زمان تحقق ارث

مدت زمان مطالعه این مطلب: 2 دقیقه

در این نوشته شما با زمان تحقق ارث آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

مرگ مورث

موت حقیقی و فرضی :

ماده ۸۶۷ ق . م . اعلام می کند :

(( ارث به موت حقیقی یا به موت فرضی مورث تحقق پیدا می کند )) .

برخلاف آنچه در نخستین نگاه به نظر می آید ، سبب تحقق ارث دو عامل گوناگون نیست ؛ یک عامل است در دو چهره که یکی حقیقی است و دیگری فرضی . این تحلیل نیز تنها در مقام اثبات است نه ثبوت : در مرحله ثبوت ، مرگ مورث سبب حرکت دارایی و گسیختن ارتباط آن با شخصیت او است . ولی در مرحله اثبات گاه به دلیل احراز می شود که شخص مرده است و گاه اماره هایی بر مبنای غلبه این احتمال را به وجود می آورد که مرگ رخ داده است . پس به اعتبار چگونگی احراز است که موت را به حقیقی و فرضی تقسیم کرده اند .

فرضی که در اثر اماره نسبت به مرگ به وجود می آید ، با حکم دادگاه اثر می یابد و به همین دلیل باید پذیرفت که حکم موت فرضی در همان حال اعلام کننده است ، چهره تاسیسی نیز دارد و موقعیت جدیدی را به وجود می آورد . فرض ناشی از حکم دادگاه تاب برابری با دلیل را ندارد و با کشف حقیقت از بین می رود ؛ چنان که ماده ۱۰۲۷ ق . م . اعلام می کند : (( بعد از صدور حکم موت فرضی نیز ، اگر غایب پیدا شود ، کسانی که اموال او را به عنوان وراثت تصرف کرده اند ، باید آنچه را که از اعیان یا عوض و یا منافع اموال مزبور حین پیدا شدن غایب موجود می باشد مسترد دارند )) .

حکم اعلام کننده موت فرضی نیز باطل می شود و آثار آن از بین می رود . ماده ۱۶۱ ق .ا . ج . نیز در تایید ظاهری بودن حکم موت فرضی می افزاید :

(( در هر موقع که موت حقیقی یا زنده بودن غایب معلوم شود ، اقداماتی که راجع به موت فرضی او به عمل آمده است بلااثر خواهد شد ، مگر اقداماتی که برای حفظ و اداره اموال غایب شده است )) .

با وجود این صدور حکم موت فرضی غایب ، تازمانی که زندگی یا مرگ حقیقی معلوم نشده است ، تمام آثار مرگ حقیقی را دارد و سبب تحقق ارث و انتقال دارایی غایب به وارثان او می شود ؛ چنان که ماد ۱۰۱۷ ق . م . ، پس از اعلام تاریخ فوت حقیقی به وسیله دادگاه می گوید :

(( … در این صورت ، اموال غایب بین وراثی که در تاریخ مزبور موجود بوده اند تقسیم می شود )) .

و ماده ۱۰۱۸ ق . م . می افزاید : (( مفاد ماده فوق در موردی نیز رعایت می گردد که موت فرضی غاب صادر شود )) .

—————

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

————–

منبع : حقوق مدنی ، ارث ، دکتر ناصر کاتوزیان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *