کیفر سقط جنین یا سقط حمل مستوجب دیه

در این نوشته شما با کیفر سقط جنین و دیه آن آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

سقط جنین یا سقط حمل مستلزم انعقاد نطفه در داخل رحم است که بر اثر عمل مادی باید از آن جدا شده و خارج گردد . بنابراین در حال حاضر اتلاف نطفه بارور شده و در خارج رحم با توجه به مقررات جاری سقط جنین تلقی نمی شود .

ماده 194 قانون دیات سابق و ماده 487 قانون مجازات اسلامی لاحق برای سقط جنین در هر یک از مراحل حیات جنین دیه معینی را به شرح زیر پیش بینی نموده است :

الف – دیه اسقاط نطفه ای که در رحم مستقر شده باشد …. بیست دینار . ( در این مذت که 40 روز است نطفه مستعد برای نشو و نمو باشد ) .

ب – دیه اسقاط جنین در مرحله علقه که به صورت خون بسته باشد … چهل دینار . ( در این مرحله جنین به خون جامد و غلیظ تبدیل می شود ) .

ج – دیه اسقاط جنین در مرحله مضغه که به صورت گوشت درآمده باشد … شصت دینار . ( در این مرحله جنین به صورت گوشت قرمز حاوی رگهای توخالی آبی رنگ است ) .

د – دیه اسقاط جنین در مرحله عظم که به صورت استخوان در آمده و هنوز گوشت نروئیده است … هشتاد دینار . ( در این مرحله استخوانهای غضروفی مانند شکل می گیرد ) .

ه – دیه اساقط جنین که گوشت و استخوان بندی آن تمام شده و هنوز روح در آن پیدا نشده … یکصد دینار . ( در این مرحله از نظر فیزیکی جنین کامل می شود ) .

در مراحل پنجگانه مزبور هیچ فرقی بین دختر و پسر نمی باشد .

و – پس از حلول روح در جنین ، در موردی که جنین پسر باشد دیه کامل ، یعنی 1000 دینار و اگر جنین دختر باشد دیه آن نصف دیه کامل یعنی 500 دینار است ، و اگر مشتبه باشد سه ربع دیه کامل خواهد بود ( ماده 487 قانون مجازات اسلامی ) .

از نظر مسولیت پرداخت ، دیه سقط جنین در موارد عمد و شبه عمد بر عهده جانی است و در موارد خطاء محض بر عاقله اوست خواه جنین روح پیدا کرده باشد و خواه نکرده باشد ( ماده 492 قانون مجازات اسلامی ) .

سقط جنین توسط خود زن نیز مستلزم پرداخت دیه است ولی خود از آن دیه سهمی نمی برد . ماده 489 قانون مجازات اسلامی مقرر می دارد : (( هرگاه زنی جنین خود را سقط کند دیه آن را در هر مرحله ای که باشد باید بپردازد و خود از آن دیه سهمی نمی برد )) .

طبق ماده 488 قانون مزبور ، هرگاه در اثر کشتن ، جنین بمیرد و یا ساقط شود دیه جنین در هر مرحله ای که باشد باید بر دیه مادر افزوده شود ) .

 هرگاه چند جنین در یک رحم باشند به عدد هریک از آنها دیه جداگانه خواهد بود . ( ماده 490 قانون مجازات اسلامی ) .

دیه اعضای جنین و جراحات آن به نسبت دیه همان جنین است ( ماده 491 قانون مجازات اسلامی ) .

————————–

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

————————-

منبع : ایرج گلدوزیان ، حقوق جزای اختصاصی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن