ایرادات ناظر به طرفیت دعوی – ایرادات به صلاحیت خواهان

بحث : ایرادات ناظر به صلاحیت خواهان

تایپ : احسان نصوحی

منبع : برگفته از آئین دادرسی مدنی ، دکتر عباس کریمی

تذکر : به دلیل صرف وقت برای گردآوری و تایپ مطالب ، در هنگام استفاده منبع www.lawgostar.com‌ را ذکر نمائید .

ایرادات ناظر به صلاحیت خواهان

الف ) ایراد عدم صلاحیت خواهان

ممکن است خواهان فاقد اهلیت استیفا باشد در این صورت از آنجا که طرح دعوا عملی حقوقی است ، کسی که اهلیت استیفا نداشته باشد اهلیت طرح دعوا را نیز نخواهد داشت . مطابق بند سه ماده 84 قانون آئین دادرسی مدنی خوانده می تواند تقاضای صدور قرار رد دعوای خواهان را به جهتی از جهات از قبیل صغر ، عدم رشد ، جنون ، یا ممنوعیت از تصرف در اموال در نتیجه حکم ورشکستگی از محضر دادگاه بنماید . با این حال چون مسائل فوق الذکر وابسته به نظم عمومی هستند حتی اگر دادگاه خود نیز به آن ها پی ببرد ملزم به صدور این قرار می باشد .

ب ) ایراد عدم احراز سمت خواهان

فقدان سمت خواهان نیز موجب عدم شایستگی وی جهت طرح دعوا می گردد ؛ خواهان دعوا یا خود شخصا اقدام به طرح دعوا کرده و یا با کمک قائم مقام قانونی ، نماینده قراردادی یا قانونی یا قضایی اعم از ولی ، وصی ، قیم ، وکیل ، مدیر شرکت های خصوصی ، یا نمایندگان ادارات دولتی . بنابراین اگر مدعی فاقد این سمت ها باشد حق طرح دعوا نداشته و خوانده می تواند بدان ایراد کند .

ج ) ایراد ذی نفع نبودن خواهان

تنها کسانی می توانند طرح دعوا نمایند که در آن موضوع ذینفع باشند یا از طرف دینفع نمایندگی داشته باشند . به عنوان مثال فرد الف از ب شکایت می کند که چاهی که در زمین اوست باید پر شود و تخریب گردد . فرد ب ایراد ذینفع نبودن خواهان را مطرح می کند زیرا معتقد است ب نه نماینده دولت است و نه چاه به او ضرری وارد کرده است و این چاه اساسا ارتباطی با الف ندارد .

( در مبحث بعدی به ایرادات ناظر به صلاحیت خوانده خواهیم پرداخت )

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن