حقوق و وظایف مستاجر در برابر موجر

در این نوشته شما با وظایف مستاجر در برابر موجر آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت یرضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

نخست – مستاجر مکلف است مال الاجاره معین را در اقساط و مواعیدی که برای تادیه آن در نظر گرفته شده به مالک تسلیم کند و در صورتی که موعدی برای پرداخت مال الاجاره معین نشده باشد باید آن را نقدا به موجر بپردازد .

اقساط مال الاجاره که به علت عدم انقضای مدت یعنی به علت نرسیدن موعد هنوز بر ذمه مستاجر استقرار پیدا نکرده با فوت مستاجر حال نمی شود .

دوم – مستاجر باید در استعمال عین مستاجره رعایت متعارف را بنماید یعنی در آن تعدی و تفریط نکند ؛ در غیر اینصورت در برابر مالک مسول خواهد بود .

ید مستاجر نسبت به عین مستاجره امانی است ، مگر آنکه در آن تعدی و تفریط نماید ؛ بنابراین هرگاه عین مستاجره بدون تعدی و تفریط در ید مستاجر ناقص یا تلف شود مستاجر در برابر مالک ضامن نیست ، ولی در صورت تعدی و تفریط مسول خواهد بود هرچند که تلف و نقص مستند به عمل مستاجر نباشد .

سوم – مستاجر باید عین مستاجره را برای همان مصرفی که در اجاره مقرر شده به کار برد ؛ در غیر اینصورت ضامن خواهد بود . در صورتی که طرز مصرف عین مستاجره مشخص نشده باشد مستاجر باید از آن ، آن طور که عرف اقتضاء می کند استفاده کند و در خارج از آن عمل او ضمان آور خواهد بود .

چهارم – به موجب ماده 502 ق . م . ، اگر مستاجر بدون اذن موجر در عین مستاجره تعمیراتی انجام دهد ، هزینه آن را نمی تواند از موجر مطالبه کند مگر آنکه ضمن عقد اجاره این امر مورد توافق قرار گیرد .

پنجم – در صورتی که در مدت اجاره ، انجام تعمیراتی در عین مستاجره ضروری باشد به طوری که تاخیر آن سبب ضرر موجر باشد مستاجر نمی تواند موجر را از انجام تعمیرات مزبور منع کند ، هرچند که انجام تعمیرات امکان استفاده از عین مستاجره را جزئا یا کلا از مستاجر سلب نماید ولی در صورت اخیر مستاجر حق فسخ عقد اجاره را دارد .

ششم – ماده 506 ق . م . مقرر می دارد : در اجاره عقار آفت زراعت از هر قبیل که باشد بر عهده مستاجر است ، مگر اینکه خلاف آن در عقد اجاره شرط شده باشد .

—————————-

گرد آورنده و تایپ : احسان نصوحی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن