قاعده جبِّ

موضوع بحث : قاعده جبِّ

تایپ : احسان نصوحی

منبع : تحریر العناوین ، دکتر عباس زراعت

قابل توجه مدیران وب سایت ها و وبلاگ ها : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد و در غیر اینصورت هیچ گونه رضایتی از سوی ما در قبال استفاده از مطالب وجود ندارد .

 

قاعده جبِّّّ

 

من جملۀ المسقطات ( قاعده جب مستند به حدیث نبوی است ) ؛ یکی از عوامل سقوط ضمان ، قاعده جبِّ می باشد و این قاعده مستند به روایت مشهور نبوی است که می فرماید : (( اسلام ، گذشته را زایل می کند )) . یعنی اعمال ضمان آور که مسلمانان قبل از مسلمان شدن انجام داده اند ضمان آور نیست .

اذا عرفتَ  ( موارد مشمول قاعده ) ؛ این قاعده در دو مورد بحث می شود ؛ یکی نسبت به ضمانت هایی که موضوع بحث ما است و دیگری نسبت به سایر اسباب شرعی مانند طلاق هایی که در زمان کفر صورت گرفته است .

المقام الاول ( حالت های ضمان ) ؛ ضمانت هایی که بر عهده انسان می باشد به سه دسته تقسیم می شود : ضمانت هایی که انسان در مقابل خداوند دارد مانند نماز و کفاره و نذورات ؛ شمانت هایی که به نفع انسان هاست مانند دیه و خسارت های مالی ؛ ضمانت هایی که در مقابل خداوند و انسان است مانند خمس و زکات . هر یک از این سه قسم یا در زمان کفر نیز ضمانت محسوب می شدند یا اسلام ، آن ها را برقرار کرد و در زمان کفر ضمانت به حساب نمی آمدند پس مجموع آن ها شش حالت می شود .

اذا عرفت هذا ( این قاعده مخصوص عبادت ها نیست ) ؛ اسلام آوردن ، حقوق مربوط به انسان ها را زایل نمی کند اما حقوق مربوط به خداوند یا مشترک میان انسان و خداوند را زایل می کند اعم از این که این موارد در زمان کفر نیز ضمانت به حساب آیند یا خیر ؛ فقها این قاعده را به تفصیل مورد بحث قرار نداده اند و فقط برخی مصادیق عبادت ها را بیان کرده اند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن