تنظیم قرارداد، دادخواست، شکواییه و اظهارنامه

قرارداد یا عقد یا پیمان یا کنترات یک توافق الزام آور میان اشخاص است که حقوق و تکالیف طرفین آن را تعیین می کند. در صورتی که بین طرفین یک قرارداد اختلافی پیش آید و در نهایت برای حل آن به دادگستری مراجعه شود، در این صورت قاضی مورد اختلاف را با توجه به متن قرارداد رفع خواهد کرد. در مواقعی که قرارداد نسبت به موضوع اختلاف ساکت باشد، این اختلاف بر اساس تفسیر متن قرارداد و همچنین در مواقع لزوم با مراجعه به عرف، حل خواهد شد. بنابراین بهتر است یک قرارداد با توجه به موضوع آن، به صورت کامل و دقیق تنظیم شود تا اول دچار اختلاف نشوید و در مرحله دوم اینکه اگر برای حل اختلاف به دادگاه مراجعه نمودید، با سکوت قرارداد در خصوص موضوع اختلاف روبرو نشوید.

دادخواست

برای احقاق حق در امور حقوقی (مدنی) مانند دعاوی مرتبط با قراردادها، طلاق، تمکین و غیره باید دادخواست تنظیم شود. در امور مدنی، شخصی که ادعایی بر دیگری دارد و نسبت به ثبت دادخواست اقدام می نماید را (خواهان) و به شخصی که طرف مقابل این دعوا قرار می گیرد (خوانده) می گویند. با توجه به گستردگی مباحث حقوقی و همچنین نظرات متفاوت در این خصوص، بهترین راه موفقیت تنظیم یک دادخواست دقیق و اصولی است. در صورتی که دادخواست دقیق تنظیم نشود یا دعوای شما توسط قاضی رد خواهد شد و یا با توجه به زمان بر بودن رسیدگی در دادگاه، در نهایت به تمامی حق و حقوق خود نخواهید رسید.

شکوائیه

کسی که جرم مستقیما نسبت به او واقع شده (مانند مالک مال در جرم سرقت) یا قائم مقام قانونی چنین شخصی محسوب می شود (مانند ورثه در جرم قتل یا ولی قهری در جرم ارتکابی علیه فرزندش) می تواند به عنوان شاکی شکایت نماید و از دادستان تعقیب کیفری متهم را بخواهد. با توجه به ماده ۱۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ بزه دیده ای که درخواست تعقیب کیفری مرتکب را نماید، شاکی نامیده می شود و بزه دیده نیز شخصی است که از وقوع جرم محتمل ضرر و زیان شده است. این ضرر و زیان اعم است از اینکه مادی باشد یا معنوی، ولی باید مستقیم باشد. اگر بخواهیم یک ساختمان بنا کنیم، لازم است که زیربنای این ساختمان اصولی و محکم ساخته شود در غیر این صورت ساختمان در آینده دچار مشکلات فراوانی خواهد شد. تنظیم شکواییه همانند پی ساختمان است. اگر اصولی و دقیق تنظیم شود، قاعدتا به حق و حقوق خود خواهید رسید در غیر این صورت با شکست مواجه خواهید شد.

قرارداد

فرض کنید یک قرارداد اجاره با کسی منعقد نموده اید. موضوع این قرارداد عبارت است از اجاره یک دستگاه خودرو که مدت زمان این قرارداد نیز یکسال تعیین شده است. مدت می گذرد ولی مستاجر نسبت به تحویل خودرو به شما اقدامی نمی کند. در این موقع شما می توانید علاوه بر تقدیم دادخواست با موضوع الزام به تحویل خودرو، نسبت به دریافت اجرت المثل این خودرو در موقعی که قرارداد تمام شده تا موقعی که خودرو را به شما تحویل می دهد نیز اقدام نمایید. در این موقع بهتر است از طریق دفاتر خدمات قضایی الکترونیک یک متن اظهارنامه برای شخص مستاجر ارسال نمایید و به او اطلاع دهید که مدت زمان قرارداد تمام شده و هنوز نسبت به تحویل خودرو به اینجانب اقدام ننموده اید.  شما با ارسال این اظهارنامه هم می توانید به یکسری از حق و حقوق خود برسید و هم می توانید جلوی یکسری از ادعاهای احتمالی مستاجر را در آینده بگیرید. اظهارنامه باید به صورت دقیق تنظیم شود در غیر این صورت در حین دعوا ممکن است با مشکلات جدی روبرو شوید.

 

در صورتی که شما با توجه به موضوع خود نیاز به تنظیم (قرارداد، دادخواست، شکواییه و اظهارنامه) دارید از طریق شماره ۰۹۱۳۶۴۵۷۴۰۶ با ما در ارتباط باشید تا این مورد برای شما انجام شود. لازم به ذکر است تنظیم متن های مذکور با دریافت هزینه انجام خواهد شد.

قبل از تماس تلفنی، ابتدا پیامک بدهید تا وقت تماس داده شود.