عقد ودیعه

در این نوشته شما با عقد ودیعه و طرفین عقد ودیعه آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منیع www.lawgostar.com  مجاز است و در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام می باشد .

عقد ودیعه

شناسایی عقد ودیعه

ماده ۶۰۷ قانون مدنی در تعریف عقد ودیعه می گوید (( ودیعه عقدی است که به موجب آن یک نفر مال خود را به دیگری میسپارد برای آنکه آن را مجانا نگاه دارد … )) .

طبق تعریف فوق اولا ودیعه عقد است ، عقد دو طرف دارد ، ودیعه گذار که مودع یا مستودع ( به کسر دال ) نامیده می شود ودیعه پذیر که مستودع ( به فتح دال ) است ، ثانیا ودیعه عقدی است از عقود معین و مثل دیگر عقود معین باید شرایط اساسی ماده ۱۹۰ یعنی قصد و رضای طرفین ، اهلیت طرفین ، معین بودن موضوع و مشروعیت جهت را در صورت ذکر داشته باشد .

ثالثا عقد ودیعه نیاز به ایجاب مودع و قبول مستودع را دارد ، ماده ۶۰۸ قانون مدنی در این خصوص صراحت دارد که می گوید (( در ودیعه قبول امین لازم است اگر چه به فعل باشد )) .

رابعا امانت داری مستودع در عقد ودیعه مجانی است ، چنانچه امین اجرت دریافت کند دیگر عقد ودیعه نیست بلکه اجاره است ، و امینی که اجرت می گیرد اجیر نامیده می شود .

طرفین عقد ودیعه

۱- اهلیت طرفین عقد ودیعه

ماده ۶۱۰ قانون مدنی می گوید (( در ودیعه طرفین باید اهلیت برای معامله داشته باشند ، اگر کسی مالی را از کس دیگر که برای معامله اهلیت ندارد به عنوان ودیعه قبول کند باید آن را به ولی او رد کند و اگر در ید او ناقص یا تلف شود ضامن است )) .

طرفین عقد باید اهلیت داشته باشند یعنی عاقل و بالغ و رشید باشند و الا عقد ودیعه به واسطه عدم اهلیت باطل است .

۲- مالکیت مودع

لازم نیست مودع مالک مالی باشد که به ودیعه می گذارد طبق ماده ۶۰۹ قانون مدنی (( کسی می تواند مالی را به ودیعه گذارد که مالک یا قائم مقام مالک باشد ، و یا از طرف مالک صراحتا یا ضمنا مجاز باشد )) . بنابراین اجیر که مال غیر را برای انجام عملی در دست دارد می تواند با اجازه مالک آن را ودیعه گذارد .

۳- نوع ودیعه

طبق ماده ۶۱۱ قانون مدنی (( ودیعه عقدی است جایز )) هریک از مودع و مستودع هر زمان بخواهد می تواند آن را بر هم زند ، طبق ماده ۶۰۷ ودیعه عقدی است عهدی ، که به موجب آن مستودع تعهد می نماید مال امانی را نگهداری نموده ، و به موقع به مودع مسترد دارد .

————————-

منبع : سید جلال الدین مدنی ، حقوق مدنی ، عقود معین

————————-

جمع آورنده و تایپ : احسان نصوحی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن