چگونگی پرداخت اجاره بها

در این نوشته شما با نحوه پرداخت اجاره بها آشنا می شوید .

تایپ : احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد.

در مورد زمان پرداخت اجاره بها ، قانون تراضی را حاکم قرار داده است : مستاجر باید در موعدی که بین طرفین در اجاره نامه مقرر شده است اجاره بها را بپردازد . در مواردی که آنان در این باره شرط خاصی نکرده باشند ، قانون روابط موجر و مستاجر حکم مخالفی ندارد و مقررات قانون مدنی در همه جا رعایت می شود : یعنی مستاجر باید تمام اجاره بها را به نقدر بپردازد . ولی تمایل عمومی بر این است که اجاره بها در پایان هر ماه پرداخته شود نه نقد .

پس از پایان اجاره ، در مورد اجرت المثل چون منافع به مستاجر تملیک نشده او تکلیفی در پرداختن اجاره پیش از استفاده از منافع ندارد ، یعنی به همان اندازه که از عین منتفع می شود باید بدل آن را به عنوان اجرت المثل بپردازد .

قانون ورابط موجر و مستاجر نیز همین ترتیب را پذیرفته و مستاجر را مکلف ساخته است تا اجارت المثل را آخر هر ماه ظرف ده روز به موجر بپردازد .

تنها فرضی که باقی می ماند موردی است که اجاره نامه ای تنظیم نشده ولی از قبوض پرداختی اجاره و سایر دلایل معلوم که اجاره بها به چه میزان بین دو طرف مقرر شده است . قانون روابط موجر و مستاجر این فرض را نیز تابع قواعد حاکم بر پرداختن اجرت المثل قرار داده است یعنی مستاجر را موظف ساخته تا ظرف ده روز پس از انقضای هر ماه اجاره را بپردازد .

—————

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

————–

منبع : حقوق مدنی عقود معین ، دکتر ناصر کاتوزیان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن