مطالبه اجرت المثل و خسارات وارده بر املاک

تایپ : احسان نصوحی

منبع : دکتر ناصر کاتوزیان ؛ اموال و مالکیت

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد

غالب نویسندگان دعاوی مربوط به اجرت المثل و خسارات وارد بر املاک را تابع غیرمنقول دانسته اند و دیوان عالی کشور نیز در آراء متعدد بین دعوی مال الاجاره و اجرت المثل تفاوت گذارده ، و دعوی دوم را تابع غیرمنقول شمرده است . برای توجیه این نظر استدلال شده است : (( مال الاجاره مال غیرمنقول ، چون دین و در ذمه است ملحق به منقول محسوب می شود و در غیرمحکمه ای که ملک در حوزه آن است می توان اقامه دعوی مال الاجاره کرد ، لیکن اجرت المثل مال غیرمنقول تابع غیرمنقول بوده و در محکمه ای به آن رسیدگی می شود که مال غیرمنقول در حوزه آن محکمه واقع است )) .

در انتقاد از این نظر می توان گفت : نه تعهد به پرداختن پول غیرمنقول است و نه مفاد ادعا به طور مستقیم به غیرمنقول ارتباط دارد : کسی که از مال غیرمنقول استفاده می کند یا زیانی به آن می رساند در برابر مالک ملزم به پرداخت مبلغی پول شده می شود . موضوع این تعهد بی گمان منقول است . و فقط حق طلبکار ناشی از حق مالکیتی است که او بر مال غیرمنقول دارد . با مثالهایی که ماده ۲۰ قانون مدنی در مورد مال الاجاره و ثمن بیع زده است دیگر نباید ادعا کرد که منشاء تعهد می تواند صفت منقولی آن را دگرگون سازد .

با وجود این باید دانست که هرچند نظر دیوان کشور از حیث استدلال تمام نیست از جهت نتیجه قوی تر به نظر می رسد زیرا کسی که از منافع غیرمنقول استفاده میکند یا سبب تلف آن می شود به حکم قانون ملزم به جبران خسارات است یعنی انجام دادن کار معینی بر عهده او بار می شود . در این حالت موضوع دین مقداری پول نیست و این حکم دادگاه است که الزام او را به مبلغی تقویم به پول مبدل می سازد ، در حالی که موضوع تعهد پرداخت مال الاجاره و ثمن از ابتداء مقداری پول ، یعنی منقول است . پس وقتی مالک به عنوان جبران خسارت یا بدل منافعی که تلف شده است اقامه دعوی می کند در واقع اجبار او را به کاری که راجع به غیرمنقول است می خواهد .

3 دیدگاه دربارهٔ «مطالبه اجرت المثل و خسارات وارده بر املاک»

  1. سلام مدیر عزیز
    خیلی سایت مفید و عالییییه ای داری . واقعا کارتون عالیه که وقت میزارید و مطالب ناب میزارید توی نت . مطالبتون توی اینترنت خیلی کم هست و ملاک همانطور که گفتید ثایپ شدن مطالب است .
    من هر روز میام اینجا

  2. فکر کنم اولین نفری باشم این مطلب را میخونم .
    جالب بود من دانشجو هستم هر موقع میام اینجا یه چیزی یاد میگیرم و میرم

    باتشکر از شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن