳) غیرفعال

تگهای فعال و نیمه فعال، برای تامین توان موردنیاز ریزتراشه خود و ارسال سیگنال به سوی قرائتگر، یک باطری درون خویش دارند. تگهای نیمهفعال (یا نیمه غیرفعال) نیز دارای باطری هستد، اما در غیاب امواج رادیویی منتشر شونده از دستگاه قرائتگر، به حالت خواب رفته و به محض حضور تگ در محدوده تشعشعی آنتن قرائتگر و دریافت سیگنال دستور بیداری، شروع به تبادل اطلاعات میکنند. این امر باعث صرفهجویی در مصرف باطری و افزایش طول عمر تگ میشود.

تگهای غیرفعال برای خوانده شدن باید در محدوده تشعشعی آنتن قرائتگر قرار بگیرند و پس از دریافت سیگنال قرائتگر، آن را با اطلاعات خود مدوله کرده و دوباره به سوی قرائتگر بازگردانند. اینگونه تگها توان موردنیاز ریزتراشه خود را از طریق سیگنال AC ارسالی از سوی قرائتگر تأمین میکنند.

●ساختار RFID

▪ اجزای تگ

تگهای RFID از یک ریزتراشه متصل به آنتن تشکیل شدهاند. آنتن، نوعی کوئل سیمی است (شکل ۱). این ساختار بسته به نوع کاربرد معمولاً توسط لایهای محافظ پوشانده شده است. تگ RFID، با نام Inlay نیز شناخته میشود.

▪ اجزای سیستم RFIDغیرفعال

۱) آنتن متصل به ریزتراشه

۲) قرائتگر و آنتن دریافت اطلاعات: دستگاهی است که سیگنالهای خود را از طریق امواج رادیویی به محیط اطراف میفرستد.

۳) تگ RFID، این تگ توان موردنیاز را از طریق میدان مغناطیسی دریافت میکند تا بتواند ضمن تحریک ریزتراشه، دادههای درون خود را به سوی قرائتگر بازگرداند

۴) رایانه دریافت دادههای قرائتگر و انتقال آن به شبکه

نرم افزار پردازش استفاده از داده ارسالی از سوی رایانه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*