دانشکده حقوق

معانی لغات قانون مدنی شماره 1

معانی لغات قانون مدنی شماره 1 – با توجه به درخواست کاربران سایت حقوق گستر بر آن شدیم تا معانی لغات دشوار قانون مدنی را علاوه بر مطلب ترمینولوژی حقوقی برای استفاده کاربران قرار دهیم.

ماده۲۴- هیچکس نمیتواند طرق و شوارع عامه و کوچه‌هایی را که آخر آنها مسدود نیست تملک نماید.

طرق جمع طریق به معنای راه و شوارع جمع شارع به معنای راه عریض و خیابان است .

ماده۲۶- اموال دولتی که مُعد است برای مصالح یا انتفاعات عمومی مثل استحکامات و قِلاع و خندقها و خاکریزها نظامی و قورخانه و اسلحه و ذخیره و سَفاین جنگی و همچنین اثاثه و ابنیه و عمارات دولتی و سیم های تلگرافی دولتی و موزه‌ها و کتابخانه عمومی و آثار تاریخی و امثال آنها و بالجمله آنچه از اموال منقوله و غیر منقوله که دولت به عنوان مصالح عمومی و منافع ملی در تحت تصرف دارد قابل تملک خصوصی نیست و همچنین است اموالی که موافق مصالح عمومی به ایالت و ولایت یا ناحیه یا شهری اختصاص یافته باشد.

قورخانه : اسلحه خانه

سفاین جنگی به معنی کشتی های جنگی

ماده۲۹- ممکن است اشخاص نسبت به اموال علاقه‌های ذیل را دارا باشند:

 ۱- مالکیت (اعم از عین یا منفعت ).

 ۲- حق انتفاع .

 ۳- حق ارتفاق به ملک غیر .

علاقه : پیوند ، ارتباط و وابستگی

ماده۳۳- نما و محصولی که از زمین حاصل میشود مال مالک زمین است چه بخودی خود روئیده باشد یا به واسطه عملیات مالک مگر اینکه نما یا حاصل از اَصله یا حَبِه غیر حاصل شده باشد که در این صورت درخت و محصول مال صاحب اصله یا حبه خواهد بود اگر چه بدون رضای صاحب زمین کاشته شده باشد.

اصله : نهال

حبه : دانه و بذر

ماده۳۸- مالکیت زمین مستلزم مالکیت فضای محاذی آن است تا هر کجا بالا رود و همچنین است نسبت به زیر زمین بالجمله مالک حق همه گونه تصرف در هوا و فراز گرفتن دارد مگر آنچه را که قانون استثناء کرده باشد.

محاذی در لغت یعنی مقابل و روبه رو  ، موازی با ، مجاور با

ماده۵۶- وقف واقع میشود به ایجاب از طرف واقف بهر لفظی که صراحتا دلالت بر معنی آن کند و قبول طبقه اول از موقوف علیهم یا قائم مقام قانونی آنها در صورتی که محصور باشند مثل وقف بر اولاد و اگر موقوف علیهم غیر محصور و یا وقف بر مصالح عامه باشد در این صورت قبول حاکم شرط است .

موقوف علیهم : شخص زنده ای است که بر طبق وقفنامه ، منافع موقوفه صرف او می شود .

مصالح عامه یعنی منافع عمومی و امور عام المنفعه

معانی لغات قانون مدنی شماره 1

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا