دانشکده حقوق

منابع آزمون وکالت

منابع آزمون وکالت – اصلی ترین مرحله برای آمادگی در آزمون وکالت انتخاب منابع درسی هست که داوطلب بتواند با مطالعه آنها به نتیجه مطلوب خود برسد. با این حال هیچ کتاب مشخصی به عنوان منبع از قبل تعیین شده ای از سوی سازمان سنجش که عهده دار برگزاری این آزمون می باشد معرفی نمی شود. یکی از دلایل این امر می تواند این نکته باشد که داوطلبی که دارای دانشنامه لیسانس رشته حقوق يا دانشنامه ليسانس فقه و مباني حقوق اسلامي هست، باید بر محتوای منابع درسی رشته حقوق تسلط نسبی را داشته باشد. 

قبل از ورود به بحث معرفی منابع آزمون وکالت بهتر است شرایط ثبت نام آزمون وکالت را هم مطالعه کنید.

با این حال عدم معرفی کتاب مشخصی به عنوان منبع آزمون وکالت مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. از بین این مشکلات به دو مورد آن اشاره می کنم:

1- طرح سوالات از موضوعاتی که بین دکترین حقوق دارای اختلاف نظر هست.

2- اختلاف سلیقه در معرفی منابع درسی که دچار سردرگمی داوطلب خواهد شد.

از بین دو مورد فوق اصلی ترین مشکل همان اختلاف سلیقه در معرفی کتاب های درسی به عنوان منبع آزمونی می باشد. معرفی کتاب های مختلف به عنوان منبع درسی دلایل مختلفی دارد که بازهم به دو دلیل آن اشاره می کنم:

1- کسب سود و منفعت: بسیار مشاهده شده است که موسسه های آموزشی و اشخاص حقیقی صرفاً کتاب هایی که تالیف خودشان هست را به عنوان منبع درسی معرفی می کنند. چنین کتاب هایی ممکن است از محتوای کامل و خوبی برخوردار نباشند، هرچند که در این خصوص کتاب های مفیدی هم منتشر شده است. پس توصیه می شود در خصوص انتخاب چنین کتاب هایی ابتدا به صورت کامل تحقیق کنید.

2- اعتماد به صحبت های دیگران: متاسفانه در جامعه حقوقی ما عمده اشخاصی که در آزمون های حقوقی از جمله وکالت و قضاوت پذیرفته می شود از فردای اعلام نتایج در بیوگرافی خود در شبکه های اجتماعی چنین درج می کند: (پشتیبان داوطلبان در آزمون های حقوقی – معرفی منابع درسی – استاد درس حقوق مدنی و غیره). بازهم می گویم هستند افرادی که در این مورد تخصص دارند ولی به حرف هر شخصی نباید گوش داد و قبل از تهیه منابع حتما تحقیق کنید.

در این خصوص این نکته را مدنظر داشته باشید که اگر شخصی در آزمون وکالت قبول شده قاعدتا شرایط یکسانی با شما نداشته است. هر شخصی برای شرکت در آزمون از نظر محیط و زمان و نوع مطالعه و استعداد با سایر شرکت کنندگان متفاوت است، پس نمی توانیم برای همه افراد یک شیوه و یک منبع را معرفی کنیم. یک مثال هم از متن قانون آیین دادرسی مدنی بیان می کنم: «ماده 4- دادگاه ها مکلفند در مورد هر دعوی به طور خاص تعیین تکلیف نمایند و نباید به صورت عام و کلی حکم صادر کنند».

معرفی منابع جهت شرکت در آزمون وکالت

با توجه به مطالبی که بیان شد، لیستی از کتاب های درسی و آموزشی جهت شرکت در آزمون به شما معرفی می شود که می توانید با تحقیق کامل نسبت به تهیه آنها اقدام نمایید. این منابع از دید بنده محتوای خوبی دارند و هدف از انتخاب این تعداد از کتاب ها این است که داوطلب موقعی که شروع به مطالعه برای آزمون نمود، پس از قبولی دیگر تا حدودی مشکل علمی در خصوص مباحث پایه رشته حقوق نداشته باشد. لازم به ذکر است استفاده از کتاب های زیر برای سایر آزمون های حقوقی نیز مناسب می باشند.

مجدد بیان می شود که این منابع معرفی شده ممکن است برای هر شخص موثر واقع نشود. برای مثال اگر داوطلبی از نظر علمی سطح خوبی دارد بهتر است از منابعی استفاده کند که بیشتر برای دوره مباحث به او کمک کند یا اگر شخصی در چندماه قبل از شروع آزمون قصد مطالعه دارد، رجوع به این منابع برای ایشان موثر نیست. نکته مهم دیگر این هست که محتوای برخی از کتاب های زیر به دلیل نوع نگارش آنها برای برخی از داوطلبان قابل درک نباشد که برای رفع این مشکل هم می توانید از کتاب های جایگزین یا کتاب هایی که نوع نگارش راحتی دارند استفاده نمایید.

توجه: محتوا و نکات کلیدی کتاب های زیر در قالب جزوه آزمون وکالت گردآوری شده است که می توانید جهت یادگیری و مرور مباحث از آن استفاده کنید. لازم به ذکر است این جزوه از منابع زیر به همراه سایر کتاب ها تهیه شده و صرفاً به عنوان منبع معرفی نمی گردد. 

 

منابع درس حقوق مدنی
نام کتاب نویسنده
اموال و مالکیت دکتر سید حسین صفایی.
اعمال حقوقی مرحوم دکتر ناصر کاتوزیان (منبع جایگزین: قواعد عمومی قراردادها از دکتر سید حسین صفایی)
الزامات خارج از قرارداد دکتر سید حسین صفایی
عقود معین (جلد ۱ و ۲) مرحوم دکتر ناصر کاتوزیان
حقوق خانواده دکتر سید حسین صفایی 
منابع درس آیین دادرسی مدنی
نام کتاب نویسنده
آیین دادرسی مدنی (۳ جلدی دوره پیشرفته) دکتر عبدالله شمس (منبع جایگزین: آیین دادرسی مدنی سه جلدی دوره بنیادین)
منابع درس حقوق تجارت
نام کتاب نویسنده
کلیات معاملات تجاری دکتر ربیعا اسکینی
شرکت های تجاری (جلد ۱ و ۲) دکتر ربیعا اسکینی
اسناد تجاری دکتر ربیعا اسکینی
ورشکستگی دکتر ربیعا اسکینی
منابع درس حقوق جزا
نام کتاب نویسنده
حقوق جزای عمومی (۳ جلدی) دکتر محمدعلی اردبیلی (منبع جایگزین کتاب حقوق جزای عمومی از دکتر علی مراد حیدری)
حقوق جزای اختصاصی (۳ جلدی) دکتر میرمحمد صادقی
منابع درس آیین دادرسی کیفری
نام کتاب نویسنده
آیین دادرسی کیفری (۲ جلدی) دکتر علی خالقی (منبع جایگزین کتاب نکته ها در قانون آیین دادرسی کیفری از نویسنده مذکور)
منابع درس اصول فقه
نام کتاب نویسنده
اصول فقه کاربردی (۳ جلدی) دکتر سعید شریعتی و حسین قافی (منبع جایگزین اصول فقه از سمیرا محمدی)

 

 

42 دیدگاه

 1. سلام من‌ حقوق پیام نور ثبت نام‌کرده ام
  به نظر شما‌‌ بهتره بعد از کارشناسی ازمون ارشد رو شرکت کنم‌ یا ازمون وکالت؟ ‌
  کدومشون رو شرکت کنم‌‌ بهتره؟
  ایا اگه‌ اول ارشد رو بگیرم‌
  شانس قبولی در وکالت بالاتر میره؟
  سوال دوم اینکه برای شرکت در ازمون وکالت حتما‌ باید خدمت رفته باشیم؟

  1. سلام
   شما اول شروع به تحصیل کنید و مدرک بگیرید و بعد به دنبال این سوالات باشید.
   بله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا