۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » وکالت و قضاوت

منبع آئین دادرسی کیفری آزمون وکالت 93 کدام است؟

کدام منبع در مورد آئین دادرسی کیفری را باید برای ازمون وکالت 93 مطالعه کرد؟ در حالی که بیش از سه ماه از تصویب قانون جدید آیین دادرسی کیفری می گذرد، هنوز هم بحث در مورد زمان لازم الاجرا شدن این قانون ادامه دارد و به تبع آن و با توجه به تقارن زمان لازم […]

0001

کدام منبع در مورد آئین دادرسی کیفری را باید برای ازمون وکالت 93 مطالعه کرد؟

در حالی که بیش از سه ماه از تصویب قانون جدید آیین دادرسی کیفری می گذرد، هنوز هم بحث در مورد زمان لازم الاجرا شدن این قانون ادامه دارد و به تبع آن و با توجه به تقارن زمان لازم الاجرا شدن این قانون با برگزاری آزمون وکالت ۱۳۹۳ بحث و تردید در مورد این که منبع درس آیین دادرسی کیفری در این آزمون چه باشد نیز در جریان است. در این زمینه هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در هشتمین جلسه خود در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ تصویب نمود که در همایش سراسری اسکودا در مشهد که روزهای ۳۱ اردیبهشت و اول خرداد برگزار می شد قانون آیین دادرسی کیفری فعلی (مصوب ۱۳۷۸) را به عنوان منبع درس آیین دادرسی کیفری در آزمون وکالت ۹۳ پیشنهاد کند.


دومین دستور کار همایش سراسری اسکودا در مشهد بررسی منبع درس آیین دادرسی کیفری در آزمون وکالت ۹۳ بود، نهایتا پس از بحث و بررسی این موضوع و عمدتا با تکیه بر این استدلال که در زمان برگزاری آزمون وکالت در پاییز ۱۳۹۳، قانون آیین دادرسی جدید (مصوب ۱۳۹۲) لازم الاجرا شده است و قانون فعلی (مصوب ۱۳۷۸) منسوخ می شود و طرح سوال و امتحان گرفتن از یک قانون منسوخ قبیح است، تصویب شد که منبع درس آیین دادرسی کیفری در آزمون وکالت ۹۳ قانون آیین دادرسی کیفری جدید (مصوب ۱۳۹۲) باشد.
با توجه به این که اسکودا به عنوان نماینده کانون های وکلای دادگستری ایران مجری و برگزار کننده آزمون وکالت است، این مصوبه موجب آرامش خاطر و اطمینان داوطلبان آزمون وکالت ۹۳ شد و به نوعی تصور بر این بود که بلاتکلیفی آنان پایان یافته است.
متاسفانه در حالی که داوطلبان آزمون وکالت با اطمینان مشغول مطالعۀ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و آماده سازی خود برای شرکت در آزمون بودند، روز یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳ انتشار خبری درباره درخواست تمدید مهلت شش ماهه برای لازم الاجرا شدن قانون آیین دادرسی کیفری جدید از سوی رییس قوه قضائیه در دیدار با اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، باز هم موجب بروز بحث و تردید هایی در مورد منبع این درس در آزمون پیش رو شد.
در همین راستا بررسی مجدد این موضوع در دستور بیست و پنجمین جلسه هیات مدیره کانون وکلای مرکز قرار گرفت، در این جلسه که صبح روز دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۳ برگزار شد پس از بحث و بررسی این موضوع نهایتا تصمیم گرفته شد که این بررسی این دستور تا اوایل شهریور ماه به تعویق بیفتد.
نکتۀ نگران کننده ای که در این جلسه مطرح شد، اشاره به بروز برخی تردید ها در مدیران اسکودا است، آقای دکتر نجفی توانا با اشاره به تردید های اسکودا در این زمینه به مذاکره خود با آقای دکتر کشاورز ریاست اسکودا اشاره کرده اند که ایشان معتقد به تصمیم گیری در مورد منبع درس آیین دادرسی کیفری در زمان انتشار آگهی آزمون وکالت ۹۳ می باشند، همان طور که آقای دکتر نجفی توانا هم در این جلسه اشاره کردند تصمیم گیری در آن زمان بسیار دیر خواهد بود. آگهی آزمون وکالت معمولا در شهریور ماه هر سال منتشر می شود و عملا فرصتی برای مطالعه برای داوطلبان باقی نخواهد ماند.
در جلسه اخیر هیات مدیره کانون وکلای مرکز با وجود تاکید برخی از اعضا بر ضرورت باقی ماندن بر مصوبه همایش مشهد باز هم برخی نظرات در مورد این که در صورت تغییر زمان اجرایی شدن قانون، منبع آزمون وکالت ۹۳ هم به همان قانون فعلی برگردد ابراز شد و نهایتا با توجه به عدم امکان تصمیم گیری، به پیشنهاد رییس جلسه تصمیم گیری در مورد این دستور به اوایل شهریور ماه موکول شد.
البته باید توجه داشت که عملا کانون وکلای مرکز امکان اقدام مستقل در زمینه تعیین منبع درس آیین دادرسی کیفری در آزمون پیش رو را نخواهد داشت و با توجه به برگزاری هماهنگ و سراسری آزمون وکالت توسط اسکودا، این اسکودا خواهد بود که می تواند با عدول از مصوبات قبلی خود تصمیمات جدید را اجرایی کند.
خوب است مدیران اسکودا و هیات مدیره های کانون های وکلای دادگستری فارغ از بحث های نظری و علمی در مورد قانون لاحق و سابق و ناسخ و منسوخ، توجه جدی به شرایط روحی و روانی هزاران داوطلب آزمون وکالت ۹۳ داشته باشند، زیرا این نوع بی ثباتی موجب بروز استرس و هیجانات شدیدی به داوطلبان آزمون وکالت می شود که هزینه و خسارت آن بسیار بزرگ تر از نقص ناشی از پس و پیش شدن اجرای چند ماهۀ قانون خواهد بود.

منبع : اختبار

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*