قمار و گروبندی

در این نوشته شما با قمار و گروبندی و قوانین مربوط به آنها آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت هیچگونه رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

—————————–

قمار و گروبندی

تعریف

1- قمار : قمار عبارت است از توافقی بین دو یا چند نفر که با انجام بازی مخصوص برنده آن بازی مال معینی را از دیگران دریافت دارد ، برنده شدن در بازی قمار بستگی به اتفاق و شانس و تصادف و در حدی مهارت و تجربه و چابکی و نقشه کشی و فریبکاری و بالاخره تقلب غیرمحسوس برنده دارد .

2- گروبندی : گروبندی عبارت از توافقی است بین دو یا چند نفر که یک امر معینی را پیش بینی می کنند و در ضمن تعهد می کنند هرکس درست گفته باشد مال معینی را به او بدهند در بسیاری از امور و هر جریانی که احتمال بود و نبود در آن هست امکان گروبندی هم می باشد آمدن مسافر در فلان ساعت ، ابری یا آفتابی بودن روزی از ایام ، تعداد گل هایی که در یک بازی فوتبال ممکن است تیمی بزند ، تحصیل سود از این راه ها و شرط بندی ها اشخاص را از کار جدی باز می دارد ، اضطراب شخص را در مراحلی به اوج می رساند ، و در نتیجه ضررهای بسیاری که که قمار و گروبندی برای روح و روان و جسم افراد دارد از جانب شارع اسلام ممنوع گردید است .

مقررات قانونی

ماده 654 قانون مدنی در این خصوص می گوید (( قمار و گروبندی باطل و دعاوی راجعه به آن مسموع نخواهد بود ، همین حکم در مورد کلیه تعهداتی که از معاملات نامشروع تولید شده باشد جاری است )) .

ماده 655 می گوید (( در دوانیدن حیوانات سواری و همچنین در تیر اندازی و شمشیر بازی گروبندی جایز و مفاد ماده قبل در مورد آنها رعایت نمی شود )) .

————————-

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

————————-

منبع : مدنی ، سید جلال الدین ؛ عقود معین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن