جزوه آزمون وکالت
حقوق تجارت

مجمع عمومی عادی چیست و چه وظایفی دارد؟

مجمع عمومی عادی چیست و چه وظایفی دارد؟

مجمع عمومی عادی جز در موارد استثنایی و احصا شده در مقررات قانونی، صلاحیت اتخاذ تصمیم نسبت به همه امور شرکت را داراست. این صلاحیت عام متضمن ویژگی مهم دیگری برای مجمع عمومی عادی یعنی استمرار آن حتی پس از انحلال شرکت و تا پایان تصفیه است. مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی سالیانه نیز خوانده می شود. چرا که باید هر سال و در پایان سال مالی شرکت برای رسیدگی به صورت های مالی تشکیل گردد (ماده 89 لایحه اصلاحی قانون تجارت مصوب 1347).

حد نصاب تشکیل و تصمیم گیری در مجمع عمومی عادی

به موجب ماده 87 لایحه اصلاحی مذکور: «در مجمع عمومی عادی حضور دارندگان اقلا بیش از نصف سهامی که حق رای دارند ضروری است. اگر در اولین دعوت حد نصاب مذکور حاصل نشد، مجمع برای بار دوم دعوت خواهد شد و با حضور هر عده از صاحبان سهامی که حق رای دارد رسمیت یافته و اخذ تصمیم خواهد نمود. به شرط آنکه در دعوت دوم نتیجه دعوت اول قید شده باشد». همانطور که در ماده مقرر شده است جلسه دوم مجمع با حضور هر تعداد از سهامداران بدون توجه به میزان سرمایه آنها به رسمیت می رسد.

بیشتر بخوانید:

مجمع عمومی موسس چیست

همچنین مطابق ماده 88 لایحه مذکور: «در مجمع عمومی عادی تصمیمات همواره به اکثریت نصف به علاوه یک آرای حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود مگر در مورد انتخاب مدیران و بازرسان که اکثریت نسبی کافی خواهد بود. در مورد مدیران تعداد آرای هر رای دهنده در عدد مدیرانی که باید انتخاب شوند ضرب می شود و حق رای هر رای دهنده برابر حاصل ضرب مذکور خواهد بود. رای دهنده می تواند آرای خود را به یک نفر بدهد یا آن را بین چند نفری که مایل باشد تقسیم کند، اساسنامه شرکت نمی تواند خلاف این ترتیب را مقرر دارد».

وظایف مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی عادی چیست – مجمع عمومی عادی تصمیمات مربوط به امور عادی و جاری شرکت را اتخاذ می نماید. در ادامه برخی از اختیارات و وظایف این مجمع ذکر می گردد:

1- رسیدگی به صورت های مالی و حساب های سالیانه شرکت (مواد 89 و 233 لایحه مذکور).

2- تصویب تقسیم سود و اندوخته میان سهامداران (ماده 92 لایحه).

3- انتخاب مدیران و بازرسان (مواد 108 و 144 لایحه).

4- تعیین روزنامه کثیرالانتشار (ماده 97 لایحه).

5- تعیین پاداش برای مدیران (ماده 241 لایحه).

پرسش و پاسخ دانشجویان حقوق

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا