آیا قولنامه خرید و فروش قبل از تنظیم سند تملیک است ؟

وضو بحث : قولنامه فروش املاک ثبت شده – آیا قولنامه خرید و فروش قبل از تنظیم سند تملیک است ؟

تایپ : احسان نصوحی

منبع : حقوق مدنی ، درس هایی از عقود معین ، پروفسور ناصر کاتوزیان

تذکر : به دلیل صرف وقت برای تایپ مطالب ، استفاده از انها فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com  مجاز می باشد.

 

قولنامه فروش املاک ثبت شده

 

اثر قولنامه ایجاد التزام به خرید و فروش است و نباید آن را عقد تملیکی شمرد . به ویژه در خرید و فروش املاک ثبت شده ، سند عادی قولنامه هیچ گاه دو طرف را از انتقال رسمی در دفتر اسناد رسمی بی نیاز نمی کند . زیرا تنظیم سند رسمی انتقال مقدمه ضروری ثبت ملک در دفتر املاک به نام خریدار است و مطابق ماده ۲۲ قانون ثبت اسناد و املاک : (( همین که ملکی مطابق قانون در دفتر املاک به ثبت رسید دولت فقط کسی را که ملک به اسم او ثبت شده و یا کسی که ملک مزبور به او منتقل گردیده و این انتقال نیز در دفتر املاک به ثبت رسیده … مالک خواهد شناخت )) .

این قاعده مربوط به نظم عمومی است و اعلام دو طرف در این که سند (( بیعنامه )) است اثری در امکان تخلف از آن ندارد . با وجود این پاره ای از محاکم (( بیعنامه )) و اسناد خرید و فروش را تملیک می پندارند که باید از این پندار باطل پرهیز کرد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن