جزوه آزمون وکالت
حقوق تجارت

مجمع عمومی فوق العاده چیست و چه وظایفی دارد؟

مجمع عمومی فوق العاده چیست و چه وظایفی دارد؟

مجمع عمومی فوق العاده برای رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره امور استثنایی و شرایط فوق العاده که تصمیم گیری در مورد آنها از حیطه اختیار و صلاحیت مجمع عمومی خارج باشد، تشکیل می شود. لذا زمان و موعد خاصی برای تشکیل آن ضروری نیست و هر زمان شرایط اقتضا کند منعقد می شود.

حد نصاب تشکیل و تصمیم گیری مجمع عمومی فوق العاده

تشکیل جلسه مجمع عمومی فوق العاده به موجب ماده 84 لایحه اصلاحی قانون تجارت مصوب 1347، با حضور دارندگان بیش از نصف سهامی که حق رای دارند، صورت می پذیرد. در صورتی که این حد نصاب در جلسه نخست حاصل نشود، مجمع باید برای بار دوم ضمن قید نتیجه جلسه اول در دعوتنامه، فراخوانده شود. رسمیت جلسه دوم با حضور دارندگان بیش از یک سوم سرمایه شرکت که دارای حق رای هستند، محقق می شود. برای مثال اگر کل سرماه شرکت به 100 سهم تقسیم شده باشد در جلسه نخست حضور دارندگان 51 سهم از صد سهم برای رسمیت جلسه کافی است. در صورتی که این حد نصاب به دست نیاید، مجمع برای بار دوم فراخوانده شده و این بار برای اعتبار جلسه دارندگان 34 سهم باید حاضر باشند. چرا که یک سوم 100 سهم عبارت است از 3333/33 است و با فرض آن که هر سهم از یک رای بهره مند بوده و پاره سهم (با فرض وجود پاره سهم در شرکت) از داشتن رای محروم باشد، در نتیجه با دارندگان 34 سهم امکان انعقاد جلسه متصور است.  همچنین مطابق ماده 85 قانون مذکور تصمیم گیری در این مجمع، خواه در جلسه اول باشد یا دوم، با اکثریت دو سوم آرای حاضر اعتبار دارد.

بیشتر بخوانید:

مجمع عمومی عادی چیست

اختیارات و وظایف مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی فوق العاده چیست – صلاحیت های مجمع مذکور در ماده ای خاص احصا نشده بلکه به صورت پراکنده در مواد مختلف قابل شناسایی است که از جمله مواد 42، 43، 83، 194، 199 و 278 لایحه اصلاحی قانون تجارت مصوب 1347 را می توان ذکر نمود. با این حال می توان اختیارات مجمع عمومی فوق العاده را به شرح زیر دانست:

1- تغییر در اساسنامه شرکت.

2- تغییر در سرمایه شرکت.

3- انحلال پیش از موعد شرکت.

4- تبدیل سهام از بانام به بی نام و بالعکس.

5- تصمیم به صدور سهام ممتازه یا تغییر در امتیازات مربوط به آنها.

6- انتشار اوراق مشارکت.

7- تمدید مدت شرکت.

8- تبدیل شرکت.

پرسش و پاسخ دانشجویان حقوق

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا