آیا ولی قهری می تواند مال مولی علیه را وثیقه دین خود قرار دهد ؟

موضوع بحث : آیا ولی قهری می تواند مال مولی علیه را وثیقه دین خود کند ؟

تایپ : احسان نصوحی

منبع : حقوق مدنی ، عقود معین ؛ دکتر ناصر کاتوزیان

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com  مجاز می باشد .

آیا ولی قهری می تواند مال مولی علیه را وثیقه دین خود قرار دهد ؟

 

فرض مسله این است که اگر ولی قهری مدیون باشد ، آیا می تواند به ولایت از سوی فرزند خود مال او را وثیقه بدهی خود قرار دهد ؟

در تایید اختیار ولی ممکن است گفته شود که به موجب ماده 1183 قانون مدنی : (( در کلیه امور مربوط به اموال و حقوق مالی مولی علیه ولی نماینده قهری او می باشد )) . پس در این فرض خاص نیز حق دارد به نمایندگی از طرف مولی علیه مال او را به رهن بدهد .

ولی به این استدلال می توان پاسخ داد که نمایندگی ولی قهری تا جایی است که اقدام او برای رعایت مصلحت مولی علیه باشد و هیچ نماینده ای نمی تواند از اختیار خود به زیان موکل استفاده کند . ظاهر این است که ولی بر خلاف مصلحت مولی علیه اقدامی نمی کند ، ولی این ظهور در موردی است که طبیعت کار او به زیان مولی علیه نباشد . در فرض ما که ولی قهری مال او را در معرض خطر فروش و تملک طلبکار خود قرار می دهد طبیعت عمل حقوق ظاهر یاد شده را از بین می برد . پس در صورتی رهن مال محجور امکان دارد که ولی قهری به دلایلی در دادگاه ثابت کند که رعایت مصلحت مولی علیه شده است.

2 دیدگاه دربارهٔ «آیا ولی قهری می تواند مال مولی علیه را وثیقه دین خود قرار دهد ؟»

  1. سایت بسیار خوبی است اگر در توضیحات حقوقی از اصطلاحات تخصصی کمتر استفاده شود و یا توضیح داده شود که منظور از این اصطلاحات چیست. سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن