اسیدپاشی و عواقب کیفری آن

اسیدپاشی و عواقب کیفری آن

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت یرضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

جرم اسیدپاشی از جرائم مهم و خطرناک است . در شرایط فعلی ممکن است ادعا شود ، قتل ناشی از پاشیدن اسید از مصادیق قتل شبه عمد است . زیرا فرض بر این است که مرتکب قصد قتل نداشته و فقط قصد پاشیدن اسید را داشته است . با وجود این اگر مرتکب با پاشیدن اسید قصد قتل داشته ، عمل مرتکب از مصادیق قتل عمدی موضوع ماده 206 قانون مجازات اسلامی است . حال اگر مرتکب قصد قتل هم نداشته باشد ، پاشیدن اسید به اعتبار محل یا موضوع اصابت ممکن است کار غالبا کشنده تلقی شود که باز هم با سلب خیات ، تحقق قتل عمدی قابل احراز است . معمولا این قبیل ترکیبات شیمیایی اسیدی ، از اقسام آلت قتاله تلقی و پاشیدن عمدی آن در صورتی که منتهی به سلب حیات مجنی علیه شود ، موجب تحقق و احراز قتل عمدی مستوجب قصاص می گردد .

در قدیم الایام این نوع صدمه بدنی به اعتبار وسیله خاص پاشیدن اسید موجب مجازات مشدد مقرر در قانون بوده است . در سال 1337 لایحه قانونی مربوط به مجازات پاشیدن اسید مصوب 16 اسفند 1337 به تصویب رسیده است . ماده واحده قانون مزبور صراحتا می گوید : (( هرکس عمدا با پاشیدن اسید یا هر نوع ترکیبات شیمیائی دیگر ، موجب قتل کسی بشود به مجازات اعدام و اگر موجب مرض دائمی یا فقدان یکی از حواس مجنی علیه گردد به حبس جنائی درجه یک و اگر موجب قطع یا نقصان یا از کار افتادن عضوی از اعضاء بشود به حبس از جنائی درجه دو از دو سال تا ده سال و اگر موجب صدمه دیگری بشود بخ حبس جنائی درجه دو از دوسال تا پنج سال مجکوم خواهد شد .

مجازات شروع به پاشیدن اسید به اشخاص حبس جنایی درجه 2 از دو سال تا پنج سال است . در کلیه امور مذکور در این ماده در صورت اجرای ماده 44 قانون کیفر عمومی ( منسوخه ) بیش از یک درجه تخفیف جایز نیست )) .

در شرایط فعلی در اجرای ماده 35 قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری 1378 و بند ( الف ) آن ، صدور قرار بازداشت متهم به اسید پاشی الزامی است و تا صدور حکم بدوی ادامه دارد ، مشروط بر اینکه از حداقل مدت مجازات مقرر قانونی جرم ارتکابی تجاوز ننماید .

چنانچه اسیدپاشی عمدی به قتل و یا سایر صدمات بدنی منتهی گردد ، مرتکب بر حسب نوع صدمه وارده مستوجب قصاص یا دیه از لحاظ جنبه خصوصی آن می گردد . در صورتی که ادعای خصوصی برای مطالبه حق قصاص از طرف اولیای دم به عمل آید ، قاتل قصاص می شود و در صورتی که محکوم علیه مورد عفو اولیای دم قرار گیرد ادعای عمومی برای حفظ حدود الهی و حقوق و نظم عمومی به قوت خود باقی است و به عنوان افساد فی الارض محکوم علیه به علت ارتکاب جرایمی که در قالب تعدی به حقوق جامعه بوده و مخل نظم همگانی می باشد و در اجرای ماده واحده لایحه قانونی مربوط به مجازات پاشیدن اسید ، مصوب 16 اسفند 1337 که به علت عدم اعلام مغایرت قانون مزبور با موازین شرع از سوی شورای نگهبان در مواردی که نسخ ضمنی نشده و به اعتبار خود باقی است ، مستوجب کیفریهای اعدام و حبس های مذکور در آن بر حسب مورد علاوه بر دیه در صورت مطالبه اشخاص ذینفع می باشد .

———————–

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

———————-

منبع :گلدوزیان ، ایرج ؛ حقوق جزای اختصاصی

1 دیدگاه دربارهٔ «اسیدپاشی و عواقب کیفری آن»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن