عقد معاوضه

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

در این نوشته شما با عقد معاوضه به طورکلی آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت یرضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

تعریف

مطابق ماده ۴۶۴ ق . م . معاوضه عقدی است که به موجب آن یکی از دو طرف ، مالی می دهد در عوض مال دیگری که از طرف دیگر می گیرد ، بدون ملاحظه این که یکی از عوضین مبیع و دیگری ثمن باشد .

به طوری که از ماده مزبور استفاده می شود ، چیزی که می تواند بیع را از معاوضه جدا کند اساسا قصد طرفین است . به طوری که در مبادله یک کتاب ، هرگاه قصد طرفین این باشد که یکی از این دو ، مبیع و دیگری ثمن باشد آن مبادله بیع خواهد بود ، ولی هرگاه قصد ایشان این امر نباشد آن معامله معاوضه است .

شرایط عقد معاوضه

در عقد معاوضه مانند هر عقد ، طرفین باید دارای قصد و انشاء و رضا به معامله باشند . در صورت فقدان قصد انشاء در یکی از طرفین عقد معاوضه باطل و در صورت راضی نبودن یکی از ایشان ، معاوضه غیرنافذ خواهد بود .

اهلیت طرفین نیز برای اعتبار معاوضه ضروری است . در صورتی که یکی از ایشان مجنون یا صغیر غیر ممیز باشد عقد معاوضه باطل و هرگاه یکی از ایشان سفیه یا صغیر باشد ، معاوضه غیرنافذ خواهد بود که پس از تنفیذ آن به وسیله سرپرست ایشان یا خود ایشان ، پس از دست یافتن به رشد نافذ می شود .

جهت عقد معاوضه نیز باید مشروع باشد و هرگاه غیرمشروع باشد و هنگام معامله مورد تصریح قرارگیرد ، عقد باطل است . مورد عقد معاوضه می تواند عین معین یا کلی در معین یا کلی فی الذمه باشد . همچنین می تواند عمل  یا منفعت یا دین یا حق باشد .

——————

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

—————-

منبع : شهیدی ، مهدی ؛ عقود معین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن