تامین دلیل

موضوع بحث : تامین دلیل

تایپ : احسان نصوحی

منبع : برگرفته از کتاب ادله اثبات دعوا ، دکتر عباس کریمی

تذکر : به دلیل اینکه بیش از ۹۹ درصد از مطالب سایت به صورت تایپی می باشد لطفا در هنگام استفاده از آن منبع www.lawgostar.com‌را ذکر نمائید در غیر اینصورت مدیریت سایت هیچگونه رضایتی در قبال استفاده مطالب از سایت را نخواهد داشد .

تامین دلیل

ادله تامینی ، ادله ای هستند که ذاتا دلیل محسوب نمی شوند بلکه منعکس کننده و تامین کننده دلیل می باشند . صورت جلسه تامین دلیل همان گونه که از نامش پیدا است ، تامین کننده دلیل برای استفاده احتمالی از آن در آینده است . به ایت علت ممکن است دلیل موجود در آینده وجود نداشته باشد مثل شاهدی که احتمال مرگ وی می رود .

منظور از دلیل تامینی ، دلیلی است که قبل از بروز اختلاف و یا طرح دعوا ، توسط اصحاب دعوا با توسل به طرق خاصی تثبیت و نگهداری می شود . طریق معمول نگهداری ادله ، ثبت آن در سند است و بنابراین اصلی ترین دلیل تامینی سند می باشد .

تعریف تامین دلیل

بر اساس ماده ۱۴۹ ق . آ . د . م : (( در مواردی که اشخاص ذی نفع احتمال دهند که در آینده استفاده از دلایل و مدارک دعوای آنان از قبیل تحقیق محلی و کسب اطلاع از مطلین و استعلام نظر کارشناسان یا دفاتر تجاری و یا استفاده از قراین و امارات موجود در محل و یا دلایلی که نزد طرف دعوا یا دیگری است متعذر یا متعسر خواهد شد می توانند از دادگاه دخواست تامین آنها را بنمایند . مقصود از تامین در این موارد فقط ملاحظه و صورت برداری از این گونه دلایل است )) .

شراط تامین دلیل

برای اینکه درخواست تامین دلیل مورد قبول واقع شود تحقق شروط ذیل لازم است :

موجود بودن دلیل : تامین دلیل حفظ و صورت برداری از دلایل موجود است . بنابراین دلیل که از بین رفته باشد را نمی توان تامین نمود و نیز از دلیل که در آینده به وجود خواهد آمد نمی توان درخواست تامین کرد .

تعذر یا تعسر استفاده از دلیل در آینده : در صورتی می توان دخواست تامین دلیل را از دادگاه تقاضا نمود که طبیعت دلیل به گونه ای باشد که امکان استفاده از آن دلیل در آینده غیرممکن و یا بسیار سخت باشد و الا اگر دلیل آسیب پذیر باشد محلی برای تامین آن نخواهد بود .

قابلیت تامین : دلیل که قرار است توسط دادگاه تامین گردد باید قابل تامین باشد و هیچ مانعی جهت ارائه آن وجود نداشته باشد . بنابراین اگر در درخواست تامین دلیل از دادگاه تقاضا شود که از شاهد در حال فوت استماع شهادت شود درحالی که شاهد مزبور حاضر به ادای شهادت نشود این دلیل قابلیت تامین را نخواهد داشت و یا این که به هنگام تامین دلیلی معاینه محل ، صاحب محل از حضور دادرس دادگاه ممانعت به عمل آورد نمی توان دلیل را انجام داد .

 ادامه دارد ….

در حال ویرایش محتوای مطالب هستیم. دلیل این کار می تواند یکی از این دلایل باشد: (1- تجدیدنظر کلی در مطلب 2- بروز شدن قوانین). هر مطلب که بروز رسانی می شود، تاریخ آن در ابتدای صفحه ذکر خواهد شد.

1 دیدگاه دربارهٔ «تامین دلیل»

  1. سلام
    خیلی مفید واقع شد فردا امتحان داشتم به دردم خورد .
    کلا مطالب خوبی دارید
    مرسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *