جزوه آزمون وکالت
راهنمای نگارش متون حقوقی

اظهارنامه مطالبه وجه سفته

اظهارنامه مطالبه وجه سفته

اظهارنامه مطالبه وجه سفته – در این مطلب از سایت حقوق گستر یک نمونه متن اظهارنامه مطالبه وجه سفته قرار گرفته است. سَفتِه یا فَتهٔ طَلَب سندی تجاری است که بر اساس آن شخصی (صادرکننده سفته) تعهد می‌کند مبلغ معینی را در زمان معین یا عندالمطالبه به دیگری (گیرنده سفته) بپردازد. همچنین در تعریف اظهارنامه می توان چنین گفت: «هر کس می تواند قبل از تقدیم دادخواست، حق خود را به وسیله اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید مشروط بر اینکه موعد مطالبه رسیده باشد». پس اظهارنامه در مسائل یا دعاوی حقوقی وسیله ای است برای بیان اظهارات خود به طرف مقابل. مثلاً اگر کسی خواهان حق خود باشد (قبل از طرح دعوی)، می‌تواند اجرا یا استیفای حق خود را به‌وسیله اظهارنامه از طرف مقابل بخواهد و در صورت عدم انجام آن اقدام به طرح دعوی کند. 

نمونه یک

مخاطب محترم جناب آقای/خانم ………

باسلام

با احترام همانطوری که مستحضرید: یک فقره سفته به شماره خزانه داری کل …… سری …… مبلغ …… ریال در وجه اینجانب در سر رسید معین نموده اید ولی متاسفانه تا به حال از پرداخت آن خودداری کرده اید، مطابق این اظهارنامه به جنابعالی ابلاغ می شود که ظرف ده روز پس از ابلاغ وجه سفته فوق الذکر را به اینجانب تادیه نمایید. در غیر اینصورت برابر مقررات از طریق مراجع قضائی اقدام خواهم نمود.

باکمال احترام

نام و نام خانوادگی

امضا، و تاریخ

اظهارنامه مطالبه وجه سفته از ظهرنویس

مخاطب محترم جناب آقای/خانم …..

باسلام. احتراما همانطور که مستحضر هستید: یک فقره سفته به شماره خزانه داری کل …. سری …. مبلغ …. ریال از آقای ….. متعهد در سر رسید معین صادر کرده است که جنابعالی آن را ظهرنویسی نموده اید. حال سفته فوق واخواست شده و متعهد هم از دادن وجه آن خودداری می نماید. به جنابعالی ظرف ده روز مهلت داده می شود پس از ابلاغ اظهارنامه به پرداخت وجه سفته فوق الذکر اقدام نمایید. در غیر این صورت از طریق مراجع قضایی اقدام و پیگیری خواهم نمود.

باکمال احترام

نام و نام خانوادگی

امضا، و تاریخ

نویسنده
احسان نصوحی
منبع
سایت حقوق گستر
پرسش و پاسخ دانشجویان حقوق

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا