جزوه آزمون وکالت
حقوق مدنی

قمار و گروبندی چیست؟

قمار و گروبندی چیست؟ در این مطلب از سایت حقوق گستر به بررسی موضوع قمار و گروبندی پرداخته شده است. قمار عبارت است از توافقی بین دو یا چند نفر که با انجام بازی مخصوص برنده آن بازی مال معینی را از دیگران دریافت دارد، برنده شدن در بازی قمار بستگی به اتفاق و شانس و تصادف و در حدی مهارت و تجربه و چابکی و نقشه کشی و فریبکاری و بالاخره تقلب غیرمحسوس برنده دارد.

گروبندی نیز عبارت از توافقی است بین دو یا چند نفر که یک امر معینی را پیش بینی می کنند و در ضمن تعهد می کنند هرکس درست گفته باشد مال معینی را به او بدهند در بسیاری از امور و هر جریانی که احتمال بود و نبود در آن هست امکان گروبندی هم می باشد آمدن مسافر در فلان ساعت، ابری یا آفتابی بودن روزی از ایام، تعداد گل هایی که در یک بازی فوتبال ممکن است تیمی بزند، تحصیل سود از این راه ها و شرط بندی ها اشخاص را از کار جدی باز می دارد، اضطراب شخص را در مراحلی به اوج می رساند ، و در نتیجه ضررهای بسیاری که که قمار و گروبندی برای روح و روان و جسم افراد دارد از جانب شارع اسلام ممنوع گردید است.

بیشتر بخوانید:

عقد وکالت چیست و چه شرایطی دارد؟

بیشتر بخوانید

مقررات قانونی

ماده 654 قانون مدنی در این خصوص می گوید ((قمار و گروبندی باطل و دعاوی راجعه به آن مسموع نخواهد بود، همین حکم در مورد کلیه تعهداتی که از معاملات نامشروع تولید شده باشد جاری است)).

نکات این ماده:

قمار از جرایم مالی است. اشتقاق آن رابطه با قمر (ماه) دارد زیرا ماه هم در طول یک ماه زیاد و کم می شود مانند دارایی قمار. عناصر قمار از قرار زیر است:

1- مال موضوع برد و باخت.

2- توافق اطراف بازی خواه دو جانبه باشد خواه چند جانبه.

3- امکان برد و باخت.

4- آلات برد و باخت. اگر بدون آنها باشد مشمول اکل مال به باطل و دارا شدن بدون جهت است.

ماده 655 می گوید (( در دوانیدن حیوانات سواری و همچنین در تیر اندازی و شمشیر بازی گروبندی جایز و مفاد ماده قبل در مورد آنها رعایت نمی شود )) .

قمار و گروبندی چیست؟

پرسش و پاسخ دانشجویان حقوق

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا