آئین دادرسی مدنی

مواعد قانونی چیست؟

مواعد قانونی چیست؟ در این مطلب از سایت حقوق گستر به بررسی موضوع مواعد قانونی پرداخته شده است. مواعد به معنای مهلت هایی است که در قانون به طور صریح تعیین شده یا تعیین آن به مرجع رسیدگی واگذار شده است.

مواعد قانونی در مفهوم عام، شامل مواعد قانونی (در مفهوم خاص) و مواعد قضایی می شود. چرا که مهلت های قضایی هم به موجب قانون تجویر شده اند. مواعد قانونی (به مفهوم خاص) یعنی مهلت هایی که قانون به طور خاص برای اقدام قانونی در دادگاه مشخص کرده است که امکان دارد مهلت اعتراض اصحاب دعوا به یک تصمیم یا مهلت اقدام دادگاه در خصوص امری باشد. برای مثال مهلت اعتراض به قرار رد دادخواست که دفتر شعبه صادر می کند، طبق ماده 54 قانون آیین دادرسی مدنی، ده روز از تاریخ ابلاغ آن است یا مهلت واخواهی (اعتراض به حکم غیابی) طبق ماده 306، بیست روز از تاریخ ابلاغ حکم غیابی می باشد.

مواعد قانونی چیست؟ – مواعد قانونی از قواعد خاصی تبعیت می کند. اول اینکه، در مواعد قانونی روز ابلاغ جزء مهلت نیست و به مدت مقرر در قانون اضافه می شود. روز اقدام هم همین وضعین را دارد. بنابراین و برای مثال، عملاً برای تجدیدنظرخواهی 22 روز مهلت داریم (ماده 455 همین قانون). دوم اینکه اگر آخرین روز مهلت تعطیل باشد، اولین روز پس از آن می توان اقدام کرد (ماده 444 قانون مذکور)؛ پس اگر آخرین روز مهلت، مصادف با سه روز تعطیلی پیاپی باشد، شخص می تواند اولین روز پس از تعطیلی اقدام کند. سوم اینکه در مواعد قانونی ماه 30 روز محاسبه می شوند نه 29 یا 31 روز (ماده 443 همین قانون). چهارم اینکه در مواعد قانونی اگر شخص دارنده مهلت، مقیم خارج کشور باشد، مهلت وی به دو ماه افزایش می یابد (ماده 446). پنجم اینکه اگر در دعوایی خواندگان متعدد بوده، برخی مقیم ایران و برخی مقیم خارج از کشور باشند، طولانی ترین مهلت نسبت به همه در نظر گرفته می شود. ششم اینکه هرگاه افرادی که باید به آنها ابلاغ شود (مانند خواندگان) متعدد باشند، ابتدای مهلت از تاریخ ابلاغ به آخرین شخص محاسبه خواهد شد. زیرا معیت و اشتراک هر دو نفر در وظایف دادرسی و طرفیت دعوا مستلزم این است که اقدام لاحق مصحح و مکمل عمل سابق گردد.

نویسنده
احسان نصوحی
منبع
آیین دادرسی مدنی (جلد دوم)، دکتر گودرز افتخار جهرمی، دکتر مصطفی السان

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا