اتانازی «مرگ شیرین،قتل ناشی از ترحم»

قتل از روی ترحم

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawostar.com مجاز است .

«لاتقتلوا انفسکم ان الله کان بکم رحیما»
« نفس های خود را مکشید زیرا خداوند به شما رحیم است »

خداوند زندگی را زیبا آفرید ولی گاهی مردم آن را زشت وناپسند می پندارند وباتحمل نکردن بار مشکلات خواهان پایان دادن زندگی خود می شوندوقداست زندگی رافراموش می کنند ویا ممکن است اطرافیان خواهان مرگ وعدم درمان او شوند.این پدیده ریشه تاریخی داردوانسان رابه سوی اتانازی یا خودکشی می کشاند .این مسائل دارای ابعاد حقوقی نیز هستند.
(اتانازی یا یوتینیژ)
واژه اتانازی از اصطلاح یونانی«EU»به معنای«خوب وراحت»و,واژه لاتین «thanatou»به معنای مرگ گرفته شده است به صورت تحت الفظی به معنای«مرگ خوب»و«مرگ راحت»«بیمارکشی باترحم»«بیمارکشی طبی»ویا«تسریع درمرگ محتضر» می باشد.
اتانازی,یا خاتمه دادن به زندگی توسط دیگری به درخواست صریح شخصی که مرگش حتمی است انجام می پذیرد .گاهی این اصطلاح به گرفتن زندگی کسی درمعنای مثبت آن اطلاق می شود برای مثال(تزریق دارویی مهلک به بیماری که زندگی اش سراسررنج ومشقت بوده است)
واین عمل به صورت فعل یاترک فعل بوده به صورتی که فعل آن همان طور که ذکرشد تزریق دارویی مهلک وترک فعل آن متوقف کردن مراحل بیماری پزشکی مثل قطع داروهاوقطع کردن دستگاه از بیمار مرگ مغزی و…که درصدد مرگ اوبرمی آید.
بنابراین اتانازی انواع مختلفی دارد که جهت تفکیک وتشخیص انواع آن اصطلاحاتی وضع شده است که از آن جمله می توان به اتانازی داوطلبانه,مستقیم وغیر مستقیم(فعال وغیر فعال)اشاره نمود.
انواع اتانازی
۱.اتانازی داوطلبانه۲.اتانازی غیرداوطلبانه۳.اتانازی مستقیم۴.غیر مستقیم
اتانازی داوطلبانه:اتانازی داوطلبانه به مواردی اطلاق می شود که فرد دیگری می خواهد تا اورا به کام مرگ بفرستد یا دراین راه به او کمک کند.
اتانازی غیرداوطلبانه:به مواردی اطلاق می شود که اتانازی بدون اعلام رضایت ونظر فرد بیمار انجام می شودوقتی خود فرد قادر به تصمیم گیری نباشد.(برای مثال فردی که در حالت نباتی دائم فرو رفته باشد)خانواده یا خویشاوندان در مورد قطع درمان هایی که بهبود وضع بیمار کمکی نمی کند تصمیم گیری میکنند. اگر چه ازنظرتخصصی ممکن است چنین اقدامی اتانازی محسوب نشود.امااغلب آن رابه این نام می خوانند.
اتانازی مستقیم:به مواردی اطلاق می شود که اقدام خاصی برای پایان دادن به زندگی بیمار صورت می گیرد.
غیرمستقیم:به مواردی اطلاق می شود که درمان ها ویا دستگاههای حیاتی مراقبت از بیماردر شرایطی که هیچ کمکی به بهبود وضعیت بیمار نمی کند کنار گذاشته می شوند.
خود کشی یا انتحار:
خود کشی یا«suicide»قتلی است که وحدت قاتل ومقتول دارد.عملی است که فرد برای پایان دادن به زندگی خود به صورت های مختلف به عنوان مثال:حلق آویزشده,مصرف سیانور,سم,دارو,وصل کردن جریان الکتریسته به بدن, رگ زدن,پرش از ارتفاع,غرق کردن ,خودسوزی و…شکل می گیرد.خودکشی عمل است با سابقه تاریخی که اگربه تاریخ ملتها برگردیم مواردی میابیم که خود کشی درآن ها ستوده شده است.خودکشی معروف به کلئوپاترا،هاراگیری ژاپنی های عصر سامورایی ها،خودکشی مربوط به رسم ساتی زنان هندی واینویت پیرمردان اسکیمو ازاین جمله اند اما در یونان خود کشی جرم محسوب می شده وهرکس خودکشی می کرده دست وی قطع می شده ودر جای دیگری دفن می شده است.حتی دربرهه ای از تاریخ یونان به علت رواج خود کشی در بین زنان این مجازات که جسدشان به صورت عریان درمعرض دید عموم قرار گیرد وضع شده که البته نتیجه لازم را هم گرفته اند وتعداد خود کشی کاهش یافته است.
در روم نیزدرقرن ششم میلادی در زمان ژوستین امپراطوری روم ازدواج با بیوه کسی که خودکشی کرده ننگ محسوب می شد وجسد فردی را که خود کشی کرده را روی چهارچرخه به پشت خوابانیده ودرشهربه معرض نمایش گذاشته وسپس در زباله دانی رها کرده اند.
در قانون مجازات اسلامی ازآنجا که خودکشی به عنوان جرم محسوب نشده وقوانین کیفری قابل توسعه نیستند؛ خود کشی جرم نیست مگر اینکه در تصویبات بعدی این عمل جرم محسوب شود.ولی باید توجه داشت که اسلام این عمل را گناهی کبیره معرفی نموده وبا آن مخالف است واین امر به طور صریح درآیه۳۳سوره نساء ذکر شده است«نفس های خود را مکشید که خداوند به شما رحیم است»
از ائمه معصومین نیز روایت هایی در نکوهش وتحریم خودکشی ذکر شده است اگر عنوان شود,حضرت محمد «ص»
«آن که خود را خفه کند وبکشد خویشتن را در آتش جهنم خفه کرده است وآن که با نیزه خودکشی کند در آتش جهنم است»
«هر که در دنیا به گونه ای اقدام به خود کشی کند وبمیرد در روزقیامت به همانگونه مشمول عذاب خداوندی خواهد شد»
قال الله تعالی:قبل از شما مردی بود که بر اثر جراحت دست بی تابی می کرد چاقو را بر داشت ودستش را قطع کرد واز آن به قدری خون چکید تا جان داد. خداوند متعال درباره این شخص فرمودند:«بنده من اقدام به خود کشی کردو جانش را از دست داد من بهشتم را بر این مرد حرام کردم واو را به بهشتم راه نمی دهم»
قابل توجه است که فقهای شیعه واهل سنت نیز در حرمت خودکشی اتفاق نظر دارند.صاحب جواهردر کتاب« الکلام فی شرح شرائع الاسلام» می نویسد:«خودکشی برای رهایی از رنج وفشار شدید ناشی از تشنگی و گرسنگی که ممکن است به مرگ انجامد جایز نیست» درنظام اجرای ممنوعیت خودکشی در نظام حقوقی اسلام ضمانت اجرایی اخلاقی, مذهبی و عقیدتی است .مسلمان باید به این نکته توجه داشته باشد که عقوبت شخصی که خودکشی کرده دوزخ وحرام شدن بهشت است.
خودکشی با همکاری پزشک:
به اینکه آنها می‌دانند قصد بیمار خودکشی است.مهم‌ترین استدلال‌ها به نفع اتانازی عبارت‌اند از: درد شدیدی که افراد مبتلا به بیماری‌های لاعلاج تحمل می‌کنند، سربار شدن افرادی که قادر نیستند در فعالیت‌های طبیعی انسانی شرکت کنند و حق مفروض افراد برای آنکه درباره زندگی خودشان تصمیم بگیرند. استدلالات غیردینی علیه اتانازی شامل خطر تعمیم دادن اصل اتانازی به طیف وسیعی از انسان‌ها و مبهم‌بودن مرگ است؛ یعنی نمی‌توان با اطمینان قضاوت کرد که مردن برای شخص، بهترین گزینه است.مخالفان اتانازی معتقدند هرگاه اتانازی قانونی شود، پتانسیلی برای سوءاستفاده در دست مراقبان سلامت خواهد بود. اولین قدم برای تحقق اتانازی در جامعه‌ای که انجام این کار قانونی شده است، باعث می‌شود قدم‌های بعدی آسان‌تر برداشته شود. به این استدلال، «شیب لغزنده» (Slippery Slope) گفته می‌شود. یکی از صریح‌ترین مخالفان اتانازی، ییل کامیسار – پروفسور حقوق دانشگاه میشیگان – است که حمله سه‌جانبه‌ای را علیه اتانازی ارائه کرده است؛ ۱ – خطر سوءاستفاده از اتانازی توسط مراقبان سلامت؛ ۲ – شیب لغزنده؛ ۳– خطر اشتباه و لغزش. موافقان نظریه «شیب لغزنده» استدلال می‌کنند، هنگامی که کیفیت زندگی کاهش یافته باشد، جامعه می‌تواند پایان دادن به حیات را بپذیرد و هیچ روش عقلانی برای محدود کردن اتانازی و جلوگیری از سوءاستفاده از آن وجود ندارد. بر اساس نظریه شیب لغزنده، اتانازی مانند لبه نازک یک کوِه است که وقتی جا بیفتد، عمیقا در جامعه پیش رانده می‌شود. کامیسار نتیجه می‌گیرد قانونی‌کردن اتانازی ارادی، به ناچار، منجر به قانونی‌شدن اتانازی اجباری می‌شود چون تمایز عقلانی بین کسانی که می‌خواهند بمیرند (چون خود را سربار جامعه می‌دانند) و کسانی که می‌خواهند بکشند (چون این افراد را سرباری برای جامعه می‌دانند) غیرممکن است.موافقان اتانازی تلاش می‌کنند استدلال «شیب لغزنده» را به صور مختلف رد کنند. آنها معتقدند مکانیسم‌های رایجی که توسط دادگاه‌ها به کار گرفته شده است، از «تانازی اجباری» جلوگیری می‌کند. در صورت قانونی شدن اتانازی غیرفعال، شیب، تماما لغزنده نیست چون هیچ برنامه کشتن وسیعی مد نظر نیست. برخی دیگر به خود مفهوم «شیب لغزنده» حمله کرده‌اند و استدلال‌شان این است که شیب لغزنده – که نوعی از عمل در نهایت منجر به برقراری نوع دیگری از عمل می‌شود– برهان مجاب‌کننده‌ای نیست و برای آنکه مقدمه صادق باشد، باید نشان دهد که فشار اولیه برای برداشتن قدم‌های بعدی آن‌قدر قوی است که قدم‌های بعدی رخ می‌دهد.
استدلال «خطر سوءاستفاده» که توسط کامیسار و برخی دیگر ارائه شده است، بر این ادعاست که اتانازی و خودکشی با همکاری پزشک در نهایت منجر به قتل (شنیع) می‌شود. درواقع کسانی ممکن است با راهنمایی فرد برای انجام خودکشی به‌دنبال منافع شخصی باشند و اگر اتانازی یا خودکشی با همکاری پزشک قانونی و در حوزه عمل پزشکی اجرا شود، ممکن است پزشکان حساسیت خود را از دست بدهند و در مواردی که می‌توان از اتانازی دوری کرد، آن را انجام دهند. از طرف دیگر این احساس که پزشکان مجوز کشتن را داشته باشند، باعث می‌شود که مردم و دست‌اندرکاران امر بهداشت و درمان به پزشکان اعتماد نکنند، چون مسئولیت آنها برای حفظ حیات، بدل به اهداکنندگان مرگ شده است. در این حالت، بین هیچ نوع اتانازی‌ای تمایزی مطرح نیست، چون پزشک نمی‌تواند اجازه دهد بیمار بمیرد و باید تا آخرین لحظات برای حفظ حیات او تلاش کند حتی اگر امیدی به زنده‌ماندن بیمار نباشد.

اتانازی نوزادان:
هیچ قانونی از مشارکت پزشک در خود کشی وقتل نوزادان وکودکان حمایت نمی کند زیرا این موضوع به حق انتخاب و تصمیم گیری والدین مربوط می شود.به هر حال، تصمیم گیری درزمینه رد مداخلات پزشکی برای ادامه حیات بیمار می تواند توجیه اخلاقی داشته باشد .هنگامی که تصمیمی مبنی بر رد اتانازی اتخاذ می شود ،ممکن است یک نوزاد یا کودک برای سال ها زندگی پردرد ورنج را تحمل کند.در اینجا این سوال مهم مطرح می شود که چنانچه پایان دادن به زندگی نوزاد به صورت سریع و مستقیم از نظر اخلاقی مجاز باشد،چرا باید مرگ تدریجی ورنج آور را تحمل کند؟ برخی نویسندگان و محققان برای دفاع ازاتانازی،منطق واستدلال قوی استفاده کرده اند. به هر حال،پذیرش چنین عملی(اتانازی نوزادان) کار دشواری است .
دلایل منطقی و مستدلی که برای اتانازی بزرگسالان داوطلب ارائه می شود در این مورد هیچ کاربردی ندارد.این عمل ممکن است عواقب وخیم و ناهنجاری درپی داشته باشد ؛درضمن چون کشتن نوزادان از نظر اکثر مردم کاری نفرت انگیز است، می تواند خشم وتنفر عموم را بر می انگیزد .
مدیریت مناسب کاهش درد می تواند آرامش وآسایش بیمار را فراهم کند تا ازآنجا چنین کاری خود داری شود.آب وغذا در هر شرایطی باید فراهم باشد مگر این که با وضعیت نوزاد سازگار نباشد (مثلاً آّب دادن به نوزاد مبتلا به ناراحتی کلیوی می تواند مضر باشد).

محکومیت کیفری قاتل:
یکی از صاحب نظران قضایی اعلام کرد :هر کس لوله تغذیه مصنوعی را بر دارد ویا به هر شکل تغذیه مصنوعی راقطع کند منجر به مرگ بیمار شود،مرتکب قتل شده است.هر چند که این نظریه به جهت استفاده از زبان عاطفی مورد انتقاد قرار گرفته است . قاتل فردی است که با قصد و اراده باعث مرگ دیگری می شود.
در قوانین کیفری اقدام مؤثری که باعث مرگ می شود و حذف و یا قطع مداخلاتی که باعث پیشگیری ازمرگ می شود متفاوت از یکدیگر هستند.به طور کلی،حذف یا قطع مداخلات جهت پیشگیری از مرگ را نمی توان قتل تلقی نمود وعامل را به عنوان قاتل تحت پیگرد قانونی قرار داد.اما اگر مشخص شود که به علت عدم انجام وظیفه، فردی فوت شده است می توان آن را قتل وآدم کشی محسوب کرد،اگر چه غیر عمد باشد.
بنابراین ، واضح است که قانونی بودن اتانازی غیرفعال به این سوال مربوط می شود که آیا پزشک در انجام وظیفه خود برای درمان بیمار قصور کرده است؟برای پاسخ به این سؤال باید به شرایط بیمار توجه داشته باشیم.
مسائل حقوقی:
کشتن عمدی دیگری یا مشارکت دراین کار جرم محسوب می شود مگر آنکه توجیه یا دلیل موجهی داشته باشد.اگر چه خودکشی خلاف قانون نیست، تقریباً کلیه ایالت ها مقررات ویژه ای علیه کسانی وضع کرده اندکه دراین کاربه مقتول کمک می کنند.لذا پزشکی که ماده مهلکی را وارد بدن بیمار می کند ویا آن را دراختیار بیمار قرارمی دهد به قتل یا مشارکت در خودکشی محکوم خواهد شد.
(البته به جزدر ایالت اورگون ودر شرایطی که پزشک به عنوان دستیار خودکشی عمل می کند)تصمیم گیری در مورد بیمارانی که در مراحل نهایی بیماری هستند و همچنین نمونه هایی از مشارکت در مرگ دیگری در بخش های قبل ذکر گردید.
به هر حال،قضاوت کلینینگی(بالینی)مبنی بر اینکه ادامه درمان ومراقبت های پزشکی کاری بیهوده وبی اثری است،پزشک را از انجام تعهدات پزشکی خود در اجرای اقدامات درمانی لازم معاف می سازد.همین طور یک بیمارتوانا در اظهارنظر حق دارد که از قبول وسایل و تجهیزات حفظ وبقای زندگی خود سرباز زند.دفاعیات شفاف وقابل قبولی در مقابل اتهامات کیفری وجود دارد.در چنین شرایطی مرگ بیمار نه بر اثر دخالت پزشک بلکه براثر سیر بیماری حادث می شود.اتخاذ تصمیم در موردکشتن بیماربا استفاده از ماده مهلک حتی هنگامی که مرگ بیمار نزدیک است،مبتنی برقضاوت های بالینی درارتباط بابی اثری وبیهودگی مراقبت های پزشکی نمی باشد.این تصمیمی است که می تواند توسط افرادی فاقد مهارت های پزشکی اتخاذ شودو عامل مرگ می تواند یک گلوله، شوک الکتریکی یا سم باشد.در صورت ارتکاب به قتل،هیچ گونه حس ترحم وهمدردی به عنوان دفاع از جانب قانون پذیرفته نیست.در حال حاضر،هر گونه مشارکت وارتکاب به قتل حتی اگر به درخواست بیمارتوانا وهوشمند در تصمیم گیری واظهارنظرصورت گرفته باشد،جرم محسوب می شود.درچنین شرایطی هرکس که فرد دیگری را کشته است متهم به ارتکاب یک جرم کیفری یا جنایی است وپزشکان وغیرمتخصصین در مقابل قانون به یک اندازه مسئول می باشند.
رویکرد اسلام نسبت به خودکشی واتانازی:
اسلام کاملاًمخالف هر نوع خودکشی و به تبع آن اتانازی است.خداوند در قرآن که معجزه آسمانی وجاودان است دستوراتی را به منظور سعادت بشر مقرر فرموده که در هر دوره زمانی می توان از آن بهره برد.خداونددر قرآن کریم می فرماید:
«فرمانروایی آسمان ها وزمین ازآن خداوند است وهر چیزی را بخواهد خلق می کند».
در اسلام،زندگی وحیات بشر مقدس است ومردم از گرفتن جان خود موکداًمنع شده اند.خداوند در آیه بیست ونهم سوره نساءمی فرماید:«خود رانابود نسازید که مطمئناً خداوندنسبت به شما آمرزنده ومهربان است».حضرت محمد(ص) فرموده اند:«هرکس مرتکب خودکشی شود به دوزخ خواهد رفت ».
اگر مردم دچار مصیبت وبیماری شوند باید به خداپناه ببرند واز اوکمک بخواهند؛در این رابطه آیه۱۵۳سوره بقره خطاب به اهل ایمان برای غلبه بر مشکلات وسختی ها چنین می گوید:«ای اهل ایمان در پیشرفت کار خود صبرومقاومت پیشه کنید وبه ذکرخداونماز توسل کنید که خداوند یارو یاور صابران است».
همچنین در آیات۱۵۵و۱۵۶ همین سوره خداوند می فرماید:«شما را با سختیهایی چون ترس وگرسنگی ونقصان اموال ونفوس وآفات زراعت می آزمایم وبشارت ومژده آسایش از آنها رابه صابران می دهم،آنان که چون به سختی ها گرفتارمی آیند می گویند به فرمان خدا آمده ایم وبازبه سوی او خواهیم رفت».
در اسلام هیچ کس حق دخل وتصرف در جان خود را ندارد:
«…وآنگاه که اجل آنها فرا رسد،دیگر یک لحظه مقدم ومؤخر نخواهد شد.»
سوره نحل ،آیه۶۱.
«هیچ کس جز به فرمان خداوند نخواهد مرد که اجل وزمان مرگ هرکس درلوح قضای الهی ثبت شده است.»سوره آل عمران،آیه۱۴۵.
به هر حال،در آموزه های اسلامی حیات ومرگ حق انحصاری پروردگار است وهمان طور که در بخش قداست زندگی بشر نیز اشاره خواهیم کرد،خداوند درآیه۱۵۱ از سوره مبارکه انعام می فرماید:«هیچ نفسی را نکشید مگر به حق وعدالت زیرا خداوند این عمل را حرام کرده است.»
به هر حال ارزش وکرامت انسان ها فطری وذاتی است ونشأت گرفته از فطرت خدایی«…فطره الله التی فطره الناس علیها» می باشد.

نجات زندگی:
به همان اندازه که خودکشی وهر گونه قتل نفس در اسلام منع شده،در مقابل آن نجات زندگی نیز مؤکداً توصیه شده است.
خداوند در قرآن ضمن بیان داستان هابیل وقابیل (فرزندان حضرت آدم)فرماید:«بر بنی اسرائیل چنین حکم کردیم که هر کس نفسی را بدون آنکه فساد وفتنه ای برروی زمین کرده باشد به قتل برساند گویی همه راکشته وهرکس نفسی را ببخشد یا کسی را از مرگ نجات دهد گویی همه را نجات دهد گویی همه را نجات داده است.»سوره مائده آیه۳۲.
مبحث قتل مرتبط با اتانازی در قوانین مجازات اسلامی:
از آنجا که بحث اتانازی به صراحت در قوانین مجازات اسلامی ذکر نشده است موارد مشابه قید شده در این قانون را مورد استفاده قرار می دهیم.
همان طور که قبلاً شرح داده شد،در اسلام هر گونه قتل نفس به شدت محکوم است ومجازات قصاص را به دنبال دارد؛اما درمواقع خاص مثل موردی که مقتول قبل از ترک دنیا رضایت خود را از عدم پیگرد کیفری قاتل با قصاص اعلام کرده باشد،این حکم به اجرا در نمی آید. باید توجه داشت که نظرمقتول به عنوان فرد ذی حق کاملاً نافذ است وهر فرد بر اساس «اصل آزادی فردی» می تواند از این حق شرعی وقانونی خود گذشت کند.
پزشکان برای حمایت از زندگی بیماران باید بر اساس قوانین وشرایط خاص بیمار عمل کند وبه هیچ وقت ازآن تخطی ننمایند.
به طوری که در تبصره۳ ماده۲۹۵ قانون مجازات اسلامی تصریح شده است:
«هر گاه بر اثر بی احتیاطی یا بی مبالاتی ،عدم مهارت،عدم رعایت مقررات مربوط به امری قتل یا ضرب وجرح واقع شود به نحوی که اگر آن مقررات رعایت می شد ،حادثه ای اتفاق نمی افتاد،قتل ویا جرح در حکم شبه عمد خواهد بود».
اگر چه مورد فوق الذکر ظاهراً به بحث اتانازی نامربوط اما با دقت بیشتر درمی یابیم که با آن بی ارتباط نیز نمی باشد.
در فصل هفتم ماده ۲۶۸ قانون مجازات اسلامی در باب کیفیت استیفای قصاص صراحتاً چنین آمده است:
«چنانچه مجنی علیه قبل از مرگ خود، قاتل را قصاص نفس عفو نماید ، حق قصاص ساقط می شود واولیای دم نمی توانند پس از مرگ او مطالبه قصاص نمایند ».
به فرموده امیر المومنین علی (ع):بزرگترین گناه ناامیدی است.

1 دیدگاه دربارهٔ «اتانازی «مرگ شیرین،قتل ناشی از ترحم»»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن