اقسام منفعت از مال

در این نوشته شما با اقسام منفعت از مال آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد.

اقسام منفعت

منافع هر مال را می توان به سه دسته تقسیم کرد :

1.منافع طبیعی : منافعی که بدون دخالت انسان از مالی حاصل می شود ، مانند بوته ها و درختان خود رو مناف طبیعی نام دارد و به تابعیت از زمین به مالک آن تعلق پیدا می کند .

2. منافع مصنوعی : که در اثر کار شخص به وجود می آید مانند محصولات زمین های مزروعی و میوه های درختان . در این مورد نیز تمام منافع به مالک تعلق پیدا می کند ، هرچند که در اثر کار دیگران ایجاد شده باشد . به عنوان مثال زارعی که به حساب و فرمان مالک زمینی را شخم می زند و در آن تخم می پاشد ، اصولا حقی بر ثمره حاصل از کار خود ندارد و فقط می تواند دستمزد معین را که به او وعده داده شده است بخواهد .

3. منافع عهدی : گاهی به جای انکه مالک از منافع مال خود به طور مستقیم استفاده کند و در برابر استفاده از منفعت زیان های احتمالی کار خود را نیز به عهده بگیرد  بهره برداری از مال را در برابر پول معین به دیگری واگذار می کند :

مالک مزرعه ای ، اگر توانایی زراعت را نداشته باشد  و بخواهد به طور ثابت درآمدی تحصیل کند می تواند مزرعه را به دیگری اجاره دهد و عوض منافع واگذار شده را به طور مقطوع از او بگیرد . پس منفعت عهدی در اثر قرارداد و توافق مالک با دیگران ایجاد می شود و به همین دلیل آن را عهدی یا قراردادی می نامند .

——————–

نویسنده و تایپ : احسان نوصحی

——————-

منبع : دکتر ناصرکاتوزیان ، اموال و مالکیت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن