خیار مجلس

در این نوشته شما با مفهوم خیار مجلس آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منیع www.lawgostar.com مجاز است و در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام می باشد .

خیار مجلس

ماده ۳۹۷ قانون مدنی مقرر می دارد (( هریک از متبایعین بعد از عقد فی المجلس و مادام که متفرق نشده اند اختیار فسخ معامله را دارند )) .

این خیار را از آن جهت خیار مجلس می گویند که معمولا طرفین معامله در حال نشسته عقد را منعقد می سازند و الا ممکن است در مواردی هم که طرفین هنگام انجام معامله ننشسته باشند از این خیار استفاده کنند ؛ به این طریق در حقیقت نام این خیار باید خیار عدم تفرق باشد ؛ زیرا متعاملین مادامی که پس از تشکیل عقد از هم جدا نشده اند می توانند معامله را به هم بزنند اعم از اینکه عقد هنگام نشسته تشکیل شود و یا هنگام ایستاده  . به این دلیل خیار مجلس در فقه امامیه و در احادیث فقهی با این جمله بیان شده است ؛ ( البیعان باالخیار مالم یفترقا ) . بنابراین عبارت (( فی المجلس )) در قانون زاید است .

در صورتی تفرق متعاملین باعث زوال خیار خواهد شد که آنها با اختیار خود از هم جدا شوند و در صورتی که شخصی آنها را از هم جدا سازد خیار مجلس از بین نخواهد رفت . در صورتی که یکی از طرفین معامله در مکان تشکیل عقد باقی بماند و دیگری از آنجا خارج شود ، خیار مجلس از بین خواهد رفت ؛ زیرا بین آنان جدائی واقع شده است ؛ همچنین هرگاه یکی از طرفین معامله در مجلس عقد فوت کند خیار مزبور به علت تحقق افتراق ساقط خواهد شد .

خیار مجلس مانند سایر خیارات با شرط سقوط آن هنگام عقد و نیز با اسقاط آن پس از عقد منتفی خواهد بود .

—————————

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

————————–

منبع : شهیدی ، مهدی ؛ عقود معین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن