جزوه آزمون وکالت
حقوق مدنی

اقسام منفعت از مال

اقسام منفعت از مال – «عين» مالي است كه وجود خارجي داشته و محسوس است و مهم‌‌تر اين كه وجودش وابسته به مال ديگري نيست. «منفعت» مالي است كه وابسته به عين است و به تدريج از آن حاصل مي‌شود مثل ميوه‌‌هاي يك درخت و شير گاو.

منافع هر مال را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

1.منافع طبیعی: منافعی که بدون دخالت انسان از مالی حاصل می شود، مانند بوته ها و درختان خود رو مناف طبیعی نام دارد و به تابعیت از زمین به مالک آن تعلق پیدا می کند.

2. منافع مصنوعی: که در اثر کار شخص به وجود می آید مانند محصولات زمین های مزروعی و میوه های درختان. در این مورد نیز تمام منافع به مالک تعلق پیدا می کند ، هرچند که در اثر کار دیگران ایجاد شده باشد. به عنوان مثال زارعی که به حساب و فرمان مالک زمینی را شخم می زند و در آن تخم می پاشد، اصولا حقی بر ثمره حاصل از کار خود ندارد و فقط می تواند دستمزد معین را که به او وعده داده شده است بخواهد.

بیشتر بخوانید:

اموال و اقسام آن

3. منافع عهدی: گاهی به جای انکه مالک از منافع مال خود به طور مستقیم استفاده کند و در برابر استفاده از منفعت زیان های احتمالی کار خود را نیز به عهده بگیرد  بهره برداری از مال را در برابر پول معین به دیگری واگذار می کند: مالک مزرعه ای، اگر توانایی زراعت را نداشته باشد  و بخواهد به طور ثابت درآمدی تحصیل کند می تواند مزرعه را به دیگری اجاره دهد و عوض منافع واگذار شده را به طور مقطوع از او بگیرد . پس منفعت عهدی در اثر قرارداد و توافق مالک با دیگران ایجاد می شود و به همین دلیل آن را عهدی یا قراردادی می نامند. 

اقسام منفعت از مال

پرسش و پاسخ دانشجویان حقوق

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا