پرسش و پاسخ دانشجویان رشته حقوق

پرسش و پاسخ دانشجویان رشته حقوق

پرسش و پاسخ دانشجویان رشته حقوق
پرسش و پاسخ دانشجویان رشته حقوق

پرسش و پاسخ دانشجویان رشته حقوق – باتوجه به حجم سوالات دانشجویان و دانش آموختگان رشته حقوق، بر آن شدم تا یک صفحه از سایت حقوق گستر را به پرسش و پاسخ دانشجویان رشته حقوق اختصاص بدهم. لازم به ذکر است که پاسخ های مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر شخصی اینجانب است که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی و خیرخواهانه دارد و کلیه تبعات به کار گیری این مشاورها و پاسخ ها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و اینجانب هیچ مسئولیتی در قبال آنها تقبل نمی کنم.

باتوجه به انبوه پرسش های مطرح شده، در ذیل تعدادی سوال متداول که اکثر دانشجویان و دانش آموختگان رشته حقوق آنها را مطرح می کنند به همراه پاسخ آنها خواهم آورد.

با این حال در صورتی که پاسخ سوال خود را در پرسش های متداول و همچنین در سایر دیدگاه های مطرح شده نیافتید می توانید در انتهای همین صفحه سوال خود را در قسمت «دیدگاه» مطرح کنید تا به آنها پاسخ بدهم.

سوالات متداول

1- می خواهم در دانشگاه رشته حقوق را انتخاب کنم. چه کاری باید انجام بدهم؟

پاسخ: برای ورود به رشته حقوق در مقطع کارشناسی، باید در کنکور سراسری رشته علوم انسانی شرکت کنید و پس از قبولی، گرایش رشته حقوق را انتخاب کنید.

2- آیا رشته حقوق، مقطع کاردانی یا کاردانی به کارشناسی نیز دارد؟

پاسخ: خیر. رشته حقوق فقط مقطع کارشناسی به صورت پیوسته دارد. با این حال دانشگاه های علمی کاربردی و آزاد رشته هایی به عنوان زیر مجموعه گرایش حقوق تاسیس کرده اند که در آنها می توانید در مقطع کاردانی و یا کاردانی به کارشناسی شرکت کنید. با این حال اگر قصد ورود به رشته حقوق را دارید بنده توصیه می کنم مستقیما وارد رشته حقوق در مقطع کارشناسی پیوسته شوید (دانشگاه دولتی، پیام نور، آزاد یا غیرانتفاعی).

3- فرقی بین نوع دانشگاه در رشته حقوق از لحاظ دولتی، آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی و علمی کاربردی هست؟ 

پاسخ: قطعا دانشگاه دولتی از سطح علمی بالاتری نسبت به سایر دانشگاه ها برخوردار است. ولی این مورد دلیل نمی شود که بگوییم دانشجویان سایر دانشگاه ها نمی توانند در آینده این رشته موفق باشند. برای موفقیت و یادگیری، همه چیز بستگی به تلاش شخص دانشجو دارد. حال اگر بخواهم از لحاظ رتبه علمی این دانشگاه ها را معرفی کنم به ترتیب: دانشگاه دولتی – دانشگاه آزاد – پردیس – دانشگاه غیر انتفاعی – دانشگاه پیام نور – دانشگاه علمی کاربردی (توجه شود که گاها در شهرهای مختلف ایران ممکن است سطح علمی دانشگاه پیام نور در رشته حقوق از دانشگاه آزاد نیز بالاتر باشد).

4- چه تعداد واحد باید در مقطع کارشناسی حقوق بگذرانیم؟

پاسخ: تعداد کل واحدهای این رشته 135 واحد است ( 94 واحد اختصاصی – 20 واحد عمومی – دروس پایه 15 – دروس اختیاری 6 واحد).

5- الان ترم 1 (یا 2 یا 3 یا 4) هستم. میخواهم برای آزمون وکالت آماده بشوم. آیا از الان نیاز هست که کتاب های دیگری هم مطالعه کنم؟

پاسخ: خیر. فعلا دروس دانشگاهی خود را مطالعه کنید. یک ترم مانده به اتمام تحصیل، می توانید کتاب های دیگر را شروع به مطالعه کنید.

6- منابع آزمون های حقوقی (وکالت، قضاوت، کارشناسی ارشد و دکتری) مشخص است؟ چه منابعی پیشنهاد می دهید؟

پاسخ: خیر منابع مشخص نیستند. با این حال یکسری منبع معتیر در سایت حقوق گستر معرفی شده است که می توانید برای مشاهده آن منابع آزمون وکالت کلیک کنید. لازم به ذکر است منابع معرفی شده برای تمامی آزمون ها (به استثنای آزمون هایی که دروس خاص دارند مثلا کارشناسی ارشد گرایش حقوق بین الملل، که باید منابع خاص آنها نیز مطالعه شود کفایت می کند).

7- شرایط شرکت و ثبت نام در آزمون وکالت چیست؟

پاسخ: برای دریافت پاسخ می توانید شرایط آزمون وکالت کلیک کنید.

8- شرایط شرکت و ثبت نام در آزمون قضاوت چیست؟

پاسخ: برای دریافت پاسخ می توانید شرایط آزمون قضاوت کلیک کنید.

9- شرایط شرکت در آزمون مرکز امور مشاوران و یا آزمون سردفتری چیست؟

پاسخ: به دلیل اینکه دو آزمون مذکور الزاما هر سال برگزار نمی گردند، شرایط مشخصی ندارد که در سایت قرار بدهیم. بهتر است اگر آگهی ثبت نام این آزمون ها اعلام شد از آن طریق اطلاع کسب نمایید.

10- در مقطع کارشناسی ارشد چه گرایش هایی وجود دارد؟ کدام بهتر است؟

پاسخ: گرایش های کارشناسی ارشد رشته حقوق:

1) حقوق خصوصی

2) حقوق بین الملل

3) حقوق جزا و جرم شناسی

4) حقوق عمومی

5) حقوق بشر

6) حقوق مالکیت فکری

7) حقوق محیط زیست

8) حقوق اقتصادی

9) حقوق تجارت بین الملل

10) معارف اسلامی و حقوق

11) حقوق ارتباطات

12) حقوق تجاری اقتصادی بین المللی

13) سردفتری اسناد رسمی

14) حقوق ثبت اسناد و املاک

15) حقوق اسناد و قراردادهای تجاری

16) حقوق حمل و نقل تجاری

17) حقوق کیفری اطفال و نوجوانان

18) مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی

19) مدیریت نظارت و بازرسی

20) مدیریت دادگستری

21) حقوق دادرسی اداری

22) حقوق خانواده

23) حقوق شرکت های تجاری

24) فقه و حقوق اقتصادی

25) حقوق نفت و گاز

26) حقوق مالی – اقتصادی

27) حقوق تجارت الکترونیکی

28) مدیریت ثبت اسناد و املاک

29) فقه و حقوق خصوصی

30) فقه و حقوق خانواده

31) فقه و حقوق جزا.

چند نکته در خصوص سوال 10:

اول: آینده افرادی که قصد تحصیل در رشته حقوق را دارند چند حالت است: 1) وکیل می شود. 2) قاضی می شود. 3) سر دفتر اسناد رسمی می شود. 4) هیات علمی دانشگاه می شود. 5) شاغل در دادگستری می شود (مورد اخیر الزاما این نیست که هرکسی در دادگستری کارمند اداری است، حتما مدرک حقوق دارد).

دوم: انتخاب گرایش تحصیلات تکمیلی خیلی در آینده کاری شخص موثر نیست، مثلا این نیست که اگر کسی تحصیلات تکمیلی در رشته حقوق بین الملل داشته باشد پس وزارت کشور ایشان را جذب می کند. مگر در بحث انتخاب آینده شغلی در هیات علمی و یا بحث داشتن تخصص در یک گرایش.

سوم: تحصیلات تکمیلی تاثیری در شرکت برای آزمون وکالت و قضاوت و سردفتری و مرکز امور مشاوران ندارد. زیرا در اکثر این آزمون ها شرط شرکت دارا بودن لیسانس حقوق است.

چهارم: انتخاب هریک از این گرایش ها بستگی به علاقه داوطلب دارد. ولی قبل از ورود به گرایش موردنظر حتما تحقیق کنید و صرفا اسم آن را مدنظر قرار ندهید. مثلا این نیست که اگر کسی گرایش سردفتری اسناد رسمی را دریافت کرد پس حتما سردفتر اسناد رسمی می شود.

پنجم: گرایش های ذکر شده الزاما در هر سال دانشجو جذب نمی کند. ممکن است در یک سال مثلا در چند گرایش جذب دانشجو وجود نداشته باشد و یا ممکن است به گرایش های مذکور نیز اضافه شود.

ششم: اینکه با چه رتبه ای می توان در این گرایش ها قبول و جذب دانشگاه شد را بنده اطلاعی ندارم. بهتر است از امکانات سازمان سنجش در این خصوص استفاده نمایید.

11- گرایش های مقطع دکتری حقوق چیست؟

پاسخ:

1) حقوق عمومی

2) حقوق خصوصی

3) حقوق جزا و جرم شناسی

4) حقوق بین الملل عمومی

5) حقوق نفت و گاز.

12- آیا بازار کاری وکالت از نظر درآمد خوب است؟ اینکه می گویند بازار وکالت در جامعه اشباع شده درست است؟

پاسخ: توصیه می کنم صرفا به امید کسب درآمد وارد بازار کار وکالت و حتی قضاوت نشوید. هدف اصلی در این دو شغل علاقه است. با این حال کسب درآمد مداوم در شغل وکالت بستگی به سطح اطلاعات حقوقی شخص وکیل و علاقه جهت پیشرفت دارد. در خصوص قسمت دوم سوال باید گفت در حال حاضر اگر به صورت دقیق نگاه کنیم می توان بگوییم که همه شغل ها در جامعه اشباع شده اند پس قرار نیست به دلیل وجود این حجم ورود به برخی شغل ها مثل وکالت، بگوییم خوب چون اشباع شد دیگر ما نمی توانیم در این حرفه موفق بشویم (فرض کنید در یک شهر با جمعیت ده هزار نفر حدود 100 وکیل وجود دارد. اگر یک وکیل در بین این تعداد اطلاعات حقوقی خیلی خوبی داشته باشد قطعا عامه مردم نیز نزد این شخص خواهند رفت و برعکس اگر در این شهر تنها 5 وکیل وجود داشته باشد ولی هر پنج نفر اطلاعات حقوقی خوبی نداشته باشند، مردم برای رجوع به وکیل قطعا به شهر همجوار مراجعه خواهند کرد.).

طرح سوال در قسمت

972 دیدگاه دربارهٔ «پرسش و پاسخ دانشجویان رشته حقوق»

 1. سلام..برای قبولی در ازمون وکالت،بین مدرک کارشناسی حقوق و ارشد تفاوتی وجود داره؟توصیه شما اینه ک با کارشناسی،در ازمون وکالت شرکت کنیم یا بعد از ارشد؟

 2. سلام
  من مهندس ناظر ساختمان در نظام مهندسی هستم
  سال ۹۷ در ازمون سردفتری پذیرفته شدم ولی در شهری غیر از محل سکونت فعلی ولی در سال ۹۸ در ازمون وکالت محل سکونت پذیرفته شدم
  روابط نسبتا خوبی در محل سکونت دارم ولی در محل قبولی سردفتری هیچ آشنایی ندارم و از این جهت ترس از مراجعین کم رو دارم
  علاقه خودم هم به شغل وکالت هست
  میخواستم نظر شما رو بدونم در مورد انتخاب بین وکالت و سردفتری و اینکه اگر وکالت رو بپذیرم بایستی پروانه اشتغال نظام مهندسی رو تودیع بکنم یا نه ؟
  چند روز قبل ازمون کارشناسی رسمی ثبتی شرکت کردم ، واگر پذیرفته بشم امکان اشتغال همزمان وکالت و کارشناسی رسمی وجود داره ؟

  ممنونم از توجهتون

  1. احسان نصوحی

   سلام. همان سر دفتری به نظرم بهتر است (البته بستگی به علاقه خود شما نیز دارد). سر دفتر هم باشید باید پروانه نظام مهندسی را تودیع کنید (بازهم تحقیق کنید). اگر وکیل باشید مانعی برای کارشناس رسمی بودن شما نیست.

 3. سلام خسته نباشید. من دیپلم کامپیوتر دارم(طراحی و توسعه صفحات وب) علاقه دارم برم رشته حقوق در دانشگاه ازاد ایا پیش دانشگاه دارم؟

 4. باسلام
  آیا با لیسانس حقوق دانشگاه غیرانتفاعی مجازی می توان در آزمون وکالت شرکت نمود؟
  باتشکر

 5. سلام دانشکده علوم قضایی چطوری هست ؟ ایا قاضی شدن و اینکه از همون اول درامدی داری خوبه؟ اگر کسی به فکر درامد باشه چقدر رشته حقوق و تحصیل در اون میتونه مناسب باشه

 6. سلام خسته نباشید من دانش آموز پایه دوازدهمم و توی کنکور احتمالا دانشگاهی مثل تهران اصفهان …برای وکالت نمیارم بنظرتون من اگه دانشگاه ازاد اصفهان بخونم. وکالت یا دولتی بخونم هرحا در اومدم ؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. قاعدتا دولتی بهتر است ولی در شهری که تراز علمی بالایی داشته باشد. مثلا اگر دولتی کرمانشاه قبول شوید، بهتر است در دانشگاه های ازاد اصفهان ثبت نام کنید

 7. سلام . آیا میشه در آزمون ارشد حقوق به سوالات دو گرایش پاسخ داد و بعد موقع انتخاب رشته ، انتخاب نهایی رو انجام داد؟

 8. سلام من لیسانس حقوق دارم اما مربوط به ۸ سال پیشه اون موقع هم چون سر کار میرفتم زمان زیادی برای یادگیری و حضور در کلاس رو نداشتم بخاطر همین متاسفانه از لحاظ یادگیری دروس بسیار ضعیفم اما الان که وقتم آزاد شده دوست دارم ادامه بدم میخواستم ازتون درخواست کنم تو زمینه معرفی کتاب راهنماییم کنین
  و اینکه با توجه به اینکه من اصلن هیچ درکی از مطالبی که در کتابهای حقوق هست ندارم ، کتابی رو معرفی کنید تا دوباره شروع کنم
  کتابهایی که مثلن مثال از قانونی رو تعریف کرده باشن
  ممنونم ازتون

 9. سلام
  من دیپلم برق صنعتی دارم و دوست دارم پیام نور حقوق بخونم باید چکار کنم
  آیا پیش دانشگاهی میخواهد ؟؟

 10. یا سلام و ممنون از راهنمایی هاتون
  من کارشناسی علوم تربیتی دارم و الان ارشد حقوق بین الملل میخونم و قصد گرفتن دکتری د همین رشتهی حقوق رو دام ایا برای ما هیچ بازا کای مثل وکال یا قضاوت و… وجود ندارد؟

 11. با سلام و عرض ادب و قبولی طاعات و عبادات خدمت جناب آقای نصوحی .
  از محضر جناب عالی ،درخواست راهنمایی رو داشتم .
  شرح حال بنده این هست که من خرداد ماه سال 98 کارشناسی حقوق رو از دانشگاه آزاد اخذ کردم .
  با پایه ضعیفی که داشتم از تیرماه شروع به مطالعه و آمادگی برای شرکت در آزمون 98 کردم .
  ولی از بخت بد ، طبق معمول کلیه داوطلبین با تراکم منابع مواجع شده و دوماه از وقتم ،صرف تهیه منابعی که
  هرکسی به نوعی خودش رو علامه حقوق میدونست ، من را در این راه با سردرگمی های زیادی مواجح کرد .
  بعداز سه ماه خواندن ، به نتیجه مطلوبی نرسیدم که مقصرشم خودم بودم (نمره منفی رو فراموش کردم) .

  خلاصه بعداز آزمون تا الان بخاطر شرایط خانوادگی ، نتونستم برسم تا مطالعه ای داشته باشم .
  ولی از الان به بعد …میخوام با توکل برخدا و اراده خودم و راهنمایی های شما به موفقیتی که میخوام برسم .

  اول اینکه در آزمونی سال 99 منابع مدنظر شما جامع بوده ، و منابع شرح آزمونی و شرح جامع رو مخالف دانستید !؟چرا !
  دوم هم اینکه در این وقت محدودی که دارم آیا منابع جامع رو میتونم مطالعه دقیق داشته باشم و تموم کنم یا خیر !؟
  سوم هم اینکه ممنون میشم در این راه ،راهنماییم بفرمایید .

  در آخر از حسن خیر شما برای جوابگویی به تک تک داوطلبین بسیار سپاسگزارم

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام وقت بخیر. منابع در سایت درج شده است. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09136457406 در تماس باشید

 12. سلام وقت بخیر
  دولتی مطمعنم نمیارم چون اونقدرا برای کنکور نخوندم.
  به نظر شما ، برای رشته حقوق ، دانشگاه پیام نور شیراز بهتره یا آزاد شیراز؟

 13. ابوالفضل مهدوی

  سلام و درود
  بنده کارشناسی رشته حقوق و کارشناسی ارشد رشته فقه و حقوق جزا هستم، من می توانم در مقطع دکتری در رشته حقوق خصوصی یا حقوق عمومی ادامه تحصیل بدهم،(تغییر گرایش در همان رشته).
  با سپاس فراوان اگر راهنمایی فرمایید.

 14. سلام من علاقه شدیدی به وکالت دارم و دوست دارم در دانشگاه دولتی خوب حقوق بخونم ولی یکسال کنکور دادم و الان برام خسته کننده هست بازم بخونم واسه کنکور.اگر در آزاد حقوق بخونم بازم میتونم وکیل موفقی باشم؟؟اگر تفاوت اساسی ایجاد می‌کنه که باز هم بمونم برا دولتی بخونم اگه هم وقتم تلف میشه و تفاوتش آنچنان هم نیست آزاد بخونم.

 15. سلام، خسته نباشید .
  شنیدم که تاتو روی بدن برای همین حقوق و ورود به دانشگاه و بعدش ورود به بازار کار و اینا مشکل ایجاد میکنه .این درسته؟

  1. احسان نصوحی

   سلام. در موقع ورود به هر شغلی باید شوونات آن شغل هم حفظ شود و ممکن است یکسری سخت گیری ها وجود داشته باشد به خصوص در شغل قضاوت. درضمن بستگی به تتو هم دارد مثلا اگر یک شخص روی صورتش تتو زده باشد احتمال اینکه پروانه فروشگاه خواروبار را هم به وی ندهند زیاد هست چه رسد به…

 16. سلام استاد من دیپلم انسانی دارم و میخوام در این دانشگاههای که بدون پیش دانشگاهی و کنکور دانشجو میپذیرند تحصیل کنم،به نظر شما چه دانشگاهی با این شرایط دانشجو میپذیره؟
  و من باید کارشناسی پیوسته بخونم یا نا پیوسته،این برام شده یه معضل؟
  خواهش میکنم کامل راهنمایی کنید بنده رو…

  1. احسان نصوحی

   سلام. شما اگر در ازمون سراسری انسانی شرکت کنید راحت یا آزاد و یا پیام نور در رشته حقوق پذیرفته می شوید و اگر این کار را بکنید بهتر است زیرا در حال حاضر اکثر دانشگاهایی که بدون کنکور دانشجو می پذیرند در مقطع کاردانی این کار را انجام می دهد. بهتر است کارشناسی پیوسته بخوانید.

 17. سلام استاد . بنده دانشجوی ترم ۵ کارشناسی حقوق هستم . متاسفانه در این ۲ سال ۲ بار به زندان رفتم ، ۱ بار برای ۵ لیتر مشروبات الکلی ۳ ماه . بار دوم هم لبتاب از کسی خریدیم که بعد مشخص شد دزدیه و آخر سر هم هر کاری کردم من و به جرم مال خری ۶ ماه فرستادن زندان دوباره .
  برای دفتر زدن و وکالت این ۲ سابقه مشکل ساز میشه ؟؟ اگر مشکل ساز هستند راهی برای حل این مشگل وجود داره ؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنیم .

  1. احسان نصوحی

   سلام. برای شرکت در آزمون مشکلی ندارید ولی پس از قبولی از سوی کانون وکلای دادگستری ارجاع می شود که گواهی عدم سابقه کیفری بگیرید. اگر سابقه داشته باشید تصمیم مقتضی را خود کانون مربوطه خواهد گرفت که آیا مجاز به فعالیت هستید یا خیر.

 18. سلام من ترم 4 حقوق هستم دانشگاه ازاد
  میخاستم بدونم بعد از اخذ مرک لیسانس و طی کردن سربازی میتوانم مشغول به کار بشو؟(درامد حداقل سه ملیون)
  یا صرفا باید وکالت و قضاوت قبول بشم و در صورت عدم قبولی در این گرایشات بیکار خواهم ماند

 19. سلام
  بنده ترم 4حقوق دانشگاه آزاد هستم کارشناسی پیوسته میشه کاردانی که رسیدم کنکور کاردانی به کارشناسی بدم برم دولتی یا چون از پایه آزاد بودم همون بمونم؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. در ابتدای این صفحه و در قسمت سوالات متداول، پاسخ خود را می توانید بدست آورید.

 20. سلام
  وقت بخیر بنده در حال حاظر دانشجوی رشته حقوق هستم. میخواستم بپرسم میتوانم در ارگانی دولتی مثلا داد گستری مشغول ب کار شوم؟؟؟

 21. سلام
  من دانشجوی انصرافی پیام نور هستم رشته فنی حرفه ای

  چطور میتونم تورشته حقوق تحصیل کنم تا جایی که بتونم آزمون وکالت بدم ؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. باید در ازمون سراسری رشته علوم انسانی شرکت کنید و سپس رشته حقوق را انتخاب کنید.

  2. با سلام اینجانب مدرک کاردانی رشته امداد سوانح از دانشگاه علمی کاربردی دارم با معدل ۱۹ و میخواستم رشته حقوق بخونم .۱- کدام دانشگاه رو انتخاب کنم برای کارشناسی بدون امتحان سراسری ۲- ایا امکانش هست پس از گرفتن مدرک کارشناسی حقوق امتحان ازمون وکالت شرکت کنم با وجود کاردانی غیر مرتبط و سنم ۳۱ هست ساکن تهرانم ممنون میشم راهنماییم کنید که چه کار کنم

 22. سلام وقتتون بخیر
  وکالت کلن چند ساله؟و رتبه ایی ک باید در کنکور بیاریم باید چند باشه برای دانشگاه دولتی؟

  1. سلام من لیسانس رشته فقه و حقوق دارم امکانش هست برای فوق بخوام دررشته‌ی حقوق بین الملل شرکت کنم؟

 23. سلام وقت بخیر
  من کارشناسیم زبان بود و ارشد فقه و حقوق گرفتم
  حالا قصد دارم مجدد کنکور بدم و کارشناسی حقوق دانشگاه معتبر هم بگیرم
  آیا بعدش که لیسانس حقوق گرفتم و ارشدمم که فقه و حقوق میتونم آزمون قضاوت شرکت کنم؟

 24. سلام من کارشناسی ارشد شیمی هستم میخوام رشته حقوق بخونم
  اول اینکه اگرم بخوام وکیل بشم باید از چه مقطعی وارد بشم
  دوم اینکه اصلا چه جوری با رشته غیر مرتبطی که دارم ،میتونم حقوق بخونم
  سوم
  بدون کنکور کدوم دانشگاه ها میتونم برم
  فراگیر پیام نور میتونم
  با تشکر

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. دانشگاه علوم قضایی هم دولتی است. اگر به دنبال قضاوت هستید، بهتر است بروید به دانشگاه علوم قضایی.

 25. سلام، وقتتون بخیر.
  من رشته کارشناسیم مهندسی صنایع بوده میخوام برای ارشد رشته حقوق بخونم. میخوام بدونم با توجه به اینکه نمیتونم آزمون وکالت و قضاوت و سردفتری شرکت کنم، چجوری میتونم آینده شغلی داشته باشم؟ کدوم گرایش رو باید بخونم برای آینده شغلی؟

 26. سلام من دانشجوی رشته فقه وحقوق هستم میخواستم بدونم برای موفقیت در ازمون وکالت رشته ما تغییر بدم برم حقوق یا همین را ادامه بدم

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. حقوق بهتر است ولی در هر حال بستگی به تلاش خودتان دارد با فقه و حقوق هم می توانید قبول شوید و با حقوق هم ممکن است قبول نشوید.

 27. سلام
  خسته نباشید
  من ترم اول حقوق هستم میخواستم ببینم از الان باید شروع کرد برا خوندن آزمون وکالت یا همون خوندن برا دانشگاه اکتفا میکنه؟
  و همچین اگه بخوام از الان بخونم باید چه منابعی رو بخونم؟

 28. سلام کسی که استاد دانشکده دیگری جز حقوق باشد مثلا استاد دانشکده فنی باشد اگر در آزمون وکالت قبول شود باید از استادی خود از دانشکده فنی استعفا دهد؟

 29. بعد میخواستم بدونم هزینش چقدر هست ؟ اگر دقیق نمیدونید حدودی بگید؟بعد میخواستم بدونم از انجایی که میخواهم در مشهد وکالت بکنم ایا مشکلی ندارد تا کانون مرکز رو انتخاب کنم؟یعنی میخواستم بدونم با دادن هزینه مشکل رفع خواهد شد دیگه درسته؟لطفا پاسخ دهید

 30. سلام خسته نباشید بنده یک سوال داشتم اونم اینه که اگه فردی کاراموزی رو مثلا در شهر یزد باشد می تواند پس از اتمام کاراموزی دفتر وکالت خود را در مشهد بزند؟ اگر نمی تواند چه راه کاری وجود دارد تا در مشهد بزند؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. زیاد تفاوتی ندارد ولی چون ابتدا در پیام نور ثبت نام کرده اید، ادامه دهید.

 31. سلام،من میخوام رشته حقوق ثبت نام کنم(دانشگاه آزاد بدون کنکور) و به نظرم به این رشته علاقه دارم. اگه در آزمون وکالت قبول نشم آیا در رشته حقوق آینده ای خواهم داشت؟
  چون تعداد دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته خیلی زیاده و اکثرا میگن رشته حقوق اشباع شده و آینده نامعلومی داره.ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. اینده شغلی یا وکالت است یا قضاوت و یا سردفتری (مورد اخر فکر نکنم دیگر آزمونی گرفته شود).
   بستگی به تلاش خودتان دارد

 32. سلام بخشید من لیسانس حسابداری از دانشگاه آزاد دارم آزمون ارشد حقوق خصوصی فراگیر قبول شدم شنیدم با ارشد نمیتونم آزمون وکالت شرکت کنم میخواستم بدونم بازار کارم با این مدرک چیه

   1. سلام ببخشید من دارم حوزه میخونم میخواستم بدونم میشه با مدرک لیسانس حوزه که ما میگیم سطح دو تو آزمون وکالت شرکت کرد؟؟
    اگه بشه شرکت کنم بنظرتون کدوم کتاب هارو باید بخونم خودم برا وکالت
    میشه کلا کمکم کنید گیج شدم

    1. احسان نصوحی
   2. سلام من رشته ی معارف دارم میخونم ترم ۶هستم برای ارشدمیخوام حقوق بخونم .حقوق ثبت اسنادیاحقوق خصوصی بنظرتون کودوم بازارکارخوبی داره وشانس قبولی درکودوم بیشتره ممنون

    1. احسان نصوحی
     احسان نصوحی

     سلام. اگر لیسانس حقوق نداشته باشید نباید دنبال بازار کار خوبی با کارشناسی ارشد باشید.

 33. سلام .
  من کاردانی معماری دارم میخوام حقوق بخونم به نظرشما دانشگاه دولتی بهتر است یا ازاد یا پیام نور؟ و من که بعضی از درس های عمومی رو تو دانشگاه پاس کردم لازم است بازهم بخونم؟ممنونم

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. قاعدتا دولتی بهتر است و بعد دانشگاه ازاد.
   احتمال زیاد معادل سازی می کنند

 34. محمد رضایی

  سلام ببخشید میخاستم ببینم بین رشته ی حقوق و حسابداری و تربیت بدنی کدوم یکی بهتره بین این سه تا گیر کردم اگه میشه یه توضیح کامل بدین ممنون میشم.

 35. با سلام خسته نباشید میخواستم بدونم من کاردانی حسابداری دارم اگه کار شناسی حقوق بگیرم.میتونم توازمون وکالت شرکت کنم در ضمن متولد ۱۳۵۵ هستم ممنون میشم توضیح دهید.با تشگر وخسته نباشید

 36. سلام جناب
  من کاردانی مکانیک و لیسانس مکانیک دارم میخواستم ببینم برای آزمون وکالت
  حتما باید مدرک کاردانی با کارشناسی حقوق باشه
  یعنی اینکه از اول باید هم کاردانی حقوق
  و کارشناسی حقوق بگیرم

 37. سلام خسته نباشین می خواستم بپرسم اگه وارده دانشگاه دولتی بشم .می تونم همزمان وغیرحضوری کتاب های مربوط به رشته ی حقوق رومطالعه کنم ودرامتحاناتش شرکت کنم وبه صورت جهشی درس بخونم یعنی هم زمان بارشته ی خودم بتونم دریک دانشگاه آزادامتحانات حقوق روهم پاس کنم امابدون حضوردرکلاس ها.

 38. سلام ببخشید من امسال انتخاب رشته دارم و میخام انسانی انتخاب کنم برای وکالت برای اینکه وکیل بشیم و شروع ب کار کنیم چند سال باید درس بخونیم ؟؟
  برای اینکه وکیل پایه یک بشیم چطور؟؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. باید ابتدا لیسانس حقوق را بگیرید و سپس در ازمون وکالت شرکت کنید و اگر قبول شدید بعد از ۱۸ ماه کاراموزی باید یک ازمون دیگر به عنوان اختبار بدهید تا پایه یک شوید

 39. سلام
  بنده لیسانس مکانیک دارم
  چگونه می توانم رشته حقوق بخونم.لطفا راهنمایی بفرمایید

 40. حبیبه موسوی

  سلام استاد من کنکور رشته علوم کامپیوتر پیام نور قبول شدم اما بعد از دوترم تغییر رشته دادم به حقوق الان لیسانس حقوق از دانشگاه پیام نور دارم آیا میتونم تو آزمون وکالت شرکت کنم؟

   1. سلام استاد
    میخاستم بدونم که تفاوت دانشگاه ازاد و دولتی در وکالت چیه؟
    ایا مدرک دانشگاه دولتی اعتبار بیشتری داره؟

    1. احسان نصوحی
     احسان نصوحی

     سلام. تفاوتی در آزمون وکالت ندارند.
     مدرک دولتی اعتبار بیشتری دارد.
     مزیت دانشگاه ازاد هم نسبت به پیام نور، تشکیل کلاس و استفاده از مدرسین بهتر است.

     1. من هم ازاد درس خوندم هم پیام نور،پیام نور منابعش فوق العاده قوین و کتابای بدرد بخورن که با خوندنش حتما میتونین راحت ازمون بدین ولی ازاد مفت خوریه استاد جزوه میده که نه خودش خونده نه شما میخونی،امتحانشم که باسا باسه….
      دکتر با شما هم مخالفم پیام نور یقینا برای کسی که کتاباش رو بخونه و کلاسای رفع اشکال رو بره عالیه.

      1. احسان نصوحی

       سلام. اگر کسی مطالعه داشته باشد، قطعا می تواند موفق شود. تحصیل در دانشگاه پیام نور از این بابت که دانشجو مجبور است تمام کتاب را مطالعه کند، خوب است ولی از این بابت که اصولا کلاس تشکیل نمی شود خوب نیست. ولی ممکن است سطح علمی دانشگاه پیام نور در یک منطقه از دانشگاه آزاد همان منطقه در رشته حقوق بهتر باشد.

 41. سلام من میخوام در رشته علوم قضایی تحصیل کنم میخوام ببینم ایا در ازمون وکالت تفاوتی بین علوم قضایی و حقوق وجود داره؟

 42. سلام.من میخوام رشته فقه و حقوق اسلامی ازاد تهران مرکز بخونم (بدون کنکور)
  حقوق با فقه و حقوق اسلامی چه تفاوت هایی داره؟بعد از اتمام این رشته میتونم در ازمون وکالت شرکت کنم؟
  اعتبار مدرک حقوق و فقه اسلامی در ازاد تهران مرکز چجوری هست؟ معتبره؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. در رشته فقه و حقوق بیشتر مباحث فقهی می خوانید تا مباحث تخصصی رشته حقوق (از جهت مطالعه منابع آکادمیک). با هر دو می توانید شرکت کنید ولی توصیه می کنم در رشته حقوق تحصیل کنید

 43. سلام برای ترم بهمن میخوام بدون کنکور ثبت نام کنم به نظر شما آیا دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز فقه و مبانی حقوق بنویسم و یه ترم بخونم تغییر رشته بدم به حقوق یا دانشگاه آزاد پردیس حقوق ثبت نام کنم

 44. سلام خانم ۳۰ ساله هستم
  مدرک سطح دو حوزوی دارم
  و کارشناسی ارشدم رو در رشته فقه مقارن و حقوق عمومی تمام کردم
  ایا میتونم دفتر اسناد رسمی بزنم
  چکاری باید انجام بدم
  با تشکر

 45. امید ملایی

  سلام
  من کارشناسی ارشد رشته مدیریت مالی دارم و از آنجاییکه به وکالت علاقه دارم گفتم‌میخوام بدونم باید کارشناسی رشته حقوق از اول بگذرونم.جز برناممه که دانشگاه آزاد بخونم الانم هم ۲۸ سالمه تا کارشناسی و بگیرم میشم تقریبا ۳۱،۳۲ سال .
  میخواستم بدونم برام مشکل پیش نمیاد از لحاظ سن و سال بعد از فارق التحصیلی برای شرکت در آزمون وکالت با مشکل مواجه نمیشم؟؟؟؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. باید لیسانس داشته باشید.
   برای شرکت در آزمون وکالت در شهر تهران باید موقع ثبت نام حداکثر ۴۰ سال و در سایر استان ها ۵۰ سال داشته باشید

 46. با سلام خسته نباشید جناب نصوحی ببخشید یه سوال داشتم
  من سال سوم دبیرستان کاردانی هستم ایا میتونم دانشگاه ازاد برای وکالت ثبت نام کنم؟؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. باید در کنکور رشته انسانی شرکت و در نهایت رشته حقوق را انتخاب کنید

 47. زهرا خاکزاد

  سلام آیا دانشجوی ترم آخر حقوق می تواند در آزمون وکالت ۹۹شرکت کند یعنی ترم آخر دانشجو مصادف با زمان برگزاری آزمون هست . لطفا راهنمایی کنید چه کار میشه کرد برای شرکت وچه مدارکی لازم است. با تشکر.

 48. سلام من علاقه زیادی به رشته حقوق دارم اما رشته تجربی هستم بنظرتون دانشگاه پیام نور برم یا دانشگاه ازاد برای قبولی در آزمون وکالت کدوم دانشگاه بهتره؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. فرقی ندارد ولی اگر دانشگاه ازاد معتبری از جهت سطح علمی باشد بهتر است.

 49. سلام . من کاردانی ناپیوسته کامپیوتر و کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر دارم میخوام کاردانی رو تطبیق بدم کارشناسی حقوق بخونم ایا این کار شدنی هست اگر شدنی هست تو آزمون وکالت میتونم شرکت کنم.با تشکر

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. اگر کارشناسی حقوق را اخذ کنید می توانید در آزمون وکالت شرکت کنید.

 50. سلام.من دارای مدرک لیسانس حقوق پیام نور می باشم.درازمون وکالت هم شرکت کردم ورد شدم.می خاستم ببینم برای ارشد شرکت کنم یا بروم سربازی ودوباره برای ازمون شرکت کنم.به دلیل الزامی بودن کارت سربازی برای مدرک وکالت.

 51. سلام من میخوام رشته حقوق دانشگاه آزاد بخونم سوالم اینه که آیا کتاب های این رشته در دانشگاه آزاد با دانشگاه پیام نور فرق داره یا یکی هستن؟

 52. سلام من رشتم حقوقه خواستم بدونم که بعد لیسانس میتونم مشغول کار شم یا حتما باید برم سربازی

 53. با عرض سلام و خسته نباشید من دانشجو کاردانی دستیار قضایی هستم نگران ازمون وکالتم که بعدا دانشگاه علمی کاربردی تایید نکنن ایا الان میتونم برم از اول دانشگاه ازاد بخونم و اینکه کارشناسی ثبت هم دارم ایا دروس کارشناسی تطبیق میخورن

 54. سلام من فارغ تحصیل رشته حقوق هستم مقطع کارشناسی. میخواستم بدونم برای شرکت در ازمون وکالت چه منابعی رو باید مطالعه کنک و به چه صورتی. ممنون میشم راهنماییم کنید

 55. سلام آیا با مدرک لیسانس حقوق از دانشگاه پیام نور می توان در آزمون قضاوت شرکت کرد .با سن ۲۸سال

 56. سلام وقت بخیر من لیسانس حقوق دارم الان حق التدریس استخدام شدم و قصد دارم ارشد بخونم بنظرتون چه گرایی بخونم ممنون میشم جوابم رو بدید باتشکر.

 57. سلام و ادب
  بنده کارشناسی پیوسته حقوق می خونم و می خواهم در آینده امتحان مشاوران حقوقی شرکت نمایم سوالم از جنابعالی این است که برای شرکت در این امتحان باید چند واحد درس پاس کنم و کدوم درس ها رو پاس کنم تا شرایط شرکت در این امتحان رو داشته باشم
  ممنون از لطفتون

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. برای شرکت در آزمون وکالت (کانون وکلای دادگستری) باید لیسانس حقوق داشته باشید.

 58. سلام وقتتون بخیر،من دیپلمم را گرفتم و برای کارشناسی پیوسته نمیدانم بین رشته های حقوق و علوم قضایی کدام را انتخاب کنم و کدام ها را اولویت قرار بدهم،به نظر شما کدام بهتره؟
  ممنون میشم جواب بدین

 59. سلام خسته نباشید من رشتم رشته ی تجربیه
  و امسال کنکور دارم میخواستم بپرسم
  میتونم برای حقوق بین الملل بخونم؟نحوه قبولی های این رشته چطوره؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام
   در کارشناسی چیزی به عنوان گرایش حقوق بین الملل نداریم. این گرایش برای کارشناسی ارشد است.

 60. سلام خسته نباشید .
  من ارشد خصوصی دارم وعلاقه زیادی به جرا و کیفری دارم .
  میخواستم بدونم آیا ممکنه درسایی مثل متون حقوقی رو تطبیق بزنم؟

 61. خسته نباشید اقای نصوحی سوال من اینه ملاک بعضی از قانونای ما از کجا نشات میگیره مثلا در بحث وکالتی که از کتاب اقای کاتوزیان خوندم نوشته عدم عزل وکیل اگر درعقد لازم به شرط نتیجه باشد وکیل دیگر قابل عزل نیست ولی اگه به شرط فعل باشه وکیل قابل عزله حالا این ملاک از کجا میاد من حتی قانون مدنی بحث شرط به نتیجه وفعل رو خوندم چنین چیزی توش نبود یا مثلا میگن وکالت مطلق در اموال موکل هست در صورتی که ماوکالت مطلق طلاق و داریم .
  متاسفانه استادهای دانشگاه ماهم وقتی سوال میکنیم پاسخ گو نیستن
  یه سوال هم راجب حق شفعه دارم پاسخ بدید بینهایت ممنون میشم امروز سر همین سوال وایستادم بعد کلاس نیم ساعت کار استاد تمام شود اخر گفتن حق شفعه اختصاصی هست و جواب ندادن حالا اگه شما جواب بدین ممنون میشم
  من در کتاب دکتر بیات خوندم ملاک حق شفعه زمان عقد بیع است نه اخذ بیع خب اگر در زمان حیات شریک بیع واقع شود که وراث حق شفعه دارند حالا سوال من اینه
  ایا اگر بعد از مرگ شریک شریک متقابل سهم خودش را بفروشد بازهم وراث حق شفعه دارند؟
  لطفا جواب بدید خیلی ممنون میشم

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. بزودی قسمتی در سایت مخصوص پاسخگویی به سوالات درسی درنظر گرفته خواهد شد.

 62. سلام خسته نباشید ببخشید من رشته اصلیم تجربیه ولی علاقم حقوقه.برای حقوق خوندن یا باید برم ازاد بدون ازمون ثبت نام کنم و یا دوباره دروس انسانی رو بخونم و کنکور بدم.کتاب های انسانی هم سخت پیدا میشن هم یکم هزینشون بالاست اگر بخوام نو تهیه کنمشون.میخواستم ازتون بپرسم آیا می ارزه من هزینه کنم و در کنکور انسانی شرکت کنم و از اون طریق حقوق بخونم یا خیلی فرقی نمیکنه و برم حقوق ازاد بدون ازمون؟خیلی ممنون از پاسخگوییتون

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. فرقی ندارد ولی اگر ازاد می روید حقوق را انتخاب کنید نه گرایش های دیگر مثل حقوق قضایی و…

 63. باسلام و عرض ادب .
  بنده کارشناسی و ارشد مدیریت اموزشی دارم . قصد دارم ارشد دوم رشته حقوق گرایش خانواده بگیرم . اطلاع دارم ک نمیتونم در ازمون وکالت شرکت کنم . اما میخواستم بدونم با ارشد این رشته چه مراکز یا موارد مرتبطی میتوان خصوصی تاسیس کرد؟ تشکر .

 64. سلام ببخشید من دیپلم فنی دارم و میخوام رشته ی حقوق ارشاد و معاضدت قضایی بخونم میخواستم بدونم آیا سخته ؟ و آینده ای داره ؟چون من بچه دارم و میترسم از پسش برنیام توروخدا راهنماییم کنید

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. این گرایش های موجود را توصیه نمی کنم. سعی کنید مستقیما لیسانس حقوق بگیرید

 65. سلام خسته نباشید
  من ترم ۷ حقوق دانشگاه آزادم
  میخواستم بدونم برای ارشد میشه هم حقوق خصوصی بخونم هم حقوق جزا با هم در یک زمان

 66. سلام وعرض ادب؛بنده ۲سال که پشت کنکورازمون وکالت هستم؛هرکاری هم بگیدکردم ازکلاس گرفته تامشاوره و پشتی بان گرفته تااینکه خوندن زیاداماخوندنم درست واصولی نیست من واقعاخسته شدم وبریدم توروخدا کمکم کنید؛بخداعمر وجوونیم دارم پشت این کنکور لعنتی میزارم…..

  ممنونم 🙏🙏

 67. سلام وقت بخیر
  بنده لیسانس رشته های کشاورزی هستم مسخاستم ارشد حقوق بخونم آیا امکان داره استخدامی های حقوق رو شرکت کنم یا الزاما باید لیسانس حقوق رو داشت؟؟
  و شرایط سنی لیسانس حقوق چند هست؟؟
  همچنین این شرایط برای رشته حسابداری و مدیریت به چه شکل است با تشکر

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   آزمون وکالت و قضاوت و سایر ازمون های اختصاصی خیر ولی ممکن است در شرکت ها پذیرفته شوید.
   شرط سنتی ندارد.
   مربوط به بنده نیست که بدانم.

 68. ممنون از وقت گذاشتن تون
  چند تا سوال داشتم از محضرتون..ببخشید من دانشجوی ترم ۱ هستم! با کلی علاقه و سختی حقوق قبول شدم. و تصورم از ازمون وکالت چیزی شبیه کنکور بود که نیست
  ۱٫امکانش هست از ترم ۲ دروس اختصاصی مثل آیین دادرسی مدنی و .. رو برداشت(یعنی قبل از حقوق بین الملل و حقوق اساسی و..) هدف از اینکار که بشه دروس ازمون وکالت رو اول خوند.بقیه دروس مانده رو تو ترم های بالاتر خوند که فرصت مطالعه بیشتر باشه؟
  ۲٫ خرداد که لیسانس حقوق گرفته میشه بعدش ابان یا مهر ازمون گرفته میشه..چطوری یه عده یکسال فرصت ازمون دارند؟
  ۳٫ منابع زیاد هست..مرجع اصلی هم وجود نداره… تست بزنیم برای حقوق مدنی جدا جدا میشه؟ مثلا تست های مربوط به ارث جدا باشه، اشخاص و محجورین جدا باشه و ..؟ یا همه با همدیگه مرتبط اند؟

  خلاصه و چکیده اینکه واقعا هدف من وکالت هست، همون طور که توی کنکور سراسری از سال دوم دبیرستان همراه با کتاب ها درس میخوندیم و تست میزدیم که کنکور راحت تری داشته باشیم، من شنیده ام که اگه از اول درست درس بخونی نیاز به موندن پشت ازمون وکالت نیست و ..
  نحوه ی درست خوندن چیه؟ یه سری منابع تستی هستن یه سری تشریحی..یه سری اصلی..کدوم رو کی و چطوری باید خوند؟

  به هر مشاوریی هم نمیشه اعتماد کرد..ایا هستند مکان هایی که توشون بشه مشاوره برای یازمون وکالت گرفت؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. این موارد برای ترم ۱ زود است.
   برای شرکت در آزمون وکالت باید لیسانس را گرفته باشید.

 69. سلام وقت بخیر. با کاردانی رشته برق و کارشناسی ناپیوسته حقوق ثبتی میشود در آزمون سردفتران شرکت کرد؟

 70. سلام خسته نباشید می بخشید من یک سوال داشتم اگر فردی ۵۰ سال سن داشته باشه و بخواد که لیسانس حقوق بگیره با توجه به اینکه بخاطر محدودیت سنی برای شرکت در آزمون وکالت و قضاوت، نمیتونه تو این دو آزمون شرکت کنه،با لیسانس حقوق در چه زمینه ای میتونه فعالیت داشته باشه؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. خیر در این دو زمینه نمی تواند شرکت کند. در حال حاضر با لیسانس فکر نکنم در ارگانی بتواند مشغول شود.

  2. سلام.. من دانشجوی ترم یک حقوق هستم.. میخواستم بدونم ک آیا بعده چهار یا پنج ترم میشه ک در دادگستری یا دفتر خانه کار گرفت؟

 71. با سلام و احترام من کارشناسی و کارشناسی ارشد حسابداری رو با معدل ۱۷ و نیم خوندم و الان ۳۰سالمه و بیکارم. به حقوق علاقه دارم به نظرتون کار درستیه که کارشناسی حقوق بخونم و توی آزمون وکلا شرکت کنم؟ و به نظرتون دانشگاه پیام نور بدون کنکور ثبت نام کنم یا اینکه از همون اول برم کتابای انسانی رو بخونم و کنکور شرکت کنم که دولتی قبول شم ؟ البته رشته دیپلم من تجربی هستش. یا اینکه برای دکتری حسابداری بخونم؟ با تشکر

 72. سلام . برا لایحه نویسی آیا لازمه که از الان تو کلاس های مختلفی که میزارن ثبت نام کنیم ؟؟ اخه دانشگاه ها اصولا هیچ اموزشی راجب لایحه نویسی نمیدن

 73. باسلام
  بنده فوق دیپلم کامپیوتر دارم میخام کارشناسی ناپیوسته حقوق بخونم برای ازمون وکالت مشکلی پیدا نمیکنم ؟

 74. سلام.خواستم ببینم برای قبولی حتمی در آزمون وکالت حتما باید کلاسهای اساتیدخاصی رو هم ثبتنام کرد و شرکت داشت یا با کتاب خواندن صرف در خانه هم امکان قبولی هست؟

 75. من بین حقوق وحقوق ثبتی گیر کردم کدوم راحت تره و سخت نیست؟؟؟؟؟واینکه چون رشتم کارودانش بوده فقط میتونم کاردانی رو دانشگاه علمی کاربری برم و بعد لیسانسو ازاد برم به نظر خودم ادامه بدم به نظرتون این روش خوبه ؟یکم دلسرد شدم گفتید علمی کاربردی خوب نیست کاردانیو اونجا بگیر بعد لیسانسو ازادخوب نمیشه نظر شما چیه

 76. سلام من هنوز دبیرستان رو تموم نکردم و سال دوم هستم میخواستم بدونم که معلمی بهتره یا علوم قضایی؟ و هر کدام که بهتر توضیح بدید لطفا

 77. سلام خسته نباشید آقای نصوحی به خاطروقتی که برای پاسخ گویی به سوالات میذاریدبسیارمشکرم، من رشته فقه وحقوق اسلامی میخونم ترم ۱ هستم ومیخام ترم بعد تغییررشته بدم به حقوق میخاستم بدونم اگه تغییررشته بدم بازترم ۱حقوق روشروع میکنم وورودی بهمن محسوب میشم یانه معادل سازی میشه واگه بشه دروس تفاوت دارن یا نه وخییییییییلی ممنون ام که به سوالات قبلیم جواب دادین

 78. سلام خسته نباشید من نمیخوام حقوق دانشگاه آزاد رو از دست بدم و میخوام بهمن ماه ثبت نام کنم برم دانشگاه و از طرفی هم میخوام در کنکور امسال هم شرکت کنم.میخواستم بپرسم ترم یک اونقدری سخت هست که مانع درس خوندنم برای کنکور بشه؟و آیا من میتونم هر دورو بطور یکسان پیش ببرم؟ممنون میشم راهنماییم کنین

 79. سلام خسته نباشید من رشته فقه وحقوق اسلامی پیام نور ترم ۱ هستم میخاستم بدونم بهدامتحانات تغییررشته بدم به حقوق بهترهست یا همین رشته روادامه بدم یعنی یه جورایی میخام بدونم با کدوم رشته شانس قبولی بیشتری روتوآزمون وکالت دارم البته جداازبحث تلاش خودمواینکه توایران خانوم هامیتونن قضاوت بکنندواگرمیتونن به نظرشما قضاوت بهتره یاوکالت؟؟
  ممنون میشم زودتر جواب بدین چون به راهنماییتون نیازدارم

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام
   حقوق بهتر است
   می توانند شرکت کنند ولی فقط می توانند در سمت دادیار باشند نه قاضی.
   به علاقه شخص بستگی دارد

 80. دانشجو حقوق

  سلام نظرتون راجب کانون وکلای مرکز ومشاوران قوه قضاییه چیست ؟ واینکه این ازمونی که امسال مشاوران برگزار میکند دانشجویانی که ترم دیگر هم فارغ التحصیل میشوند هم میتوانند شرکت کنند

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. این یک نهاد موازی با کانون وکلای دادگستری است که در حال حاضر به طور غیرمجاز در حال برگزاری آزمون هستند. توصیه می شود برای آزمون وکالت مطالعه کنید.

 81. سلام.من اگه بخوام رشته حقوق بخونم حتما باید زبان فرانسوی و زبان عرب رو بلد باشم؟
  واگه بعد از آزمون وکالت بخوام وکیل دادگستر بشم به چه صورته یعنی چه کار باید کرد؟
  ممنون میشم جواب بدین.من به رشته حقوق علاقه مندم ولی این سوالا زهنمو مشغوال کرده.

 82. ماندانا قهرمانی

  سلام. وقتتون بخیر.
  من لیسانس کامپیوتر دارم ولی دوباره میخوام رشته حقوق بخونم. امسال زیاد نتونستم بخونم با رتبه ۳۵۰۰، روزانه بجنورد، شبانه بیرجند و روزانه دامغان و آزاد مشهد و آزاد تهران قبول میشدم و غیرانتفاعی بین المللی امام رضا هم قبول شدم.
  از بین این دانشگاه که گفتم شما کدومو به ترتیب پیشنهاد میدین.
  خیلی ممنون

 83. سلام ببخشید من دانشجو پیام نور هستم وبه دلیل اینکه کلاسای ما خیلی کمه فرصت تدریس کامل نداشتیم الان یک سوال راجب مدنی هشت دارم این که در طبقه د.م ارث با وجود کلاله ابوینی کلاله ابی از ارث محروم میشوند میخواستم بدونم این قاعده بین فرزندان هم جاری است ؟ چون من سهم الارث طبقه اول وخوندم چنین چیزی ننوشته بود مثلا اگر پدری باشد از ازدواج اول خوذ یک فرزند واز ازدواج دوم سه فرزند داشته باشد فرزند ازدواج اول ارث میبرد یا نه؟

 84. باسلام، من لیسانس مهندسی مکانیک دارم ، الان میخوام دوره بیستم فراگیر پیام نور برای ارشد حقوق شرکت کنم ایا مدرک معتبر هست برای کار و اینکه گرایش حقوق جزا،بین الملل، دادرسی اداری وحقوق خصوصیو داره ، نظر شما روی کدوم گرایش هستش؟؟؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. اگر لیسانس حقوق نداشته باشید علنا جایی برای کار در حرفه حقوق برای شما وجود ندارد

 85. سلام من بهمن ۹۹ فارغ التحصیل میشم میتونم ترم اخر وکالت بدم؟!و اگه قبول شم‌ میتونم کاراموزی برم؟!
  به عبارتی دانشجوی ترم اخر میتونه وکالت شرکت کنه؟!

 86. شهرام کرمی

  عرض سلام و ادب جناب نصوحی
  بنده کارشناسی ارشد یرنامه ریزی محیطی دارم و در مجموعه شهرداری تهران کار می کنم . امسال قصد دادرم تو مون ارشد مجددا شرکت کنم و حقوق خصوصی بخونم با توجه به اینکه لیسانس غیرمرتبط دارم آیا با اخذ ارشد حقوق امکان کار کردن در این رشته ( البته منظورم وکالت و قضاوت نیست) را دارم مثلا به عنوام مشاور حقوقی سازمانها و شرکتها یا کار در موسسات حقوق به عنوان مشاور

 87. بنام خدا
  بنده کارشناسی حقوق دارم وضمنا کارمند رسمی بیمارستان در رشته رادیولوژی هستم.میخواهم ارشد حقوق پزشکی بخوانم،راهنمایی فرمایید.

 88. حمیده افضلی

  سلام آیا پذیرفته شده بدون کنکور از طریق سازمان سنجش
  درموسسه آموزش عالی الکترونیکی غیر انتفاعی ایرانیان ( دانشگاه نشده ) ، در رشته کارشناسی پیوسته حقوق ، میتواند پس از اخذ مدرک در آزمون کانون وکلا شرکت کند ؟

  با کانون وکلا تماس گرفتم بدون هیچ توضیحی گفتن خیر و گدشی را قطع کردند !!

  همچنین : اعتبار مدرک دانشگاه غیر انتفاعی ( حضوری ) و دانشگاه علمی کاربردی در همین مقطع کارشناسی برای شرکت در آزمونهای کانون وکلا چگونه میباشد .
  سپاسگزارتان میشوم پاسخ بفرمایید

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. شما باید لیسانس حقوق داشته باشید که از سوی وزارت علوم مورد تایید باشد. غیرانتفاعی بهتر است.

 89. سلام بنده فارغ التحصیل رشته تجربی هستم ولی تصمیم گرفتم در رشته حقوق بدون ازمون دانشگاه آزاد ثبت نام کنم.در کامنت ها دیدم که شما در جواب دوستان فرمودین شرکت در آزمون وکالت برای دانشجویان بدون ازمون ازاد فعلا منعی ندارد.منظورتون از فعلا چه بود؟امکان دارد بعد از تحصیل چند ترم بنده در دانشگاه ازاد اعلام شود که نمیشود در آزمون وکالت شرکت کرد؟هدف من فقط وکالت است. ممنون از پاسخگوییتون.

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. امکان دارد در آینده مانعی برای ثبت نام به وجود آید. با ازمون شرکت کنید بهتر است.

 90. سلام.من دانشجوی ترم اول رشته حقوق هستم,برای درس روش تحقیق استادمون گفتن که یه موضوعی رو برای تحقیق انتخاب کنیم که دارای ابهام باشه یعنی یه بن بست حقوقی,,,و چون من هنوز با قوانین حقوقی آشنایی ندارم هر موضوعی که انتخاب میکنم میبینم قانونی برای اون موضوع تصویب شده و ابهامی وجود نداره,,,ممنون میشم اگه برای انتخاب موضوع کمکم کنید.

 91. سعیده رضوی

  با سلام وخسته نباشید من رضوی هستم فعلا در رشته حقوق تحصیل میکنم میخوام بدونم برای سر دفتری از الان در چه درس هایی تلاشم رو بیشتر کنم کدوما رو با دقت بخونم ممنون از راهنمایی هاتون

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. اطلاعی از این آزمون ندارم ولی تا جایی که می دانم شاید تا چندین سال دیگر برگزار نشود.

 92. فاطمه نورمحمدی

  سلام ببخشید من دیپلم انسانی هستم ومیخوام وکیل بشم چیکاربایدبکنم بایدکنکورچه رشته ایی بدم

 93. سلام من کارشناسی مکانیک دارم و می‌خواهم وارد حرفه وکالت شوم چون در شهرستان هستم میخواستم بدونم مدرک موسسه غیر انتفاعی معتبر هست و میشود در امتحان کانون وکلا شرکت کرد یا خیر ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

 94. با سلام و خسته نباشین ،بنده لیسانس حقوق دارم سوالم ازشما اینه که من واسه ازمون قضاوت باید از چه درس هایی شروع کنم ؟واینم میدونم که با ازمون قضاوت نمیتونن قاضی بشم ،من خانم هستم ،ولی میتونم ازمون رو بدم وبه عنوان دیگه مشغول به کاربشم ، واقعا من نمیدونم ازکجا شروع کنم میشه راهنماییم بکنین؟

 95. سلام
  با مدرک کاردانی مشاور حقوق و صنوف و مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق ثبتی میتوانم در آزمون وکالت شرکت کنم؟

 96. با عرض سلام
  بنده لیسانس مهندسی صنایع دارم، آیا با اخذ کارشناسی ارشد حقوق امکان شرکت در آزمون وکالت را دارم؟
  بدون لیسانس حقوق امکان پذیر نیست؟
  با تشکر

 97. سلام من کنکور ۹۸روداده ام ولی قبول نشدم ولی تنوستم پیام نور ثبت نام کنم ورشته حقوق بخونم از۲۰مهرهم شروع میشه می خواستم بپرسم میشه وقتی ترم اول و می خونم همراش کنکور سال بعد بخونم تاحقوق دولتی قبول شم

 98. باسلام. بنده دانشجوی بدون آزمون کارشناسی حقوق پیام نور هستم و علاقمند به قضاوت با این مدرک میشه قضاوت قبول شد؟مطالعه کدام منابع رو توصیه میکنید؟.

 99. سلام وقت بخیر ؛ بنظر شما خوندن حقوق دانشگاه ازاد واحد پردیس بدون کنکور کار بیهوده ایه؟ یعنی ممکنه مدرک معتبر نباشه و به مشکل بخورم؟یا اگه کارشناسی ارشد دانشگاه خوبی قبول شم مشکلی نیست دیگه؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. اگر با کنکور قبول شوید بهتر است ولی بدون کنکور هم فرقی ندارد یعنی تا الان مانع ثبت نام برای آزمون های حقوقی نشده است.

 100. سلام و ارادت استاد بزرگوار
  لطفا بفرماید شخصی که دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق است ولی لیسانس نامرتبط دارد بعدش بیاید لیسانس پیوسته حقوق اخذ نماید ایا با وجود مطقع بالاتر در همان رشته مطقع پایین تر ادامه دهد؟سپاس

 101. سلام خوبید من حقوق میخوام بخونم چن ترم باید بخونم کلا!ک ی وکیل اوک. بشم البته اینم بگم تو این دوران دادگاه ایناهم میخوام برم ک راه بیوفتم

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   اصولا ۹ ترم.
   برای وکالت باید پس از کارشناسی آزمون بدهید.
   دادگاه رفتن برای شما بی فایده است.

 102. سلام خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم که دانشجویان ترم آخر لیسانس حقوق که دربهمن ۹۸فارغ التحصیل میشوند
  میتوانند در آزمون وکالت ۹۸شرکت کنند؟
  واین که اگر امکان شرکت هست از دانشگاه چی بگیریم به جای مدرک ؟
  میشه سریع جواب بدین
  خواهش میکنم
  ممنون میشم

 103. سلام ابتدا یه تشکر کنم از شما آقای نصوحی که در حد و توان خودتون راهنمایی میکنید بنده سوالی داشتم بنده در رشته فقه و حقوق پیام نور بدون ازمون ۹۸قبول شدم قصد تغییر رشته به حقوق در ترم بعد را دارم ایا مدرک کارشناسی بدون ازمون و تغیر رشته در وکالت پذیرفته نمیشه (البته از علاقه مندی خاصی به رشته حقوق برخوردارم )سپاس فراوان

 104. سلام خسته نباشید.من ترم او ل حقوق کارشناسی پیام نور شیرازم.خیلی نگرانم که مبادا سطح علمی پیام نور شیراز پایین باشه.بنظرتون ادامه بدم یا انصراف بدم و سال دیگه دوباره شانسمو امتحان کنم؟

 105. سلام من با لیسانس برق و ارشد بازرگانی می توانم حقوق بخوانم ؟
  از کجا باید شروع کنم جهت ثبت نام راهنمایی کنید لطفا
  ممنون

 106. سلام و با تشکر از شما بابت پاسخگویی
  سوالی که دارم این هست من دیپلم فنی دارم میخواهم ادامه تحصیل بدهم و وکیل بشوم ، آیا امکان تحصیل دارم درشته حقوق و آیا بازهم باید مثل رشته فنی کاردانی ناپیوسته و بعد کارشناسی بخونم و سوال دیگرم مدت زمان تحصیل در رشته حقوق هست و اگر امکانش هست اطلاع بدهید که از کجا باید شروع کنم تا به هدفم برسم ممنون میشم جواب بدهید با تشکر

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   باید آزمون کارشناسی بدهید و در رشته حقوق قبول شوید. توصیه میشود کارشناسی پیوسته بخوانید.

 107. سلام و وقت بخیر من میخوام وکیل بشم و الان هم رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی قبول شدم، این رشته برای وکالت در آینده مناسب هست یا خیر صرف رشته ای هست که در آن به فقه و مبانی و دینی اهمیت میدن، ممنون میشم بهم جواب بدید.

 108. سلام . آیا مدرک کارشناسی حقوق مجازی دانشگاه شیراز برای شرکت در آزمون وکالت مورد تایید است؟؟ ممنون از راهنمایی شما

 109. محمد اسماعیلی

  با سلام
  دانشگاه دولتی شیراز مجازی قبول شدم ودانشگاه ازاد تهران شرق بنظرتون برای مشاغل حقوقی واعتبار دوره دکتری کدام مناسبتره؟سپاس

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. آزاد بهتر است چون سطح مجازی زیاد بالا نیست. ولی فعلا منعی برای ثبت نام آزمون های حقوقی با مدرک مجازی وجود ندارد.

 110. سلام میخواستم بدونم یک ترم رشته حقوق و مبانی اسلام رو بخونم ارم بعدش میتونم برم حقوق ؟؟پیام‌نور هستش دانشگاهم

 111. سلام..من دانشجو ترم پنج حقوقم..خیلی سر در گمم که بعد لیسانس باید چیکار کنم چی بخونم و چجوری میتونم موفق شم راهنمایی میکنید!؟یا لیسانس حقوق اصلا میشه چیکار کرد

 112. باسلام وخسته نباشید آیا تقاوتی بین گرایشهای ارشد حقوق ازلحاظ شغلی واستخدامی وجود دارد چون هم ارشد جزا وهم ارشد عمومی در سالهای قبل قبول شدم وبرسردوراهی موندم که در کدام ادامه تحصیل بدهم ممنون میشم کامل وجامع راهنمایی بفرمائیدچون فرصت زیادی برای ثبت نام ندارم.اجرکم عندالله

 113. با سلام میخواستم بدونم ایا میشه در حقوق در دو حوزه بعنوان وکیل فعالیت داشت مثلا در مورد مسائل مربوط به خانواده (طلاق و..) و مسائل مربوط به حوزه ملکی؟؟؟و اینکه درآمد وکلا چقدر در ماه است؟لطفا اگر اطلاع دارید میانگینی از درآمد در ماه را ذکر کنید .

 114. امیر موسوی

  باعرض سلام و خسته نباشین . بنده دانشجوی رشته فقه و حقوق اسلامی دانشگاه یزدم . می خواستم بدونم آیا با این رشته می تونم مشترکا با بچه های حقوق در زمینه های علمی و سمینار ها شرکت بکنم یا نه؟

 115. سلام بنده در رشته فقه و مبانی حقوق کارشناسی میخوام تحصیل کنم آیا با این رشته میشه وارده حقوق جزایی بشم؟

 116. سلام، لیسانس علوم قضایی با لیسانس حقوق علوم قضایی چه فرقی داره!؟ آیا جفتش یکی هستند؟؟؟ تو شرایط آزمون سردفتری نوشته باید لیسانس حقوق قضایی داشته باشید،،، برای اینکه این رشته رو بخونیم تو آزاد باید حقوق بخونیم یا علوم قضایی؟؟؟
  ممنون بابت پاسخگویی

 117. عبدالرحمان

  سلام. میشه توضیح بدین ک آیا خواندن در یکی از رشته‌های کارشناسی ارشد و هم‌زمان کارآموزی در کانون وکلا، از لحاظ قانونی، محدودیتی داره یا نه؟

 118. سلام من در رشته علوم قضایی تحصیل میکنم(ازاد) دخترهستم در آینده چه جایگاهی میتوانم داشته باشم؟

 119. سلام من کارشناسی ادبیات عرب میخونم میخوام واسه ارشد حقوق بخونم باید چیکار کنم؟ کتاب خاصی باید تهیه کنم و بخونم یا همین سواد عربیم کفایت میکنه؟ یا واسه ارشد حقوق باید ازمون خاصی بدم؟ اطلاع ندارم باید چیکار کنم

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. باید در آزمون کارشناسی ارشد رشته حقوق شرکت کنید و منابع را نیز مطالعه فرمایید.

 120. سلام، درصورت بازنشستگی سردفتر، آیا سردفتر میتونه امتیاز دفتر خانه اش رو زیر نظر اداره ثبت اسناد شهرش به آشنایان دارای مدرک حقوق بفروشه یا این امر توسط اداره ثبت اسناد شهر مربوطه انجام میشه؟؟؟ آیا خرید امتیاز دفتر خانه آزمونی داره؟ کلا شرایطش چه شکلیه؟
  ممنون با تشکر

 121. سلام من دانشجو سال اول حقوق هسام میخاستم‌بدونم میتونم کاراموز حقوق در دادگستری باشم به چه شکله؟ ایا باید لیسانس داشته باشم؟

 122. سلام من میخوام کاردانی حقوق ثبتی بخونم در دانشگاه علمی کاربردی میخواستم بدونم اگه در همین دانشگاه کارشناسی هم بخونم بعدش میتونم آزمون وکالت بدم؟

 123. سلام
  من کاردانی حقوق دارم و میخوام کارشناسی حقوق ثبتی و قضایی در دانشگاه مجازی ایرانیان بگیرم
  این دانشگاه زیر نظر وزارت علوم میباشد
  حال میخواهم بدانم بعد از فارغ التحصیلی در این دانشگاه میتوام در دفتر ثبت اسناد یا دفاتر قضایی یا دفتار حقوقی شرکت ها مشغول به کارشوم.؟؟؟
  در آزمون وکالت و سر دفتری میتوانم شرکت کنم؟؟
  لطفا راهنمایی فرمایید.
  باتشکر فراوان

 124. سلام
  ۱_ببخشید از نظر شما تحصیل در رشته حقوق دانشگاه شاهد بهتر است یا تحصیل در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه الزهرا؟
  ۲_به لحاظ سطح علمی و معتبر بودن مدرک کدام بهتر است؟

 125. با سلام . ایا امکان دارد در اینده افرادی که بدون کنکور در رشته حقوق تحصیل میکنند از شرکت در ازمون وکالت محروم شوند؟ بین حقوق و کامپیوتر کدام بهتر است ؟ بین دانشگاه آزاد و پیام نور کدام بهتر است؟ برای پروانه وکالت باید سربازی بریم؟مثل افراد عادی سربازی میرویم یا در مراکز قضایی سپری میکنیم؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   بله این امکان وجود دارد.
   حقوق
   فرقی ندارد ولی آزاد بهتر است.
   بله.
   عادی

 126. سلام.ببخشید من دانشگاه فرهنگیان تربیت معلم قبول شدم.میخواستم بعد از چهار سال تربیت معلم رشته حقوق هم بخونم یعنی در کنارش وکیل هم باشم.میخواستم بپرسم نمیتونم با کنکور ارشد وارد دانشگاه بشم؟یعنی حتما باید کنکور انسانی بدم و از اول شروع کنم به خوندن؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. شما نمی توانید هم معلم باشید و هم وکیل.
   برای وکالت حتما باید لیسانس حقوق داشته باشید.

 127. محمد حسین صدارت

  سلام،میخواستم بدونم از رشته حقوق فقه میشه انتقالی گرفت و حقوق قضا برای وکالت رو خوند؟شرایطش چطوریه؟

 128. سلام.من لیسانس اقتصاد دارم میخام ارشد حقوق بخونم .میتونم با ارشد حقوق ازمون سردفتری بدم؟خانم هستم

 129. باسلام ایا تواین فرصت باقی مانده فایده داره برای آزمون شرکت کنیم و تمرکزمون بیشتر به قانون باشه یا منابع معرفی شده یاتست زدن باتشکر

 130. سلام شما به کلی منو از رشته فقه وحقوق زده کردید حالا میتونم تو دانشگاه تغییر رشته بدم وچرا اینقد فقه وحقوق مورد تاییدنیست؟؟؟

 131. سلام من تازه کنکور دادم و فقه وحقوق دانشگاه دولتی یزد اوردم ومیخوام وکیل بشم بنظرتون همین و ادامه بدم یا حقوق ازاد شیراز برم؟

 132. سلام وقتتون بخیر عذر میخوام یه سوال داشتم
  من میتونم با لیسانس علوم قضایی در آزمون وکالت شرکت کنم؟ ایا امکانش وجود داره؟(خانم هستم میخوام علوم قضایی در یکی از دانشگاه های غیر انتفاعی بخونم
  ممنون میشم پاسخ بدید🌹

 133. سلام من رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی قبول شدم نمیدونم همین رشته رو ادامه بدم و( اصلا به این رشته علاقه ای ندارم) فقط دوست دارم وکیل شم یا برم آزاد حقوق قضایی ؟؟

  1. احسان نصوحی

   سلام.
   رشته فقه و حقوق هم خوب است ولی در کل اگر علاقه ندارید بهتر است کارشناسی پیوسته حقوق را ثبت نام کنید.

  1. احسان نصوحی

   سلام.
   رشته اصلی حقوق است و مابقی گرایش های این رشته هستند و توصیه می کنم لیسانس پیوسته حقوق را ثبت نام کنید.

 134. ببخشید می خواستم رشته حقوق را از دانشگاه علمی کاربردی بخوانم بعد چند سال طول می کشد تا ازمون وکالت بدهم

  1. احسان نصوحی

   سلام. با روال کار دانشگاه علمی کاربردی آشنا نیستم ولی توصیه به تحصیل در گرایش های کاردانی این دانشگاه نمی کنم.

 135. سلام وقت به خیر
  بنده کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته علوم قرآن مجید دارم و میخوام وارد رشته حقوق بشم. میخواستم بپرسم از مقطع کارشناسی شروع کنم یا مقطع ارشد؟

 136. سلام وقت بخیر من تازهکنکور دادم و دانشگاه غیر اتتفاعی قبول شدم بنظرتون دانشگاه غیرانتففاعی ارشاد دماوند بهتره یا دانشگاه های آزاد تهران ش . ج . م . غ
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. احسان نصوحی

   سلام. به این دلیل که تمامی دروس تخصصی رشته حقوق را یکجا مطالعه نمی کنید و به خوبی هم متوجه مباحث نخواهید شد.

 137. آناهید جوادی

  سلام و درود.
  بنده ترم ۵ حقوق (کارشناسی ) هستم ، آیا بدون داشتن مدرک لیسانس امکان داره آزمون وکالت شرکت کنم ؟؟ , در صورت شرکت و قبولی در آزمون پروانه موقت داده میشه؟؟
  و سوال آخر ، مدت زمان بسیار کمی مونده ، شما برای آمادگی در ازمون چ منابع و چ نوع برنامه ریزی ای پیشنهاد میدید؟؟!
  متشکرم

  1. احسان نصوحی

   سلام. باید لیسانس داشته باشید.
   منابع در سایت موجود است ولی برای مدت باقی مانده مطالعه منابع توصیه نمی شود.

 138. نسترن رضابیگی

  باسلام من رشته تجربی بودم الان میخواستم حقوق بخونم بعد با کنکور نمیتونستم بهم گفتن با معدل میتونم دانشگاه غیرانتفایی فقه و حقوق اسلامی بخونم فرقی با رشته حقوق داره ینی اخرش وکیل نمیشم؟؟؟مدرک دانشگاه غیرانتفایی که تحت نظر وزارت علوم باشه کفایت میکنه

 139. با سلام
  من مدرک کارشناسی ناپیوسته حرم افزار کامپیوتر دارم الان میخوام حقوق بخونم. با ارشد و دکترای حقوق و لیسانس غیر مرتبط می شود در آزمون وکالت شرکت کرد؟

 140. فاطمه عبداللهي

  با سلام من لیسانس علوموقرآن و حدیث دارم ارشد فقه و حقوق اسلامی خوندم حالا میخواستم دکترا رشته حقوق شرکت کنم ایا امکان داره و میشود – اگر میتونم کدام گرایش رو بخونم آیا با این مدارک می توانم آزمون سر دقتری شرکت کنم لطفا راهنماییم کنید. ممنون

 141. با سلام .
  من لیسانس حقوق دارم وقصد ادمه تحصیل تا دکترا دارم
  می خواستم بدونم با داشتن مدرک فوق لیسانس یا دکترا بازهم نیاز به گذروندن دوره ی کارآموزی وکالت هست یاخیر؟
  شما پیشنهاد میکنید آزمون وکالت بدم یا بعد از اخذ مدرک بالاتر برای آزمون وکالت اقدام کنم؟
  ممنون

 142. هانیه رجب زاده

  باسلام.بامدرک لیسانس حقوق ویا ارشدحقوق جزاوجرم شناسی چگونه میتوان بعنوان مشاورحقوقی یاکارشناس حقوقی کارکرد؟؟ باتوجه به اینکه اکثرا در مسیر دادگاه ها کارشناس حقوقی هستند وعین وکلا کارمیکنند.

  1. احسان نصوحی

   سلام.
   می توانید به عنوان کارشناس حقوقی در ادارات مشغول به کار شوید.
   کارشناس های حقوقی در مسیر دادگاه فاقد تخصص کافی در این کار هستند.

 143. باسلام
  بنده لیسانس مدیریت مالی دارم، میخوام در دانشگاه غیر انتفاعی مجازی ایرانیان رشته حقوق را بخوانم، بعد از اخذ لیسانس میتوانم در ازمون وکالت شرکت کنم؟

 144. سلام برای استخدامی و بازار کار در رشته حقوق دولتی مثل شهید بهشتی و علمی کاربردی تفاوتی داره،؟

 145. سلام وقت بخیر استاد دانشجو کاردانی رشته حقوق ثبتی هستم.برای کارشناسی بین حقوق.مدنی.کیفری. ثبتی کدام گرایش بهتر وجامع تر هست.وبرای آ زمون وکالت مفید تر است؟

 146. سلام خوبین ؟ببخشید من میخوام برم حقوق ولی میخوام از همون اولش بخونم نمرات عالی بگیرم چه کتابایی بگیرم؟
  مشاور خوب در این زمینه میشه بهم معرفی کنید؟

 147. با عرض سلام و خسته نباشید.میشه در‌مورد شرط معدل برایه شرکت در ازمون وکالت ۹۸ توضیح بدید؟معدل چند به بالا حق شرکت دارند؟

 148. سلام استاد یک سوال خدمتتون داشتم من امسال دانشجو ترم پنج حقوق پیام نور هستم طوری واحد برداشتم که شش ترمه تمام کنم از الان میخوام برا ارشد بخونم و در ازمون اماده شوم ایا برای شرکت در ارشد خصوصی میتوان متون حقوقی را بع زبان فرانسه زد؟چون من به فرانسه مسلط هستم واینکه میشه منایع برا متون حقوقی معرفی کنید ؟برا مابقی درسا مثل متون فقه چه طور لازمه کتاب خاصی بگیرم یا کتاب دانشگاه خودمون کفایت میکنه ؟ واین که ایا همزمان میتوان هم در ازمون خصوصی وجزا شرکت کرد؟ چون من علاقه خودم جزاهست واینکه اگه مثلا ارشدمون خصوصی یا جزا باشد در اینده برا وکالت مجبوریم پرونده ها رو در همون حیطه ارشد قبول کنیم یا تاثیری ندارد ؟نظر شما رجب موسسات چتر دانش و…. چی هستش ببخشید سوالاتم طولانی شد ممنون از پاسخگوییتون

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   منابع داخل سایت هست سرچ کنید.
   احتمالا در موقع ثبت نام می توانید زبان فرانسه انتخاب کنید.
   فرقی بین گرایش و قبولی پرونده نیست.
   نظری ندارم.

 149. محمدحسین عصار

  سلام بزرگوار ممنون که وقت میذارید
  با لیسانس رشته فقه و حقوق اسلامی دانشگاه قرآن و حدیث که به صورت مجازی دارم تحصیل می کنم ۱ – میتونم در آزمون وکالت شرکت کنم؟ ۲ – فرقی با حضوری داره؟ ۳ – چه منابعی باید بخونم؟
  خیلی ممنونم ازتون

 150. سلام و احترام
  من لیسانس مهندسی دارم میخواستم بدونم اگر ارشد حقوق ازمون بدم میتونم با خریدن سر قفلی سردفتری کار سر دفتری رو انجام بدم ؟

 151. سلام وقتتون بخیر من میخاستم کاردانی حقوق بخونم نمیدونم کدوم گرایش بهتره و آینده کاری بهتری داره برای یه خانم میشه راهنمایی کنیدکدوم گرایش کاردانی؟؟؟

 152. با سلام
  بنده آخر شهریور ۹۹ در رشته حقوق (کارشناسی) فارغ التحصیل میشم میخواستم بدونم میشه همزمان با تحصیل در مقطع ارشد در صورت قبولی در آزمون قضاوت،دوره کارآموزی رو هم همزمان گذروند؟؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام بله … مسیر قبولی در آزمون قضاوت طولانی است و ممکن است شما مدرک کارشناسی ارشد را هم طی کنید ولی هنوز در مراحل قضاوت باشید.

 153. سلام. من نگرانی اصلیم درباره اینده مالی رشته حقوق هستش . باتوجه به اینکه من تو شهرستان خودم می دونم که شاید بیشتر از ۶۰ یا ۷۰ تا دانشجویی که در واقع در ازمون وکلا قبول شدند و مجاز به وکالت کردن هستند وجود دارند اما در این بین فقط ۱۰ تا یا کمتر از انها کاملا وکیل های مشهور و پردرامد هستند در حالیکه سظح تحصیلات یکی هستش . میخواستم بدونم که نظرتون و راهنماییتون درباره اینده نامشخص این رشته چیه ؟ ممنون مبشم جواب بدین .

 154. سلام خسته نباشید من به رشته حقوق علاقه مند هستم و رتبه کنکور خوبی کسب کردم اما با مخالفت خانواده مواجه شده ام و می گویند که باید در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کنم چرا که حقوق برای خانم ها خوب نیست و بازار کاری ندارد ایا این عقیده درست است اگر حقوق که رشته مورد علاقه ام است بخوانم در آینده به هیچ جایگاهی نخواهم رسید

 155. سلام وقتتون بخیر،
  من ارشد مهندسی برق از دانشگاه معتبر دولتی رو دارم، اما میخواستم به جای ادامه تحصیل در مقطع دکتری برق، کنکور سراسری تجربی شرکت کنم و مسلما راه سختی در پیش دارم و نیاز به دو سال تلاش برای قبولی در رشته ی خوب دارم.
  همسرم که کارمند دادگستری هستن پیشنهاد گرفتن لیسانس حقوق و شرکت در آزمون وکالت رو بهم دادن، اما من برای بازار کار دو دلم.من برای درآمد بیشتر قصد تغییر رشته دارم وممنون میشم که در این راه کمکم کنید، به نظرتون بعد ۴ سال بازار کار وکالت در آینده خوب هست؟

 156. سلام وقت بخیر من ترم آخر کارشناسی رشته حقوق میباشم یعنی در بهمن ۹۸ فارغ التحصیل خواهم شد آیا میتوانم در آزمون وکالت سال ۹۸ شرکت کنم؟؟

 157. علی اکبر حسینی

  سلام. بنده لیسانس حقوق دارم واهل خراسان شمالی هستم. و مدرکم را از دانشگاه شاهرود گرفته ام.اما همسرم کرمانشاهی است و دوسالی هست که کرمانشاه هستم و کارت پایان خدمتم را گرفته ام.میخواستم بپرسم امکانش هست که من در کرمانشاه آزمون وکالت بدهم و کار آموزی را همینجا بگذرانم.یا اینکه حتما باید در شهر محل تولدم یا تحصیلم مجاز هستم در آزمون وکالت شرکت کنم؟؟؟؟؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. مشکلی ندارد مگر اینکه کانون موردنظر صرفا از داوطلبان بومی استفاده کند که این مورد در موقع ثبت نام مشخص میشود.

 158. سلام و خسته نباشید من مهدی کریمی هستم و می خواهم از شما کمک بگیرم …می خوام در مورد رشته حقوق بشر بدونم چون علاقه زیادی به ان پیدا کرده ام .و من تازه امسال کنکور دادم ورتبه ۳۱۲۲هستم .خواهش می کنم در مورد رشته حقوق بشر راهنمایم کنید ایا این رشته سخت است یا اینده شغلی دارد..ممنون

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   سوال شما مبهم است. اگر تازه کنکور سراسری لیسانس را داده اید بهتر است فعلا به دنبال چنین پاسخ هایی نباشید.

 159. سلام ببخشید من قصد تحصیل توی رشته فقه و حقوق اسلامی رو دارم خواستم ببینم آزمون وکالت از این رشته برگزار میشه این رشته میتونه آزمون وکالت یا سردفتری بده یا باید توی رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی تحصیل کنم؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. بهتر است در رشته حقوق شروع به تحصیل کنید.
   بله می تواند ولی سر دفتری را اطلاعی ندارم.

 160. ارزو کرمانی

  سلام من امسال کنکور دادم دیپلم تجربی دارم می خواستم بدونم که اگر رشته فقه و حقوق طبق سوابق تحصیلی دانشگاه ازاد برم بهتره یا طبق ازمون سراسری

 161. سلام ممکنه درباره بازار کار رشته حقوق در حال حاضر کمی توضیح بدهید؟آیا صحت دارد که نرخ فارغ التحصیلان بیکار در این رشته بالاست و بازار کارش اشباع شده است؟من دیپلم تجربی دارم اما با شناختی که از خودم دارم میتوانم بگویم به حقوق علاقه مند هستم.آیا اگر از طریق دانشگاه پیام نور اقدام به تحصیل در این رشته کنم با توجه به اینکه تا به حال با دروس انسانی آشنایی نداشته ام در یادگیری دروس دانشگاهی مشکلات زیادی پیدا خواهم کرد؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   بله فارغ التحصیل بیکار زیاد هست ولی شما می توانید از جمله فارغ التحصیلانی باشید که بتوانید در آزمون ورودی وکالت قبول شوید الان بعضا سواد قبول شدن در این آزمون را ندارند و فارغ التحصیل بیکار محسوب می شوند.

 162. سلام من رتبه کنکورم ۴۶هزار شده اما روزانه مجاز شدم. میتونم حقوق ویا تربیت معلم انتخاب رشته کنم و قبول بشم؟

 163. سلام من در دانشگاه قرآن وعترت ثبت نام کردم رشته فقه ومبانی حقوق اسلام ثبت نام کردم بعد از پایان میتوان آزمون وکالت داد ووارد بازارکار شد؟؟

 164. سلام ببخشید من لیسانس گرافیک دارم می‌خوام برا ارشد حقوق بخونم.میدونم نمیشه آزمون وکالت شرکت کرد .می‌خوام بدونم من اگه ارشد حقوق بخونم چه جایگاهی میتونم داشته باشم؟نظر شما چیه؟

 165. سلام من نمیدونم برای ارشد ۹۸ بخونم یا وکالت برای ۹۹ ؟ باتوجه به اینکه کار برام اولویت داره و گرایش ارشد مرتبط با وکالت نیست .و آزمون وکالت ممکنه چندسال نتیجه نده .نظر شما چیه؟

 166. احسان شیرعلی

  سلام من کارمند بیمارستان و لیسانس آزمایشگاه دارم بنده به علت علاقه ی زیاد به حقوق جزا میخواهم در کنکور ارسد این رشته شرکت کنم آیا اگر مدرک دکترا بگیرم علیرغم آنکه کارشناسی حقوق ندارم آینده ی خوبی دارد وکار آبی آن چیست

 167. سلام…برای آزمون سردفتری کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی لازمه و هیچ جا ننوشته کارشناسی حقوق….همه جا نوشتن فقه و حقوق و چیزای دیگه و اسمی از حقوق خالی نبردن…واقعا چرا نمیشه به کارشناسی حقوق؟

 168. باسلام آخرین رتبه ای که میتوان در ارشد جزا و بین الملل و عمومی قبول شد شبانه و روزانه چند است؟

 169. با سلام من کارشناسی حقوق دارم .میخوام برای ارشد بخونم چه گرایشی انتخاب کنم که کاربردی باشه و متقاضی کمتری داشته باشه که احتمال قبولی بیشتر باشه ؟میخواستم بین الملل بخونم ولی هیچ جا بدرد نمیخوره فقط تئوریه پشیمون شدم
  وقتم داره میگذره و نمیتونم تصمیم بگیرم
  ممکنه راهنماییم کنید؟

  خصوصی هم سخته برام .

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   شما هم رشته خوب میخواهید و هم اینکه متقاضی کمی داشته باشد….. رشته حقوق متقاضی زیادی دارد.

 170. سلام دوست عزیز من در حال حاضر دانشجوی رسته حقوق هستم در مقطع کارشناسی ، میخواستم بدونم با داشتن مدرک کارشناسی حقوق من میتونم آزمون سردفتری بدم؟!

 171. سلام وقتتون بخیر
  بنده کارشناسی علوم حدیث را دارم و قصد تغییر رشته در مقطع ارشد، چند سوال از خدمت شما داشتم
  ۱٫ برای تغییر رشته ارشد آیا فقه و مبانی حقوق بازار کار بیشتری دارد یا حقوق؟
  ۲٫ من از ماه شهریور ۹۸ قصد شروع مطالعه منابع ارشد را دارم به نظر شما در کدام رشته وقت بگذارم نتیجه بهتری می گیرم؟ منابع کدام گرایش برای تغییر رشته ای ها آسان تر است؟
  ۳٫ با توجه به شرایط من آیا باید ارشد و دکتری رشته حقوق یا فقه و مبانی حقوق را داشته باشم تا بتوانم آزمون وکالت شرکت کنم؟
  ۴٫ اگر توضیحی در این رابطه است ازتون ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام
   ۱- فرقی ندارد اگر بخواهید می توانید با هر دو وارد وکالت شوید.
   ۲- حقوق خصوصی
   ۳- با لیسانس فقه و حقوق هم می توانید شرکت کنید

 172. باسلام.لطفا جواب منو بدین مرسی
  من ترم چهارم ادبیات پیام نورم.میخام برم حقوق.بنظرتون بدون کنکور برم الان تغییر رشته بدم یا بمونم سالی دیگه کنکور بدم بعد پیام نور ثبت نام کنم برا حقوق؟

 173. با عرض سلام من فارغ التحصیل رشته حقوق هستم و در آزمون کارشناسی ارشد از رشته حقوق خانواده قبول شدم،سوالم این است که اگر من در این رشته ادامه تحصیل بدم در آینده مشکلی از بابت وکالت و یا قضاوت برام پیش نمیاد که بگن مثلا باید فقط پرونده های خانواده رسیدگی کنم و یا کلا نتوانم در این امتحان ها شرکت کنم

 174. طاهره بیگدلی

  سلام من فوق دیپلم سخت افزار دارم کارشناسی حقوق از دانشگاه علمی کاربردی آیا می توانم در آزمون قضاوت شرکت کنم

 175. سلام من الان دیپلم هستم لطف میکنین قدم به قدم تا وکالت رو برام بگید که چکار کنم وکیل شم

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   ابتدا باید از طریق آزمون سراسری وارد مقطع کارشناسی رشته حقوق بشوید و پس از اخذ لیسانس و طی دوره خدمت سربازی در آزمون وکالت شرکت کنید.

 176. سلام وقت بخیر
  بنده مدرک کارشناسی حقوق گرایش ارشاد در امورمدنی از دانشگاه علمی کاربردی دارم اولین سوالم این هست که آیا میتوانم درآزمون وکالت شرکت کنم؟ و اگر امکانش هست شرکت کنم دومین سوال : با توجه به اینکه چند سال از فارغ التحصیلی من گذشته چند ساعت در روز نیاز هست مطالعه کنم تا امکان قبولی وجود داشته باشد؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   ۱- به شرط گذراندن تمام واحدهای تخصصی رشته حقوق می توانید.
   ۲- متغییر است و ساعت مشخصی وجود ندارد ولی حداقل روزی ۶ ساعت.

 177. سیده رقیه هاشمی

  سلام وقتتون بخیر ایا میتوان با لیسانس حقوق موسسه حقوقی ثبت کرد؟ بنده پروانه وکالت ندارم.ممنون از پاسخگویی شما

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. شرایط ثبت موسسه حقوقی در حال تغییر است بهتر است از اداره ثبت شرکت ها سوال کنید.

 178. سلام وقت بخیر
  من ٣۵ سال دارم لیسانس نرم افزار
  برای من دیر نیست بخوام حقوق بخونم
  چون علاقه دارم به وکالت
  البته ی سالی میشه مدرک کارشناسی نرم افزار رو گرفتم

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. دیر نیست ولی اگر هدفتان ازمون وکالت باشد شرکت در این آزمون شرط سنی دارد: شرکت در کانون وکلای تهران در روز ثبت نام حداکثر ۴۰ سال و در سایر استان ها حداکثر ۵۰ سال مجاز به شرکت در آزمون هستند.

 179. سلام …میخواستم توضیحی درمورد دروس رشته کارشناسی ارشد فقه و حقوق خانواده ی ارومیه اگه امکانش هست بدید …پایه ی زبان عربی تو این رشته چطوریه ؟؟و دروس بیشتر پایه فقه ای میشن یا حقوقی ؟؟

 180. سلام وقتتون بخیر…سه تا سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین. ۱:اینکه آیا وقت میشه همراه با کارآموزی وکالت برای ارشد خوند یا نه؟۲:کارآموزی چند ماه بعد از قبولیه وکالت هست؟۳:اگه مثلا من ارشد تهران قبول شم ولی کاراموزیم رشت باشه،باید ارشد رو بیام تو رشت بخونم یا کاراموزیو تو تهران میشه بگذرونم؟

 181. سلام . خسته نباشید .

  خواستم بدونم برای ارشد حقوق بین الملل ایا خود سنجش منابعی معرفی میکنه ؟ مثلا حقوق مدنی ۳ کاتوزیان به عنوان منبع معرفی شده ….. ولی کتب دیگری هم مثل مدنی دکتر شهید هم هستند که جز منبع سنجش نیستند ولی داوطلببن ارشد اون ها هم میخونن

 182. سلام اگه فوق لیسانس حقوق داشته باشی ولی لیسانس حقوق‌نداشته باشی میشه آزمون وکالت داد؟؟؟؟

 183. پریسا سادات

  سلام کارشناسی علوم قرانی هستم میتونم برای ارشد حقوق یارشته فقه وحقوق یا فقه وجزا شرکت کنم ؟

 184. با عرض سلام و خسته نباشید.ایا با لیسانس علوم قضایی دانشگاه ازاد میشه تو ازمون وکالت و قضاوت وبقیه ازمون ها ی استخدامی مربوط به رشته حقوق شرکت کرد؟؟به نظر شما حقوق بهتر است یا علوم قضایی؟چرا؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. بله می توانید شرکت کنید به شرطی که واحدهای تخصصی رشته حقوق را گذرانده باشید (برای وکالت).
   حقوق بهتر است

 185. نیکان عاصی

  باسلام و خسته نباشی
  بنده کاردانیودیپلم حسابداری دارم و به تازگی میخوام نغییر رشته به حقوق بدم شروطش چی هستش و این که میتونم برم این رشته و ایا درکل رشته خوبی هس بازار کارش چطوره ممنون میشم جوابم رو بدین .
  با تشکر

 186. میلاد امیری

  سلام .خسته نباشید.
  میخواستم بدونم دکترای حقوق در گرایش های مختلف از جمله عمومی خصوصی جزا
  بین ملل و..
  لازمه یا به عبارتی میتونه موثر باشه یا مثلا اگر بخوایم تحصیلمونو تا دکتری ادامه بدیم کارمون بی فایده؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   برای ورود به عرصه کار مثل وکالت و قضاوت تاثیری ندارد زیرا با لیسانس هم می توانید وارد این حرفه ها بشوید ولی در حین کار مفید است.

 187. با سلام و احترام
  بنده فارغ التحصیل لیسانس رشته مطالعات خانواده هستم. میتوانم با همین رشته و با همین مقطع در آزمون قضاوت شرکت کنم؟
  مچکرم

 188. حسین همدانی

  سلام.در دفترچه سنجش آمده است کسانی که لیسانس حقوق و گرایش های مرتبط دارند اما ارشد آنها غیر مرتبط با حقوق هست میتوانند در آزمون دکتری حقوق شرکت کنند.آیا این گرایش های مرتبط منظور فقه ومبانی حقوق است؟

 189. خسته نباشید.
  عده ای معتقدند به علت قدرت استدلال و برتری علمی افراد محصل در رشته تجربی (در مقطع دبیرستان) نسبت به عموم دارندگان دیپلم انسانی، این افراد به صورت کلی در رشته حقوق موفق ترند و عده ای دیگر در تضاد با این عقیده اند و داشتن دیپلم انسانی را مهم تر می دانند.
  بنده دیپلم تجربی دارم و سوالم این است که:
  ۱- شما پیشنهاد می کنید که الان اقدام به تحصیل در رشته حقوق دانشگاه آزاد (بدون کنکور) کنم یا خیر؟ با توجه به اینکه شما اشاره دارید که در آینده شاید امکان شرکت در آزمون وکالت برایم میسر نباشد.
  ۲- و اینکه با توجه به سطح پایین علمی دانشگاه آزاد نسبت به دانشگاه های تاپ سراسری ، بهترین روش مطالعه برای قبولی قطعی در آزمون وکالت از نظر شما چیست؟
  با تشکر از راهنمایی شما.

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   فرقی در نوع استدلال بین رشته ها وجود ندارد.
   بهتر است با کنکور وارد شوید.
   برای قبولی در ازمون هیچ فرقی بین دانشگاه ها نیست. الان دانشگاه ازاد هم سطح خوبی دارد.

 190. سلام با لیسانس رشته فقه و مبانی حقوق میتوان ارشد حقوق خصوصی یا حقوق تجاری شرکت کرد!؟

 191. آیگین قناعتی

  سلام من دانشجوی رشته علوم قرآنی ترم۵هستم علاقه ای به رشتم ندارم میخوام بعدلیسانس تغییررشته بدم در ضمن متأهل ام وبچه هم دارم رشته حقوق ورشته روانشناسی رو دوست دارم کدومش برای من بهتره لطفا راهنمایی کنید

 192. سلام وقتتون بخیر
  کسانی که مدارک موسسه های غیر انتفاعی مثل موسسه غیر انتفاعی مجازی ایرانیان یا موسسه غیر انتفاعی مجازی نور طوبی میتونن تو آزمون وکالت شرکت کنند و مدارکشون رو قبول میکنند ؟
  بازم ممنون به خاطر وقتی که میزارید و به سوالاتمون جواب میدید

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. رنگی باشد بهتر است ولی در کل فرقی ندارد مگر در شرایط ثبت نام نوع عکس مشخص شده باشد.

 193. سلام ،محدودیت های شرکت فارغ التحصیلان حقوق دارای مذهب تسنن در ازمون عمومی قضاوت ، و مراحل بعدی اون چی هستش
  در اینکه اهلسنت میتونن قاضی بشن یا نه

 194. من تمام کامنت ها و حواب های شمارو خوندم میدونم رشته ی فقه و حقوق چه درسهایی داره و تفاوتش رو از لحاظ واحد های درسی و نوع درس میدونم ! در کل ولی متوجه نشدم چرا میگید حقوق بهتره

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. چیزی که شما قرار هست توی رشته حقوق به صورت کامل یاد بگیرید توی رشته فقه و حقوق به صورت مختصر یاد خواهید گرفت.

 195. سلام خسته نباشید،ببخشید کارشناسی مجازی رشته فقه و حقوق دانشگاه قرآن و حدیث معتبر هست؟؟
  در آزمون جذب قضاوت میتونم شرکت کنم؟؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. فعلا که توی ثبت نام نوع دانشگاه محدود نشده ولی در مراحل بعدی (پس از قبولی) احتمال اینکه تاثیر منفی بدهند هست.

 196. سلام. بین رشته فقه و حقوق اسلامی و حقوق کدام یک بهتر هست؟آیا رشته فقه و مبانی حقوق با رشته فقه و حقوق اسلامی تفاوت دارد از نظر دروس مورد مطالعه؟؟

 197. سلام وقت بخیر . ایا تحصیل در رشته حقوق دانشگاه پیام نور صرفا با سوابق تحصیلی برای ورود به منصب قضاوت نمره منفی محسوب میشود ؟
  از زمان قبولی در ازمون قضاوت تا طی مراحل مختلف و در نهایت گذراندن دوره کار اموزی چقدر زمان می برد؟
  ایا رتبه های زیر ۱۰۰ از ازمون تشریحی معاف هستند؟

 198. ولی الله اشجع

  سلام دانشجوی ترم ۴ حقوق هستم و دوسوال برام پیش اومده
  ۱_ اکثر اساتید و دوستانم گفتند که اول ارشد قبول بشی(خصوصی) بعد ازمون وکالت بدی احتمال قبولی بیشتره چون اماده تر میشی و منابع بیشتری مطالعه کردی نظر شما در این مورد چی هست ؟
  ۲_ نحوه درس خواندن برای ارشد با وکالت تفاوت دارد؟منظورم نحوه طرح سوالها و البته جواب ها است ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   ۱- زیاد اثر ندارد.
   ۲- بله متفاوت است.
   اگر خدمت سربازی نرفته اید ابتدا توصیه میکنم پس از لیسانس این مرحله را پشت سر بگذارید و سپس اقدام کنید برای وکالت و سپس مقاطع بعدی.

 199. با سلام .من ۳۱ سالمه لیسانس زبان عربی از دانشگاه پیام نور دارم آیا میتوانم ارشد حقوق بدم .ودر آزمون وکالت شرکت کنم ؟؟

 200. سلام من امسال کنکور دارم و به رشته حقوق خیلی علاقه دارم ولی همه میگن اشباع شده است اگه کسی دانشگاه دولتی خوبی حقوق قبول بشه امکان موفقیتش چقدره ؟ میشه در مورد این آزمون های استخدامی هم کمی توضیح بدین ممنونم😊

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. همه خیلی چیزها می گویند و قرار نیست به حرف همه گوش بدید.
   دانشجو و فارغ التحصیل این رشته زیاد هست ولی نه اینکه اگر کسی وارد این رشته شد نتواند موفق شود.
   دانشگاه دولتی بهتر است ولی اگر نشد سایر دانشگاه ها به غیر از علمی کاربردی خوب است.

 201. خیلی عذرمیخوام منظور شما از بدون کنکور همون پذیرش بدون آزمون صرفا با سوابق تحصیلیه؟
  آخه من پیام نورم تو انتخاب رشته کنکور به صورت صرفا با سوابق تحصیلی بود و من انتخاب کردم و قبول شدم یعنی مدرک پیام نورم مشکل ساز میشه؟
  خیلی ببخشید

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. بله منظورم همین هست. قبلا زمزمه ای بود که بدون کنکور قادر به شرکت در آزمون وکالت نباشد ولی فعلا خبری نیست.

 202. سلام خسته نباشید ببخشید من ترم دوم کارشناسی حقوق دانشگاه پیام نور(به صورت بدون کنکور) هستم با توجه به اینکه مدرک گرفتن در پیام نور سخت است میخواهم ادامه تحصیلم رو در دانشگاه آزاد بگذرانم
  نظر شما بین پیام نور و آزاد کدام است؟
  و اینکه مدرک دانشگاه آزاد(بدون کنکور) معتبر است؟
  ممنون میشم اگه پاسخ بدهید
  خیلی سپاسگذارم

  1. احسان نصوحی

   سلام. زیاد تفاوتی در خصوص یادگیری ندارد ولی چون در دانشگاه آزاد اصولا مدرس در کلاس وجود دارد بهتر است. مدرک بدون کنکور ممکن است در آینده به خصوص در بحث شرکت در آزمون وکالت مشکلاتی ایجاد کند. ولی در حال حاضر فرقی ندارد.

 203. سلام من فارغ التحصیل رشته حقوق در سال ۸۵ هستم بنظرتون دیگه فایده دار برا ازممن های حقوقی شرکت کنم ۳۶ سالمه

  1. احسان نصوحی

   سلام
   آزمون قضاوت حداکثر سن در موقع ثبت نام باید ۴۰ سال باشد و آزمون وکالت هم در تهران ۴۰ سال و در سایر استان ها ۵۰ سال در روز ثبت نام باید باشد. ولی در این مدت تا ۴۰ می توانید آزمون شرکت کنید.

 204. سلام وقت بخیر
  من دو ترم دیگه لیسانس حقوق میگیرم
  به نظرتون بعد از لیسانس واسه ارشد شرکت کنم یا برم سربازی و بعدش آزمون وکالت بدم؟
  به نظرتون آینده‌ی کارییم در پنج سال آینده تو کدوم حالت بهتره؟ منظور از پنج سال اینه که کدوم حالت سریع تر به کار و درآمد منطقی میرسم

  1. احسان نصوحی

   سلام. بهتر است خدمت سربازی را تمام کنید و سپس برای وکالت اقدام کنید و پس از قبولی به سراغ ارشد و دکتری بروید.

 205. سلام تفاوت بین رشته حقوق و علوم قضایی چیست؟ آیا فارغ التحصیل رشته علوم قضایی حق شرکت در آزمون وکالت و قضات را دارد؟ تشکر

  1. احسان نصوحی

   سلام رشته علوم قضایی اکثرا در دانشگاه علمی کاربردی ارائه می شود و توصیه بنده هم به شما این است که اگر قرار هست تازه شروع به تحصیل کنید حتما در رشته حقوق تحصیل کنید نه گرایش های علمی کاربردی.
   افرادی که از دانشگاه علمی کاربردی در گرایش های مختلف حقوق مدرک دارند تنها در صورت گذراندن دروس تخصصی رشته حقوق می توانند در آزمون وکالت شرکت کنند ولی در آزمون قضاوت محدودیتی در این خصوص نیست.

 206. سلام خسته نباشید . من ترم دو رشته حقوق هستم و میخواستم بدونم از چه زمانی برای آزمون وکالت شروع به خواندن دروس کنم ؟؟؟؟؟ ممنون میشم که پاسخ بدهید و اگر امکانش هست علاوه بر پاسخگویی در سایت به ایمیلم هم پاسخ رو بفرستید .
  سپاس

 207. سلام خدمت شما
  ببخشید ایا با کارشناسی ناپیوسته حقوق قضایی گرایش علوم ثبتی غیر مرتبط میشه در ازمون قضاوت شرکت کرد؟؟

 208. محسن بیگی فضلی

  با سلام بنده در مقطع کارشناسی ارشد رشته الهیات ومعارف اسلامی – فقه و مبانی حقوق اسلامی فارغ التحصیل شده ام و کارمند سازمان امور مالیاتی کشور ، با اینکه رشته حقوق بعنوان رشته مطلوب مورد قبول این سازمان میباشد ولی متاسفانه رشته بنده را قبول نمیکنند در حالیکه با این رشته میتوان در منصب قضا ، و وکیل دادگستری و آزمون سردفتری همانند رشته حقوق شرکت کرد یعنی در همه کشور این موضوع وجود دارد ولی سازمان مالیاتی تافته جدابافته شده لطفا راهنمایی بفرمایید آیا بخشنامه یا قانون یا دستورالعملی وجود دارد بتوانم به استناد آن به دیوان عدالت اداری شکایت کنم

  1. احسان نصوحی

   سلام.
   شرایط شرکت در آزمون استخدامی یک ارگان و یا بر فرض انتخاب نماینده حقوقی یک ارگان دولتی با توجه به شرایطی است که خود ارگان مربوطه معین می کند پس نمی توان الزام کرد که رشته خاصی را برای جذب نیرو مد نظر قرار بدهند.

 209. تکلیف آن دسته از کسانیکه لیسانس حقوق ناپیوسته گرفتن چیه با کاردانی غیر مرتبط بطور مثال it چی میشه ایا می توانند در آزمون وکالت شرکت کنند یا نه؟

 210. من دانشجوی ترم اخر حقوق هستم تا پایان خرداد فارغ التحصیل میشوم ایا میتوانم در ازمون منصب قضا ثبت نام کنم؟

 211. سلام..ایا با مدرک پیام نور با ازمون رسمی,کسی ک معدلش بالای۱۷هستش برا شرکت در قضاوت میتونه ازمونای اولو.نده و جز نخبگان حساب بشه یا باید دانشجویان پیام نور حتما ازموناشو بدن؟؟اصن مدرک پیام نور برا قبولی قضاوت معتبر هست؟؟؟چهار سال درس بخونیم بعد بگن قبول نمیکنن مدرکو؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. در جذب عمومی قضاوت اگر معدل 20 هم باشید باید همه آزمون ها را شرکت کنید ولی در جذب اختصاصی به شرط دارا بودن معدل بالا و آن هم از یکسری از دانشگاه های دولتی می توانید فقط در مصاحبه علمی شرکت کنید و ازمون های اولیه را شرکت نکنید (پیام نور شامل این دسته از دانشگاه ها نمی شود و در هر صورت باید آزمون بدهید)

 212. علی خلیقی

  سلام
  خسته نباشید.بابت طولانی بودن پیام عذرمیخوام لطفا بهم جواب بدید
  بنده دانشجوی ترم سه مهندسی شیمی دانشگاه صنعت نفت اهواز هستم اما بدلیل علاقه به وکالت و سردفتری و البته بازار کار نابسامان رشته های فنی قصد ادامه ی تحصیل در رشته ی حقوق را دارم.خواستم بپرسم:
  1.مسیر پیشنهادی شما برای اینکار چیه؟(خودم با توجه به اینکه دو سال از عمرم گذشته و نخوام مجددا یکسال وقت بزارم و کنکور بدم در نظر دارم بدون کنکور برای نیمسال دوم 97 در پیام نور یا ازاد ثبت نام کنم آیا ایرادی داره؟)
  2.اگه نه شما کدوم رو پیشنهاد میکنید؟پیام نور یا ازاد؟
  3.واحدهای مشترک(نظیر عمومی ها و زبان و فارسی و تربیت و…) را میتونم تطبیق بدم تا نخوام مجددا بگذرونم؟
  4.ایا واحد های عربی و نظیر آن در این رشته زیاد هست؟
  5.برای شرکت در ازمون وکالت و سردفتری اینکه از کجا فارغ التحصیل شدی(دولتی یا پیام نور و…) و یا اینکه معدلت چنده تاثیری داره؟
  6.قصد دارم در طول تحصیل هدفم صرفا گرفتن مدرک باشه حتی با معدل پایین تا بتونم در ازمون شرکت کنم اما برای ازمون تلاش کنم و تمام منابع امتحان را بررسی کنم با این تفاسیر میتونم در ازمون قبول بشم؟
  7.غیر از وکالت و سر دفتری دیگر چه مشاغلی برای دارنده لیسانس حقوق وجود داره؟
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام.
   1. تا الان که مشکلی نبوده است.
   2. فرقی ندارد ولی دانشگاه ازاد از نظر مدرس داشتن بهتر است.
   3. اصولا می توانید.
   4. خیر زیاد نیست.
   5. خیر ملاک نیست.
   6. زیاد راهی به جایی نخواهید برد.
   7. قضاوت و استخدام در دستگاه های دولتی

 213. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ترم سوم حقوق پیام نور هستم. آزمون وکالت از ترم چند میشه شرکت کرد؟
  شرط سنی هم داره یا نه؟
  سپاس

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. پس از اخذ مدرک کارشناسی رشته حقوق.
   تهران حداکثر 40 سال و سایر استان ها 50 سال

 214. نگار محمدی

  سلام وقتتون بخیر
  من در حقوق بدون کنکور پیام نور تحصیل میکنم
  ایا میتونم تو ازمون سردفتری و وکالت امتحان بدم؟
  حقوق بدون کنکور اعتبار داره

 215. مهراب فیضی

  سلام و خسته نباشید

  بنده دانشجوی رشته ی حقوق ترم یک هستم.
  و چهارتا سوال داشتم بی زحمت جواب بدهید.خواهشن .مرسی

  1_آیا در کنار رشته حقوق همزمان روانشاسی یا مترجمه زبان فرانسویی یا چه رشته دیگری را بخوانم تا در آینده خیلی موفق باشم در رشته حقوق.
  2_بعد از گرفتن لیسانس حقوقم گرایش خود را حقوق خصوصی بین الملل انتخاب کنم خوبه یا حقوق تجارت خصوصی یا جزا . نمیدونم راهنمایی کنید. کدومو انتخاب کنم که موفق باشم.
  3_بنده قصد فوق لیسانس خود را در خارج از کشور دارم . از حالا چیکار کنم که روزومه تحصیلی خوبی داشته باشم . در کل چیکار کنم.
  4_ به نظر شما بعد از لیسانس حقوق آزمون
  وکالت بدهم یا ادامه تحصیل در فوق لیسانس و بعد آزمون وکالت یا قضاوت بدهم

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام
   1- فعلا همان حقوق را بخوانید خوب است و اگر روی زبان انگلیسی هم کار کنید بهتر است.
   2- فعلا لیسانس را بگیرید تا بعد.
   3- مقاطع ارشد و دکتری برای دانشگاه های تراز اول به این راحتی بدست نمی اید یکی از شروط این است که در یک دانشگاه تراز اول لیسانس با معدل خوب گرفته باشید و مقاله چاپ شده در مجلات علمی پژوهشی داشته باشید.
   4- شما فعلا به فکر لیسانس باشید تا بعد.

 216. محدثه حبيبي

  سلام من کاردانی معماری ام را ب اتمام رساندم ایا میتوانم سال اینده کنکور کاردانی ب کارشناسی بدهم و در رشته حقوق ادامه تحصیل دهم؟

 217. سلام بنده امسال دارم کنکور انسانی بدم
  اگه حقوق قبول شم خوبه یا رشتمو عوض کنم و تجربی بخوانم و پرستاری قبول شم؟

 218. سلام استاد خسته نباشید بنده میخواستم امسال واسه آزمون وکالت آماده شم و در حین حال میخوام واسه ارشد جزا وجرم شناسی نیز ثبت نام کنم به نظر شما به مشکل و سختی بر نمیخورم و اینکه هزینه اش سنگین نمیشه؟؟

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. هزینه بستگی داره چه دانشگاهی را برای ارشد انتخاب کنید. ولی سخت نیست چون دروس جزا در ازمون وکالت هم هست

 219. سلام،خسته نباشید
  میخواستم بدونم آیا دانشجویان رشته حقوق ماهانه مبلغی به عنوان مقرری دریافت میکنن؟

 220. سلام من لیسانس روانشناسی دارم الان بدلیل علاقه به رشته حقوق مجددا برای لیسانس حقوق در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و الان میخوام برای ارشد حقوق خصوصی با لیسانس روانشناسیم شرکت کنم میخواستم ببینم مشکلی به وجود نمیاد ؟و اینکه برا مشاوره کنکور و منابع کنکور ارشد حقوق باید چکار کنم چون روی این رشته آشنایی ندارم لطفا راهنمایم کنید ممنون

  1. احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام. ارشد حقوق بدون داشتن لیسانس حقوق فایده ای ندارد.
   در سایت جدید این موارد اطلاع رسانی می شود. بزودی سایت رونمایی خواهد شد

 221. سلام و عرض خسته نباشید
  من دانشجو ترم یک رشته فقه و مبانی حقوقم البته رتبم زیر هزار بودم و متاسفانه شهر بزرگ درس میخونم حقوق قبول نشدم …

  من عاشق این رشته ام اما منابع رو نمیشناسم
  میخوام درس های حقوقی رو در کنار درس های فقه بخونم میشه برای شروع توی این سطح ها کتاب هایی معرفی کنین
  خیلی ها بهم میگن برو منابع ازمو