دانشکده حقوق

مصاحبه آزمون قضاوت چگونه است؟

مصاحبه آزمون قضاوت چگونه است؟ در این مطلب از سایت حقوق گستر به بررسی موضوعاتی در خصوص مصاحبه علمی آزمون قضاوت پرداخته شده است. منظور از مصاحبه در این مطلب، مصاحبه علمی آزمون قضاوت می باشد. داوطلبان شرکت کننده در آزمون قضاوت پس از قبولی در آزمون مرحله تستی و سپس قبولی در آزمون مرحله تشریحی، توسط معاونت منابع انسانی قوه قضاییه جهت شرکت در مرحله مصاحبه علمی آزمون قضاوت دعوت می شوند.

شیوه و مکان دعوت

مصاحبه آزمون قضاوت چگونه است؟ پس از قبولی در مرحله تشریحی، به صورت تلفنی و یا پیامکی تاریخ و زمان مصاحبه علمی آزمون قضاوت به شما اطلاع رسانی می شود. مکان انجام مصاحبه طبق روال سال های گذشته یا در استان تهران می باشد و یا در استان قم. نشانی این دو مرکز نیز مطابق سال های گذشته به شرح ذیل است:

– تهران، خیابان حافظ ، تقاطع خیابان سمیه ، روبروی دانشگاه امیرکبیر، معاونت منابع انسانی قوه قضائیه، طبقه نهم.

– قم، بلوار ۱۵ خرداد، بعد از پمپ بنزین، نبش خیابان سعدی، مرکز آموزش قوه قضائیه، طبقه همکف.

مواد امتحانی مصاحبه علمی داوطلبان دانشگاهی آزمون قضاوت

مواد امتحانی در مرحله مصاحبه علمی عبارتند از: حقوق مدنی، آیین دادرسی مدنی، حقوق جزای عمومی و اختصاصی و آیین دادرسی کیفری.

زمان مصاحبه چقدر است؟

مصاحبه آزمون قضاوت چگونه است؟ ساعت مصاحبه از قبل به همراه تاریخ مراجعه به داوطلب اطلاع رسانی خواهد شد ولی باید توجه داشته باشید که این ساعت دقیق نیست، پس بهتر است زودتر از آن در محل اعلامی حاضر شوید. این مصاحبه از ساعت 8 صبح تا عصر جریان دارد. با این حال مدت زمان مصاحبه هر داوطلب متغیر و بستگی به شرایطی از جمله اشخاص سوال کننده و سوالات طرح شده دارد ولی میانگین زمان هر مصاحبه حداقل 15 دقیقه می باشد.

مصاحبه چگونه انجام می شود؟

اصولا در اتاقی که مصاحبه در آن انجام خواهد شد دو نفر حاضر هستند که یکی از آنها به طرح سوالات حقوقی و دیگری به طرح سوالات کیفری خواهند پرداخت. سطح علمی سوالات نیز بستگی به شخص سوال کننده دارد ولی مدنظرتان باشد که شما باید برای پاسخ به هر سوالی از قبل آمادگی علمی داشته باشید. طبق سنجش داوطلبان در سال های قبل مشخص شده است که سطح علمی (درجه سختی سوالات) داوطلبانی که در استان قم مصاحبه می شوند بالاتر از تهران است.

بیشتر بخوانید:

سوالات مصاحبه علمی آزمون قضاوت

برای مصاحبه آزمون قضاوت چگونه درس بخوانیم؟

مصاحبه آزمون قضاوت چگونه است؟ مدنظرتان باشد که قبل از ورود به مرحله مصاحبه علمی، شما یک مرتبه در آزمون تستی و یک مرتبه در آزمون تشریحی شرکت کرده و درجه علمی شما برای ورود به مرحله مصاحبه علمی تایید شده است. پس کمی خیالتان راحت باشد که در این مرحله سوالات خیلی سختی از شما پرسیده نمی شود و به نظر می رسد در صورتی که به مواد قوانین (قانون مدنی، آیین دادرسی مدنی، مجازات اسلامی، آیین دادرسی کیفری و برخی قوانین خاص از جمله قانون حمایت خانواده) تسلط کافی داشته باشید، از این مرحله نیز به راحتی عبور خواهید کرد.

توصیه می شود برخی شماره ها و محتوای مواد مهم را حفظ باشید. به این دلیل که مثلا اگر مصاحبه کننده از شما پرسید که «سقوط تعهدات را نام ببرید»، اگر در پاسخ ایشان بگوید مطابق ماده 264 قانون مدنی ….؛ همین برای سوال کننده کافی است که بداند با شخصی روبرو است که تسلط کافی بر روی مواد قانونی را دارد. 

در همین خصوص نکات زیر مدنظرتان باشد:

1- بر روی شماره و محتوای مواد کلیدی تسلط داشته باشید. شناسایی این مواد کار زیاد سختی نیست و اگر چند بار متن قوانین را مطالعه کنید خود به خود به اهمیت برخی مواد پی خواهید برد. برای مثال مواد 190، 218، 219، 221 و 264 قانون مدنی مهم هستند.

2- مدنظرتان باشد که سوالات مطرح شده در درس حقوق جزا (عمومی و اختصاصی) ممکن است علاوه بر نص مواد به صورت طرح مسئله نیز انجام گردد.

3- در صورتی که شما دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری در یکی از گرایش های رشته حقوق باشید، میزان درجه علمی سوالات شما با کسی که دارای مدرک کارشناسی است متفاوت و گاها سخت تر است. این امر در مورد شخصی که در زمان مصاحبه مشغول به وکالت می باشد نیز صادق است.

4- بهتر است استرس نداشته باشید. اگر نتوانستید به سوالی پاسخ دهید جای نگرانی نیست زیرا چندین سوال از شما پرسیده خواهد شد و در نهایت به شما نمره تعلق خواهد گرفت. خلاصه بگویم که مهم این است که مصاحبه کننده بداند که شما اطلاعات علمی مناسبی دارید.

5- سعی کنید زیاد به سوالات، پاسخ بی ربط ندهید و از طرفی زیاد به حاشیه نپردازید. در همان حدی که پاسخ اصلی را بدهید کفایت می کند. مثلا اگر شما بپرسند «تکرار جرم چیست» شما نباید در صورتی که پاسخ به این سوال را به یاد ندارید، قواعد تعدد جرم را بگوید. در این حالت حتی اگر یک نکته از تکرار جرم را هم به یاد دارید، همان را بگوید. (البته این مورد بازهم بستگی به دیدگاه مصاحبه کننده دارد).

6- قرار نیست در همان لحظه شخص سوال کننده به شما بگوید چه نمره ای کسب کرده اید. پس بهتر است از طرح چنین سوالاتی خودداری کنید. خودتان شاهد عملکرد خود بوده اید، البته گاهاً پیش آمده است که داوطلبی فقط به دو سوال پاسخ داده و قبول شده است (این مورد بازهم به محل مصاحبه و افراد سوال کننده بستگی دارد).

7- ممکن است افرادی زودتر از شما وارد اتاق مصاحبه شده باشند. این افراد ممکن است پس از خروج از محل مصاحبه در سالن انتظار به دیگر افراد بگویند که چه سوالاتی از آنها پرسیده شده است. بر فرض صحت صحبت این افراد، بهتر است سوالات پرسیده شده را یک بار برای خود مرور کنید. برای مثال در مصاحبه شخصی خودم، ماده 264 قانون مدنی از 10 نفر پرسیده شد.

نویسنده
احسان نصوحی
منبع
سایت حقوق گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا